Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

NÚCEM odmieta kritiku testovania deviatakov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.10.2012

Podľa Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania nie je pravdou, že žiaci zlyhávajú pri testovaní deviatakov.
NÚCEM odmieta kritiku testovania deviatakov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) odmieta vyjadrenia, že žiaci zlyhávajú pri testovaní deviatakov alebo sú poškodzovaní či strácajú motiváciu. Reaguje tak na kritiku Asociácie slovenskej asociácie učiteľov slovenčiny, podľa ktorej testovanie deviatakov nedokáže zmerať skutočné vedomosti žiakov a pri testovaní zlyhávajú.

„Nejestvuje totiž kritérium, pri nedosiahnutí ktorého by žiaci mohli v teste zlyhať, teda ho nespraviť. Výsledkom žiaka je totiž jeho percentuálna úspešnosť a porovnanie s výkonmi ostatných deviatakov v ročníku, nie to, či žiak v teste vyhovel alebo nevyhovel,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská.

Nesúhlasí ani s tým, že ich známky nekorešpondujú s výsledkami testovania deviatakov. „Pri každoročnom poskytovaní spätnej väzby školám na základe výsledkov celoslovenského testovania žiakov 9. ročníka konštatujeme vysokú mieru korelácie medzi známkou žiakov a ich úspešnosťou v teste,“ dodala.

Riaditeľka NÚCEM zdôraznila, že pri zostavovaní testov pre deviatakov úzko spolupracujú s učiteľmi z praxe. Podieľajú sa ňom aj slovenčinári z asociácie.

V testoch zo slovenského jazyka a literatúry sa neoverujú len naučené vedomosti žiakov, ale aj ich komunikačné kompetencie. Ide o čítanie s porozumením, písanie a hovorenie.

Asociácia učiteľov slovenčiny tvrdí, že testovanie deviatakov nedokáže zmerať skutočné vedomosti žiakov. Aj vďaka chaotickej reforme žiaci podľa nich zlyhávajú pri testovaní a ich známky nekorešpondujú s výsledkami testovania deviatakov. Tvrdia, že NÚCEM dlhodobo ignoruje upozornenia zo strany laickej verejnosti, rodičov, žiakov, ako aj učiteľov z praxe.

Deviatakov opäť čaká celoslovenské testovanie, ktoré sa uskutoční 13. marca 2013. Preverí ich vedomosti z matematiky, slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry, slovenského jazyka a slovenskej literatúry, ukrajinského jazyka a literatúry.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Čo je to vlastne LED osvetlenie a aké sú jeho výhody? Jeanine Chrobák-Kando, Business Development Manager spoločnosti Verbatim, vysvetľuje výhody, ktoré prináša.
pred 9 rokmi
Predtým, ako sa spustíte bezhlavo dolu svahom, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi radami a nápadmi, ako sa lyžovačku užiť do sýtosti.
pred 10 rokmi
Príjem veľkých dávok selénu môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi, vyplýva z výsledkov posledného výskumu amerických odborníkov.
pred 7 rokmi
Pri príležitosti vydania albumu položili hobojistovi v Supraphone niekoľko otázok...
pred 9 rokmi
Sériová výroba prvého z vozidiel radu New Small Family, Volkswagenu up!, začala v bratislavskom závode VW SK v jednozmennej prevádzke v auguste tohto roku.
pred 8 rokmi
Nové CD s nežným názvom Softly presne opisuje náladu aj atmosféru 12 piesní, medzi ktoré Adriena opäť zaradila svoje obľúbené srdcovky spievané v pôvodnom znení v angličtine.
pred 10 rokmi
Limuzína s prekypujúca výkonom. BMW Concept M5 stelesňuje nedostižne fascinujúce spojenie...
pred 8 rokmi
Existuje mnoho nápojov – vrátane mnohých druhov – ktoré zabezpečujú hydratáciu športovcov na všetkých úrovniach, ako aj u obyčajných ľudí, ktorí sa snažia žiť aktívne a viac chodia na prechádzky.