Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Núdzové zásoby ropy bude spravovať štátna agentúra

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.06.2013

Štát si v agentúre, ktorá bude mať formu akciovej spoločnosti, ponechá podiel minimálne 70 %.
Núdzové zásoby ropy bude spravovať štátna agentúra
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Núdzové zásoby ropy a ropných produktov bude spravovať agentúra, ktorú založí štát spolu so súkromnými firmami podnikajúcimi na ropnom trhu.

Vyplýva to z vládneho návrhu zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú dnes schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Štát si v agentúre, ktorá bude mať formu akciovej spoločnosti, ponechá podiel minimálne 70 %. Podľa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) súčasný model správy núdzových zásob nadmerne zaťažoval štátnu kasu. Agentúra bude musieť po jej vzniku odkúpiť od SŠHR zhruba 520 tis. metrov kubických núdzových zásob ropy a približne 340 tis. metrov kubických ropných výrobkov. Týmto by si mal štát prilepšiť o vyše 480 mil. eur.

Zákon sa však v parlamente nevyhol kritike opozície. Podľa poslanca Jozefa Mikuša (SDKÚ-DS) zákon jasne nedefinuje, akým spôsobom bude agentúra fungovať. Poukázal aj na to, že nie je jasné, akým spôsobom prejdú núdzové zásoby zo štátnych rúk. Helena Mezenská z hnutia OĽaNO označila zmenu zákona za začiatok privatizácie štátnych zásob ropy, navyše zmena modelu zabezpečenia a udržiavania núdzových zásob ropy na agentúrny spôsob podľa jej názoru nesie mnohé riziká. Hlavné riziko má spočívať v ohrození zabezpečenia zásob prechodom garancií štátu na agentúrny, ale vo svojej podstate podnikateľský a komerčný sektor. "Štát sa takto podivne a ľahko vzdáva jednej zo základných funkcií a zabezpečovacích úloh štátu," uviedla pred časom Mezenská.

Poslanci odobrili pozmeňujúci návrh poslanca za hnutie OĽaNO Igora Matoviča, ktorý vypúšťa z novely výnimku, ktorá mala umožniť, aby sa obmena alebo zámena akýchkoľvek štátnych rezerv, čiže nie len ropy a ropných produktov, ale napríklad aj pšenice, uskutočňovala mimo zákona o verejnom obstarávaní. "Takéto ustanovenie považujeme za nebezpečné, lebo práve zákon o verejnom obstarávaní a procesy v ňom nastavené dávajú záruku, že štát bude efektívne hospodáriť s prostriedkami zo štátneho rozpočtu," odôvodňuje Matovič.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Wheelsandmore prezentuje MC Stradale Pronto vrchol svojho tuningového portfólia pre kupé Maserati GranTurismo.
pred 12 rokmi
V ostatných rokoch zaznamenal jogging a beh spolu s behom na lyžiach veľký rozmach.
pred 6 rokmi
V lete to sú najčastejšie črevné infekcie vyvolané vírusmi ako salmonela či šigely.
pred 7 rokmi
Ešte žiadny slovenský spisovateľ nedosiahol to, čo Táňa Keleová-Vasilková. Milión predaných kníh!
pred 6 rokmi
Druhá séria bude mať šesť epizód, pričom nepôjde o prípady uzavreté v každej časti, ale o jeden veľký zločin prekračujúci hranice.
pred 5 rokmi
Joe Ransom nie je práve príjemným chlapíkom, ktorý by sa hneď s každým kamarátil. Je to horkokrvný tvrďas, ktorý sa často viac než rozumom riadi vlastnými inštinktmi. A tie ho bohužiaľ už párkrát priviedli do sporu so zákonom a tiež do basy.
pred 5 rokmi
Čoskoro sa ukáže, že v Prahe je našťastie okrem Pražského Jezuliatka i mnoho ďalších bytostí, ktoré sú schopné konať zázraky.
pred 7 rokmi
Existujú dva typy starostí : deštruktívne a konštruktívne. Skúste posúdiť, či majú vaše starosti zmysel. Väčšina starostí je neopodstatnených.