Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nové školské odbory sú za ostrý štrajk učiteľov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 10.10.2012

Slovenská komora učiteľov považuje päťpercentné zvýšenie miezd za neprijateľné
Nové školské odbory sú za ostrý štrajk učiteľov
Zdroj obrázku: Internet
 

Päťpercentné zvýšenie platov pedagógov, ktoré ponúka vláda, je neprijateľné. Zhodli sa na tom šéfka Slovenskej komory učiteľov (SKU) Mária Barancová a predseda Nových školských odborov (NŠO) Ľudovít Sebelédi.

Podľa neho by mali učitelia vstúpiť do ostrého štrajku. "Pre nás je málo aj tých desať percent, navrhujeme 30 percent," doplnil Sebelédi pre agentúru SITA. Pripomenul, že päťpercentné zvýšenie miezd nepokryje ani dvojročnú infláciu a reálne platy učiteľov klesajú. "Vyzerá to, že jedinou cestou je ostrý štrajk," dodal s tým, že definitívne musí rozhodnúť Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV). Podľa neho aj veľa členov odborového zväzu tlačí na štrajk a boli by veľmi sklamaní, ak by sa preň odborový zväz nerozhodol.

Predsedníčka Slovenskej komory učiteľov by uvítala, keby boli splnené požiadavky štrajku, ktorým učitelia v septembri bojovali za desaťpercentné zvýšenie platov. O ďalšom postupe však budú ešte rokovať s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy.

NŠO spolu so Slovenskou komorou učiteľov okrem zvýšenia platov požadujú aj ďalšie bonusy pre učiteľov. Chcú, aby sa učiteľom preplácala práceneschopnosť v plnej výške. Požadujú, aby si učitelia mohli každých päť rokov vybrať neplatené voľno s garantovaným udržaním pracovného pomeru na dobu neurčitú. Chcú tak zabrániť prípadnému emočnému vyhoreniu učiteľov v dôsledku silnej psychickej záťaže.

Ďalšou požiadavkou je definitíva alebo zásluhová definitíva, ktorá by bola odmenou pre najlepších expertov v školstve a zabezpečila by výmenu skúseností medzi generáciami. Medzi požiadavkami SKU a NŠO je aj dovolenka v rozsahu prázdninového voľna detí. Uvítali by, keby mali možnosť druhý pracovný úväzok dostávať nezdaňovanou formou dohody alebo inak daňovo zvýhodnený. Majú aj požiadavku týkajúcu sa stravovania učiteľov. Chceli by preplácať stravu gastrolístkami a neviazať možnosť stravovania na školské jedálne.

Podľa šéfa Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavla Ondeka nejde o nové požiadavky. "O tieto veci sa usiluje odborový zväz už niekoľko rokov, neboli sme úspešní," doplnil pre agentúru SITA. Momentálne sa však odbory zaoberajú finančným ohodnotením učiteľov. Postupne sa budú meniť zákony, ktoré súvisia so školstvom a určite bude priestor aj na tieto návrhy," dodal.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Prvý diel erotickej trilógie je francúzskou „odpoveďou“ na Päťdesiat odtieňov sivej a je dokonalou kombináciou romantiky a erotiky.
pred 8 rokmi
Ochorenie s predbežným názvom syndróm nedostatočnej imunity dospelých spôsobuje u ľudí ázijského pôvodu symptómy podobné AIDS.
pred 7 rokmi
Odmietavý postoj deviatich členov nepostačuje na zablokovanie návrhu z dielne komisára pre hospodársku súťaž Joaquína Almuniu, poukazuje však na mimoriadnu citlivosť problematiky.
pred 9 rokmi
Po roku od vydania na cenu Grammy nominovaného debutového albumu americkej kapely Broken Bells, prichádza toto duo s EP.
pred 9 rokmi
V nedeľu 22. júla predstaví v hlavnom meste Rakúska svoj debutový album Let Them Talk (2011).
pred 9 rokmi
Spevákovi Pavlovi Hammelovi v utorok 13. septembra pribudnú do diskografie dve novinky.
pred 7 rokmi
Zmeny v elektronickom výbere mýta, ktoré nadobudnú účinnosť začiatkom roka 2014, pocítia prakticky všetci prevádzkovatelia vozidiel nad 3,5 tony, ktorí sú povinní platiť mýto za spoplatnenú cestnú sieť.
pred 5 rokmi
Rady nielen pre pánov