Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

NÚCEM odmieta kritiku testovania deviatakov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.10.2012

Podľa Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania nie je pravdou, že žiaci zlyhávajú pri testovaní deviatakov.
NÚCEM odmieta kritiku testovania deviatakov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) odmieta vyjadrenia, že žiaci zlyhávajú pri testovaní deviatakov alebo sú poškodzovaní či strácajú motiváciu. Reaguje tak na kritiku Asociácie slovenskej asociácie učiteľov slovenčiny, podľa ktorej testovanie deviatakov nedokáže zmerať skutočné vedomosti žiakov a pri testovaní zlyhávajú.

„Nejestvuje totiž kritérium, pri nedosiahnutí ktorého by žiaci mohli v teste zlyhať, teda ho nespraviť. Výsledkom žiaka je totiž jeho percentuálna úspešnosť a porovnanie s výkonmi ostatných deviatakov v ročníku, nie to, či žiak v teste vyhovel alebo nevyhovel,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská.

Nesúhlasí ani s tým, že ich známky nekorešpondujú s výsledkami testovania deviatakov. „Pri každoročnom poskytovaní spätnej väzby školám na základe výsledkov celoslovenského testovania žiakov 9. ročníka konštatujeme vysokú mieru korelácie medzi známkou žiakov a ich úspešnosťou v teste,“ dodala.

Riaditeľka NÚCEM zdôraznila, že pri zostavovaní testov pre deviatakov úzko spolupracujú s učiteľmi z praxe. Podieľajú sa ňom aj slovenčinári z asociácie.

V testoch zo slovenského jazyka a literatúry sa neoverujú len naučené vedomosti žiakov, ale aj ich komunikačné kompetencie. Ide o čítanie s porozumením, písanie a hovorenie.

Asociácia učiteľov slovenčiny tvrdí, že testovanie deviatakov nedokáže zmerať skutočné vedomosti žiakov. Aj vďaka chaotickej reforme žiaci podľa nich zlyhávajú pri testovaní a ich známky nekorešpondujú s výsledkami testovania deviatakov. Tvrdia, že NÚCEM dlhodobo ignoruje upozornenia zo strany laickej verejnosti, rodičov, žiakov, ako aj učiteľov z praxe.

Deviatakov opäť čaká celoslovenské testovanie, ktoré sa uskutoční 13. marca 2013. Preverí ich vedomosti z matematiky, slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry, slovenského jazyka a slovenskej literatúry, ukrajinského jazyka a literatúry.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Sólista zoskupenia Cirque du Soleil sa predstaví aj so svojimi tanečníkmi v rámci turné Cigánskych diablov.
pred 8 rokmi
Britský herec John Hurt dostane prestížne ocenenie Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) za výnimočný prínos kinematografii.
pred 7 rokmi
Nie je žiadnym tajomstvom, že Zimný Kozel Žákovic Open je pripravený na 7. decembra a miesto festivalu bude v bratislavskom MMC, kde postupne vystúpi Hex, Cpt. Slice, Walter Schnitzelsson, Le Payaco a takisto skupina Polemic.
pred 6 rokmi
Francúzsky režisér, scenárista a herec, Laurent Tuel, bol v roku 2007 nominovaný na cenu César za snímku Jean-Phillipe o znovuzrodení najvyššej francúzskej rockovej hviezdy.
pred 4 rokmi
Kiná Cienamax na celom Slovensku pre vás pripravili ďalší maximálny kultúrny zážitok.
pred 5 rokmi
Horské oblasti medzi Švajčiarskom a Francúzskom ponúkajú nielen panensky krásnu krajinu, ale aj netušené možnosti ukryť pod závejmi snehu nežiaduce dôkazy.
pred 7 rokmi
Český spevák a herec David Kraus miluje Slovensko a najmä Slovenky. Teraz sa nielen ženám predvedie na pódiu unikátnej akcie Koniec sveta.
pred 9 rokmi
Country superstar Kenny Chesney je po troch rokoch späť s novým štúdiovým albumom.