Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Novinári si budujú imidž na úkor spisovnej slovenčiny

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.11.2012

Ministerstvo kultúry v Správe o stave používania štátneho jazyka na území SR okrem iného upozorňuje, že využívanie internetu vedie žiakov k nedodržiavaniu pravopisných noriem
Novinári si budujú imidž na úkor spisovnej slovenčiny
Zdroj obrázku: Internet
 

Moderátori a redaktori si budujú svoj originálny imidž, a to neraz aj na úkor spisovnej slovenčiny, keď napríklad používajú rôzne nesprávne, skomolené alebo vymyslené slová a slovné spojenia, upozorňuje na to Správa o stave používania štátneho jazyka Slovenskej republiky.

Správu ako informatívny materiál na základe zákona o štátnom jazyku SR na stredajšie rokovanie vlády predkladá Ministerstvo kultúry (MK) SR. V správe sa venuje stavu a úrovni používania spisovnej slovenčiny v rôznych oblastiach, medzi inými v štátnej správe, v školstve, v masmédiách, aj v informáciách na potravinách a liekoch a na národnostne zmiešanom území. Osobitne sa venuje terminológii.

"Používanie spisovnej slovenčiny v médiách aj napriek viacerým zaznamenaným pozitívnym aktivitám nie je uspokojivé," tvrdí sa okrem iného v časti správy venovanej masovokomunikačným prostriedkom. Autori správy navrhujú niekoľko opatrení. Zdôrazňujú dôležitosť jazykových redaktorov v tlačených a elektronických médiách, význam jazykových školení a potrebu zvýšiť kritériá jazykových znalostí redaktorov. Verejnoprávne médiá by mali vysielať programy zaoberajúce sa slovenským jazykom a jeho používaním. Potrebné by podľa správy bolo legislatívne upraviť povinnosť pre redaktorov, hlásateľov a moderátorov používať slovenský jazyk v kodifikovanej podobe vo vysielaní Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie, či zaradiť do vysielania SRo a STV "nové programy zamerané na podporu a rozvoj slovenského spisovného jazyka napríklad pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka (21. február)".

Vôbec prvá správa, ktorá by sa na základe zákona o štátnom jazyku mala vypracúvať pravidelne raz za dva roky, sa obšírnejšie venuje aj ovládaniu štátneho jazyka vo výchovno-vzdelávacom procese. Medzi iným upozorňuje, že "využívanie internetu vedie žiakov k úspornému vyjadrovaniu sa, k nepoužívaniu interpunkčných a diakritických znamienok, k slabej štylizácii a v neposlednom rade aj k nedodržiavaniu pravopisných noriem". Kritizuje presun časti jazykového učiva zo základnej na strednú školu, čím sa podľa autorov správy u žiakov nevytvárajú dostatočné pravopisné vedomosti. "Nevyhovujúce sa ukazujú aj učebnice slovenského jazyka a literatúry, ktoré by mali byť pre žiakov aj učiteľov základnou pomôckou," píše sa v správe. Riešením by mohla napríklad byť nová koncepcia vyučovania slovenského jazyka, ktorá by odzrkadľovala potreby súčasnosti.

V hodnotení používania štátneho jazyka v štátnej správe materiál okrem iného upozorňuje na kolísavú jazykovú úroveň v legislatívnych textoch. To by sa podľa autorov správy dalo zlepšiť aj organizovaním školení, na ktorých by si pracovníci jednotlivých rezortov pripravujúcich legislatívne texty obnovovali vedomosti zo slovenského jazyka. Zlepšiť úroveň používania slovenčiny v štátnej správe by mohlo tiež zriadenie centrálneho špecializovaného pracoviska na MK SR alebo na Úrade vlády SR, ktoré bude posudzovať jazykovú stránku návrhov právnych predpisov pred ich poslaním na medzirezortné pripomienkové konanie. Zlepšeniu používania spisovnej slovenčiny by mohlo pomôcť i sprehľadnenie internetovej stránky ministerstva kultúry tak, aby sa zjednodušil prístup k elektronickým kodifikačným príručkám a k Jazykovému okienku. Pomohla by aj lepšia dostupnosť a informovanosť pracovníkov štátnej správy, či miestnej štátnej správy o aktuálnych kodifikačných príručkách slovenského jazyka.

Nepriaznivý stav v používaní štátneho jazyka nie je podľa správy charakteristický iba pre istú spoločenskú skupinu. "Vzťahuje sa na celú spoločnosť, a preto treba príčiny tohto stavu hľadať predovšetkým v kríze hodnôt, ktorá v súčasnosti panuje v slovenskej spoločnosti a zreteľne sa ukazuje najmä v období po prevratných spoločenských a politických zmenách u nás po roku 1989."

Materiál je predkladaný ako informatívny, nebol predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Správa dokumentuje situáciu v oblasti používania slovenského jazyka v niektorých základných oblastiach verejného styku. Na jej vypracovaní spolupracovalo MK SR s viacerými odborníkmi, s vedecko-výskumnými, vzdelávacími a kultúrnymi inštitúciami, s orgánmi verejnej správy a s inými orgánmi vykonávajúcimi dohľad nad používaním štátneho jazyka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Tvorba www stránok a internetových obchodov
Vedieme firmám účtovníctvo, robíme mzdy, daňové...

245 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 106.79 m2, novos...
112.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 15 m2
1 299 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 614 m2, balkón, ...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Najlepší špión na svete sa vracia vo filmovom pokračovaní Mission: Impossible 2.
pred 9 rokmi
Výrobcovia znížili množstvo 4-metylimidazolu v karamelovom farbive, túto látku nedávno v Kalifornii pridali na zoznam karcinogénov. V Európe sa recept nezmení.
pred 8 rokmi
Tri ceny môžu na tohtoročných Brit Awards získať kapely Alt-J a Mumford & Sons a speváčka Emeli Sandé.
pred 9 rokmi
Tmavé, chladné ročné obdobie sa prihlásilo a sním prichádza hrejúca interpretácia Mercedes-Benz Viano: A.R.T.
pred 8 rokmi
V dňoch 17. - 19. augusta bude motoristický okruh Slovakia Ring pri Orechovej Potôni opäť hostiť preteky seriálu MS FIA GT1.
pred 9 rokmi
Objaví sa v epizóde s názvom Lisa Goes Gaga a svoju animovanú verziu sama narozpráva.
pred 8 rokmi
Podľa Národného programu reforiem SR 2013 v tomto a budúcom roku by malo byť dokončených okolo 50 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest
pred 7 rokmi
Pesničky sú tu celé, je ich dvanásť a je to v podstate klasická pesničková kompilácia, na ktorej sú jednotlivé skladby oddelené krátkymi pauzami.