Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nové školské odbory chcú, aby vláda riešila ich petíciu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.10.2012

Odbory požadujú, aby sa vláda začala zaoberať Petíciou za lepšie školstvo, ktorú podpísalo viac ako 56 000 ľudí. Učitelia ju odovzdali na Úrade vlády SR 14. júna.
Nové školské odbory chcú, aby vláda riešila ich petíciu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zástupcovia Nových školských odborov (NŠO) opäť vyzývajú vládu, aby sa konečne začala zaoberať Petíciou za lepšie školstvo, ktorú podpísalo viac ako 56 000 ľudí. Učitelia ju odovzdali na Úrade vlády SR 14. júna.

"Ignorácia je veľmi zlý signál smerom k učiteľom. Petícia je náš apel na vládu SR, že už včera bolo neskoro začať riešiť zúfalé podmienky v našich školách," spresňuje predkladateľ petície, predseda NŠO Ľudovít Sebelédi.

Nové školské odbory pripomínajú, že Slovensko je v celoeurópskom porovnaní vo výdavkoch HDP do školstva na chvoste rebríčka. "Sme dokonca terčom kritiky za zlý stav našich škôl, preto by sme privítali, ak by minister školstva Dušan Čaplovič prejavil záujem o petíciu a začal o petičných požiadavkách rokovať priamo s jej predkladateľmi zNŠO, ktorí pôvodne petíciu iniciovali ako Bledomodré stužky," dodal Sebelédi.

Väčšina podpisov na petičných hárkoch patrí učiteľom. Žiadajú, aby štát podľa vzoru krajín OECD investoval do školstva minimálne šesť percent HDP a aby nástupný plat učiteľa predstavoval 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok. Taktiež požadujú odchod pedagóga do dôchodku v 56. roku života, alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve a prehodnotenie kreditového systému, najmä zrušenie sedemročnej lehoty platnosti kreditov.

Učitelia sa chystajú 26. novembra vstúpiť do štrajku za zvýšenie tarifných miezd o desať percent. Vláda im ponúkla päťpercentné zvýšenie platov cez normatívy, s čím však nesúhlasia. Štrajkovať chcú dovtedy, kým ich požiadavky nebudú splnené. Do 26. novembra chcú zástupcovia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy ešte rokovať s ministrami a o pomoc požiadali aj troch najvyšších ústavných činiteľov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Medzinárodný festival Carpathia v Rzeszowe opäť patril Slovákom. Po Petrovi Cmorikovi, Adamovi Ďuricovi a Call me Steve, ktoré „svoje“ ročníky vyhrali, zažiaril tentokrát B-Joey s kapelou.
pred 5 rokmi
Waterloo Deluxe Edition sa na trhu objaví ako CD + DVD, z čoho vyplýva, že ponúkne aj obrovskú porciu bonusového a z časti doposiaľ nikdy nevydaného materiálu.
pred 7 rokmi
Ochorenie s predbežným názvom syndróm nedostatočnej imunity dospelých spôsobuje u ľudí ázijského pôvodu symptómy podobné AIDS.
pred 8 rokmi
Automobilka Chevrolet si pripomína svoju bohatú pretekársku tradíciu modelom Corvette Centennial Edition...
pred 4 rokmi
Príbeh Cheryl Strayedovej, ktorá sa rozhodla na vlastnú päsť zdolať 1770 km dlhú vysokohorskú trasu, na ktorej sa snaží nájsť samu seba.
pred 5 rokmi
Firma Volkswagen už totiž smeruje k dosiahnutiu dlhodobého cieľa v oblasti predaja svojich automobilov.
pred 7 rokmi
Ak márne hľadáte príčinu toho, prečo vás bolieva hlava, alebo kam sa podela vaša energia, možno je chyba práve vo vašej osobnej hodnote pH!
pred 9 rokmi
Katherine Watson (Julia Roberts) v roku 1953 prichádza na prestížnu univerzitu Wellesley,...