Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Novela upravuje vysielanie v jazykoch EÚ na území SR

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.10.2013

Podmienky vysielania elektronických médií vo vzťahu k jazyku či ochrane maloletých aj programy pre sluchovo a zrakovo postihnutých rieši novela zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú dnes schválil parlament.
Novela upravuje vysielanie v jazykoch EÚ na území SR
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Podmienky vysielania elektronických médií vo vzťahu k jazyku či ochrane maloletých aj programy pre sluchovo a zrakovo postihnutých rieši novela zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú dnes schválil parlament.

Návrh predložilo Ministerstvo kultúry (MK) SR a obsahuje dva typy zmien. Sú v ňom systémové zmeny a menšie úpravy existujúcej regulácie, ktoré si vyžiadala prax. Príkladom zmien, čo si vyžiadala prax, je stanovenie lehoty, v ktorej je vysielateľ povinný poskytnúť licenčnej rade na jej vyžiadanie záznam vysielania či požiadavky na údaje súvisiace so zoznamom programov s multimodálnym prístupom.

Z praxe vychádza aj zmena týkajúca sa oznamovania výsledku prešetrenia sťažnosti Radou pre vysielanie a retransmisiu tým sťažovateľom, ktorých podnet má rovnaký obsah ako už skôr zaevidovaná sťažnosť. Návrh súvisí s novým fenoménom - hromadnými sťažnosťami, ktoré rada dostáva na totožný problém. Ide často o desiatky aj stovky zhodných podnetov, ktoré si medzi sebou sťažovatelia posielajú e-mailom alebo ich zdieľajú cez sociálne siete. Nová úprava odľahčí administratívne zaťaženie kancelárie licenčnej rady, pritom však bude naďalej vybavená každá sťažnosť adresovaná rade. Systémovou zmenou je presunutie zákazu vysielania programov, ktoré by mohli ohroziť fyzický, psychický alebo morálny vývin maloletých od 6:00 do 22:00 zo zákona do vyhlášky o jednotnom systéme označovania programov o ich vekovej prístupnosti.

Cieľom úpravy je aj snaha MK SR zabezpečiť RVR primerané nástroje na kontrolu plnenia povinností vysielateľov a poskytovateľov audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie vo vzťahu k zabezpečeniu multimodálneho prístupu k programom. Podľa platného zákona totiž musia vysielatelia a poskytovatelia audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie zaistiť aj prístupnosť programov pre sluchovo a zrakovo postihnutých. Napríklad RTVS musí podľa zákona vysielať 50 percent programov so skrytými alebo otvorenými titulkami. Vysielatelia s licenciou (súkromné médiá) musia mať 10 percent všetkých vysielaných programov sprevádzaných skrytými alebo otvorenými titulkami alebo v posunkovej reči nepočujúcich. Ako upozorňuje MK SR v osobitnej časti dôvodovej správy návrhu novely, hoci vysielatelia deklarujú, že stanovené podiely programov dosahujú, tí, ktorým sú tieto programy určené, zas namietajú, že kvóty sú dosahované len formálne a programy s multimodálnym prístupom nie sú zabezpečené v takej miere, ako by si vyžadovali ich potreby. Tieto programy musia vysielatelia náležite označiť. Tým sa umožní rade lepšia kontrola toho, či si tieto povinnosti plnia len formálne alebo spôsobom, ktorý skutočne zabezpečuje lepší prístup k programom pre osoby so sluchovým a zrakovým postihnutím.

Novelou zákona sa mení súčasná právna úprava používania jazykov v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania vo vzťahu k vysielateľom vysielajúcim na základe licencie, teda súkromným médiám. Súčasný rozsah výnimiek z povinného používania štátneho - slovenského jazyka vo vysielaní navrhlo ministerstvo kultúry rozšíriť o novú výnimku. Výnimka sa vzťahuje na vysielateľov vysielajúcich v jednom alebo viacerých oficiálnych jazykoch Európskej únie (EÚ) iných ako slovenský jazyk, ktorí chcú poskytovať svoj program na Slovensku žijúcim občanom iného členského štátu EÚ. Táto zmena si vyžiada aj novelizáciu zákona o štátnom jazyku, zákona o digitálnom vysielaní a audiovizuálneho zákona.

Upravuje sa aj oprávnenie Rozhlasu a televízie Slovenska ako vyberateľa úhrad za vysielanie, tzv. koncesionárskych poplatkov, získavať a spracúvať osobné údaje aj kopírovaním a skenovaním v nevyhnutnom rozsahu aj bez súhlasu dotknutej osoby. Navrhuje ponechať na Rozhlas a televíziu Slovenska, aby si spôsoby, akými sa koncesie dajú platiť, určovala sama.

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslanca za Smer-SD Petra Fitza, podľa ktorého rokovania a hlasovania Rady pre vysielanie a retransmisiu vo veciach udeľovania licencií a registrácie pre digitálne vysielanie budú neverejné.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Skupina Muse pripravila nový album, bude sa volať Drones a vyjde 8. júna.
pred 8 rokmi
Režisér Zdeněk Troška nakrúca novú komédiu z dedinského prostredia: BABOVŘESKY… aneb z dopisu venovské drbny
pred 7 rokmi
Policajtovi Johnovi Caleovi (Channing Tatum) bola zamietnutá žiadosť o prácu pre tajné služby v ochranke prezidenta. Pretože Cale nechce sklamať svoju dcéru, vezme ju na prehliadku Bieleho domu práve keď je prepadnutý ozbrojenou vojenskou jednotkou.
pred 9 rokmi
Americká speváčka, herečka, tanečníčka a režisérka Madonna dnes oslavuje 53. narodeniny.
pred 4 rokmi
Rockový projekt Dilemma potešil fanúšikov dobrou správou – po trojročnej albumovej odmlke plánuje tento rok vydať novú, v poradí štvrtú štúdiový album.
pred 7 rokmi
Vypredané MMC bolo počas uplynulého víkendu svedkom krstu nového CD skupiny AMO ROK NULA a premiéry ich nového videoklipu FEMME FATALE v ktorom zahviezdila herečka Táňa Pauhofová.
pred 7 rokmi
Na novinke sa podieľali aj Lenka Dusilová, Robo Opatovský, Martin Valihora či Oľga Záblacká.
pred 9 rokmi
O stáž v prestížnom podnikateľskom inkubátore sa uchádza 37 inovatívnych projektov.