Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Novinárske organizácie chcú úpravy trestného práva

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.02.2013

Predstavitelia IPI Slovensko a Slovenského syndikátu novinárov žiadajú od ministra spravodlivosti Tomáša Boreca úpravy Trestného zákona, ich cieľom je, aby novinári nemuseli pracovať s hrozbou väzenia, či neprimeraných žalôb.
Novinárske organizácie chcú úpravy trestného práva
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zástupcovia médií na Slovensku žiadajú od ministra spravodlivosti Tomáša Boreca zmeny Trestného zákona, ktoré by prispeli k slobodnejšiemu výkonu novinárskej profesie na Slovensku. Ako píšu v liste reprezentanti Slovenského výboru Medzinárodného tlačového inštitútu (International Press Institute - IPI) a Slovenského syndikátu novinárov (SSN) - Pavol Múdry a Tamara Valková, napriek tomu, že "za ostatné roky sa slovenská mediálna legislatíva vyvíjala smerom, ktorý je medzinárodne akceptovateľný" zákony týkajúce sa médií sú na "uspokojujúcej, ba dá sa povedať veľmi dobrej úrovni, kvalitná mediálna legislatíva často naráža na limity Trestného či Občianskeho zákona".

Ako ďalej vyplýva z listu ministrovi Borecovi, o ktorom agentúru SITA informovali jeho autori - predseda IPI Slovensko Pavol Múdry a predsedníčka SSN Tamara Valková, niektoré paragrafy Trestného zákona sú v súvislosti s novinárskou prácou prežitkom z doby totalitných režimov, a preto by bolo vhodné ich upraviť. Valková a Múdry list osobne odovzdali Borecovi a diskutovali s ním o jeho obsahu vo štvrtok 7. februára. Minister im podľa Múdreho prisľúbil, že ich názory zohľadnia pri v súčasnosti pripravovanej veľkej novele Trestného zákona.

"V ostatnom období sa množia trestné oznámenia na novinárov v oblasti ohovárania a poškodzovania mena od fyzických i právnických osôb za publikované články a názory," pripomínajú ďalej v liste. Valková a Múdry tvrdia, že hrozba väzenia za verejne prejavený názor alebo článok, aj keď mylný, je "prežitkom z doby totalitných režimov" a takéto spory by bolo dobré riešiť ako občianskoprávne, a nie ako trestnoprávne. "V tomto však opäť vzniká problém v nejednotnosti výkladu zákonov sudcami čo sa týka výšky sumy odškodnenia poškodených osôb." Pripomínajú prípady odškodného, ktoré bolo pre médiá až likvidačné.

"Nemyslíme si, že médiá, či novinári nie sú neomylní a bez chýb. Ak pochybia a je im to dokázané a ani tak nemajú záujem podľa mediálnych zákonov svoje pochybenia napraviť, nech sa poškodení domáhajú nápravy a odškodnenia súdnou cestou podľa občianskeho práva. Avšak výška náhrady škody by tiež nemala byť ponechaná na svojvôli žalobcov," píšu v liste. Valková a Múdry preto ministra spravodlivosti Tomáša Boreca žiadajú, aby uvážil, či by nebolo vhodné na zamedzenie takejto svojvôle určiť pre tieto prípady zákonné rámce.

O tom, že v sporoch s médiami nie je stav u nás ideálny hovoria dlhodobo napríklad aj výskumy Inštitútu pre verejné otázky (IVO), z ktorých zároveň vyplýva, že situácia sa mierne zlepšuje. "Pozitívne rozhodnutia v sporoch s médiami – poznajúc kontext a vývoj vzťahu politických elít, súdnej moci a médií – nemožno hodnotiť ako zásadnú zmenu prístupu a potvrdenie fungujúcej justície. Na druhej strane sú signálom, že rozhodovanie súdov, resp. orgánov činných v trestnom konaní už nie je také jednorozmerné, ako pred niekoľkými rokmi," konštatuje sa napríklad v hlavných zisteniach z hodnotenia vývoja kvality demokracie v SR v IV. štvrťroku 2012, IVO Barometri 4-2012.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Program týždennej non-stop festivalovej party na Sziget festivale sa opäť rozrastá.
pred 11 rokmi
Nadpis vyznieva možno trochu nadnesene, najmä keď si niekto pozrie fotogalériu pod textom.
pred 6 rokmi
Systém by mal zabezpečiť integráciu elektronických služieb bratislavskej samosprávy do celkovej architektúry eGovernmentu SR.
pred 3 rokmi
Po obrovskom minuloročnom úspechu sa Richard Müller opäť chystá na turné.
pred 6 rokmi
Dominik Dán sa opäť pohybuje na hranici medzi fikciou a skutočnosťou. Román Beštia sa dohráva tesne po veľkých zmenách, presnejšie po nekrvavej revolúcii a amnestii v roku 1990, po ktorej sa na slobodu dostáva mnoho nenapraviteľných zločincov.
pred 8 rokmi
...treba dávať pozor na mastné polotovary
pred 3 rokmi
Kolekcia nahrávok, ktoré sprevádzali telocvičnú udalosť bývalého Československa.
pred 7 rokmi
Kultové Suzuki Jimny sa podrobilo decentnej omladzovacej kúre