Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Novinári majú dnes sviatok

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 24.01.2014

Novinári majú dnes svoj sviatok. Na tento deň pripadá podľa cirkevného kalendára sviatok svätého Františka Saleského, ktorého pápež Pius XI. vyhlásil za patróna tlače a žurnalistov.
Novinári majú dnes sviatok
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Novinári majú dnes svoj sviatok. Na tento deň pripadá podľa cirkevného kalendára sviatok svätého Františka Saleského, ktorého pápež Pius XI. vyhlásil za patróna tlače a žurnalistov.

František Saleský (1567 – 1622) vo svojej dobe pochopil silu slova na papieri a ako biskup šíril kresťanské hodnoty prostredníctvom tisícky listov. Bol neúnavným pisateľom a štatistiky hovoria, že napísal približne 6 000 listov. Na jeho sviatok – 24. januára – vydávajú pápeži posolstvo k Svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov, ktorý sa slávi v Cirkvi na šiestu nedeľu po Veľkej noci.

František Saleský sa narodil na taliansko-švajčiarskom pohraničí v Savojsku na zámku Sales 21. augusta 1567. Filozofiu a teológiu študoval v Paríži a doktorát obojakého práva – občianskeho i cirkevného – dosiahol v Padove. Ako 19-ročný, v období silnej reformácie, prekonal osobnú krízu viery. Keď sa stal kňazom, ponúkol sa biskupovi, že kalvínov v kraji Chablais získa pre katolícku cirkev. Nedal sa znechutiť a svojimi listami burcoval k návratu ku kresťanstvu.

V roku 1602 ho pápež vymenoval za diecézneho biskupa v Ženeve. Sídlil však v Annecy. Bol človekom prenikavého ducha, učený humanista a veľký duchovný vodca. Na základe vlastnej skúsenosti krízy viery vedel múdro viesť ľudí k Bohu. Vyčerpaný apoštolskou činnosťou zomrel 28. decembra 1622.

Dátum jeho sviatku súvisí s prenesením jeho ostatkov do Annecy 24. januára 1623. V roku 1665 ho vyhlásili za svätého. Meno Františka Saleského sa rozšírilo aj vďaka talianskemu kňazovi Jánovi Boscovi, ktorý po tomto biskupovi pomenoval v roku 1854 svoju novú rehoľu – saleziáni. Tí vo svojom poslaní nasledujú príklad Františka Saleského v dobrote, humanizme aj v apoštoláte tlače.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Novinári majú dnes svoj sviatok. Na tento deň pripadá podľa cirkevného kalendára sviatok svätého Františka Saleského, ktorého pápež Pius XI. vyhlásil za patróna tlače a žurnalistov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/novinari-maju-dnes-sviatok/

Pozrite si ako nútia novinárov klamať: http://svobodnenoviny.eu/nemecky-novinar-udo-ulfkotte-vypovida-o-tom-jak-siril-v-mediich-lzi-ktere-po-nem-chtela-cia-cz-titulky/#more-32121 Veď to čo robia dnes maistreamové média podporované z USA a Bruselu je horšia propaganda ako za Stalina....

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
12 miniatúr z ciest po Sibíri, väčšinou východne od Bajkalského jazera.
pred 5 rokmi
Pulp Fiction je multižánrový opus plný fetišistických detailov a popkultúrnych odkazov.
pred 8 rokmi
Prepadávajú aj vás jemné obavy pri predstave, že by ste na potulkách po Slovensku boli nútení využiť služby verejných WC?
pred 6 rokmi
Tvrdia to predstavitelia odborov, spoločnosť prepúšťanie oficiálne nepotvrdila.
pred 5 rokmi
Dňa 21. októbra 2009 padol rekord v dĺžke nepretržitého trvania demokracie na území dnešnej Českej republiky.
pred 6 rokmi
K Basikovej jedinečnému hlasu sa zišla netradičná kombinácia autorov. Je zrejmé, že takéto spojenie by nikto nečakal, avšak na druhej strane je už v tejto chvíli jasné, že čakať neuveriteľných dvanásť rokov na Basikovej nový radový album sa oplatilo.
pred 8 rokmi
Kanadský zubár Michael Zuk zaplatil za zub legendárneho hudobníka Johna Lennona 19 500 britských libier (v prepočte približne 22 600 eur).
pred 7 rokmi
Talianska gothic metalová kapela Lacuna Coil vydala skraja roka 2012 už šiesty štúdiový album s názvom Dark Adrenaline.