Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nové školské odbory chcú, aby vláda riešila ich petíciu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.10.2012

Odbory požadujú, aby sa vláda začala zaoberať Petíciou za lepšie školstvo, ktorú podpísalo viac ako 56 000 ľudí. Učitelia ju odovzdali na Úrade vlády SR 14. júna.
Nové školské odbory chcú, aby vláda riešila ich petíciu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zástupcovia Nových školských odborov (NŠO) opäť vyzývajú vládu, aby sa konečne začala zaoberať Petíciou za lepšie školstvo, ktorú podpísalo viac ako 56 000 ľudí. Učitelia ju odovzdali na Úrade vlády SR 14. júna.

"Ignorácia je veľmi zlý signál smerom k učiteľom. Petícia je náš apel na vládu SR, že už včera bolo neskoro začať riešiť zúfalé podmienky v našich školách," spresňuje predkladateľ petície, predseda NŠO Ľudovít Sebelédi.

Nové školské odbory pripomínajú, že Slovensko je v celoeurópskom porovnaní vo výdavkoch HDP do školstva na chvoste rebríčka. "Sme dokonca terčom kritiky za zlý stav našich škôl, preto by sme privítali, ak by minister školstva Dušan Čaplovič prejavil záujem o petíciu a začal o petičných požiadavkách rokovať priamo s jej predkladateľmi zNŠO, ktorí pôvodne petíciu iniciovali ako Bledomodré stužky," dodal Sebelédi.

Väčšina podpisov na petičných hárkoch patrí učiteľom. Žiadajú, aby štát podľa vzoru krajín OECD investoval do školstva minimálne šesť percent HDP a aby nástupný plat učiteľa predstavoval 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok. Taktiež požadujú odchod pedagóga do dôchodku v 56. roku života, alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve a prehodnotenie kreditového systému, najmä zrušenie sedemročnej lehoty platnosti kreditov.

Učitelia sa chystajú 26. novembra vstúpiť do štrajku za zvýšenie tarifných miezd o desať percent. Vláda im ponúkla päťpercentné zvýšenie platov cez normatívy, s čím však nesúhlasia. Štrajkovať chcú dovtedy, kým ich požiadavky nebudú splnené. Do 26. novembra chcú zástupcovia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy ešte rokovať s ministrami a o pomoc požiadali aj troch najvyšších ústavných činiteľov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Neverbálnou komunikáciou získavame predovšetkým informácie o emóciách, čo vyplýva z existencie úzkych väzieb medzi fyziologickými a emocionálnymi stavmi,...
pred 5 rokmi
Spevák, skladateľ a textár získal špeciálne ocenenie v českej ankete Žebřík 2014! Velikán našej hudobnej scény si cenu magazínu iREPORT osobne prevzal v Plzni a následne odpálil vystúpenie plné hitov.
pred 10 rokmi
Kirschnerová je tehotná, rozletelo sa nedávno slovenskými médiami. Kirschnerová má nový album, hovorím ja.
pred 9 rokmi
Lavigne vo svojich skladbách vždy spievala o vlastných skúsenostiach, o ktoré sa delila so svojimi poslucháčmi, a album Goodbye Lullaby nie je výnimkou.
pred 7 rokmi
Jedna z najlegendárnejších nahrávok príbehov Spejbla a Hurvínka, odohrávajúca sa počas letných prázdnin niekde vo fiktívnych Houbohledoch.
pred 8 rokmi
Najväčšie tanečné esá súčasnosti pod vedením profesionálnej tanečníčky Kataríny Štumpfovej roztancovali Bratislavu v rytme svetového hitu Gangnam style.
pred 7 rokmi
Desmod vydali album Výberovka, má nový singel a koncertuje na festivaloch. Teraz má pre fanúšikov ďalšiu novinku. Na skladbu Spočítaj už Desmod stihli nakrútiť klip. Naživo ju po prvý krát predstavia na špeciálnom koncerte so skupinou Kryštof.
pred 8 rokmi
Toto ovocie je nielen chutné a plné vitamínov, ale má pozoruhodné účinky na ľudský organizmus. Čítajte ďalej.