Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nové školské odbory chcú, aby vláda riešila ich petíciu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.10.2012

Odbory požadujú, aby sa vláda začala zaoberať Petíciou za lepšie školstvo, ktorú podpísalo viac ako 56 000 ľudí. Učitelia ju odovzdali na Úrade vlády SR 14. júna.
Nové školské odbory chcú, aby vláda riešila ich petíciu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zástupcovia Nových školských odborov (NŠO) opäť vyzývajú vládu, aby sa konečne začala zaoberať Petíciou za lepšie školstvo, ktorú podpísalo viac ako 56 000 ľudí. Učitelia ju odovzdali na Úrade vlády SR 14. júna.

"Ignorácia je veľmi zlý signál smerom k učiteľom. Petícia je náš apel na vládu SR, že už včera bolo neskoro začať riešiť zúfalé podmienky v našich školách," spresňuje predkladateľ petície, predseda NŠO Ľudovít Sebelédi.

Nové školské odbory pripomínajú, že Slovensko je v celoeurópskom porovnaní vo výdavkoch HDP do školstva na chvoste rebríčka. "Sme dokonca terčom kritiky za zlý stav našich škôl, preto by sme privítali, ak by minister školstva Dušan Čaplovič prejavil záujem o petíciu a začal o petičných požiadavkách rokovať priamo s jej predkladateľmi zNŠO, ktorí pôvodne petíciu iniciovali ako Bledomodré stužky," dodal Sebelédi.

Väčšina podpisov na petičných hárkoch patrí učiteľom. Žiadajú, aby štát podľa vzoru krajín OECD investoval do školstva minimálne šesť percent HDP a aby nástupný plat učiteľa predstavoval 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok. Taktiež požadujú odchod pedagóga do dôchodku v 56. roku života, alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve a prehodnotenie kreditového systému, najmä zrušenie sedemročnej lehoty platnosti kreditov.

Učitelia sa chystajú 26. novembra vstúpiť do štrajku za zvýšenie tarifných miezd o desať percent. Vláda im ponúkla päťpercentné zvýšenie platov cez normatívy, s čím však nesúhlasia. Štrajkovať chcú dovtedy, kým ich požiadavky nebudú splnené. Do 26. novembra chcú zástupcovia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy ešte rokovať s ministrami a o pomoc požiadali aj troch najvyšších ústavných činiteľov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Je to v podstate životopisný film o „komediantovi“ zo sedemdesiatych rokov minulého storočia, kedy už mal však niekoľko dekád života za sebou. Tú poslednú dekádu jeho trblietavého, no nie vždy ideálneho „prežívania“ približuje práve tento film.
pred 5 rokmi
Dozvuky je označovaný za jeden z najodvážnejších poľských filmov. Ide o príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Tichá a pokojná poľská dedina Jedwabne je modelovým príkladom krásy a idylickosti. No pod povrchom ukrýva strašné tajomstvo.
pred 5 rokmi
Jedinečné bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band a uznávaná poľská klezmer skupina Kroke predvedú v Bratislave unikátny koncert!
pred 6 rokmi
Najnovší produkt GOCLEVER - GOCLEVER TAB T76GPSTV disponuje dodatočne aj funkciami, ktoré z neho robia konkurenčné zariadenie.
pred 7 rokmi
Od 29. septembra do 9. októbra bude Bratislava centrom pohybu. Roztancujú ju poľské, maďarské a české súbory, japonský tanec butó, ale aj slovenské inscenácie.
pred 17 rokmi
Bench press patrí medzi najobľúbenejšie cviky na rozvoj prsného svalstva.
pred 3 rokmi
Malý faun Mune bol menovaný strážcom Mesiaca, ale keďže má málo skúseností, spôsobí nehodu, ktorá ohrozí nielen Mesiac, ale i Slnko.
pred 7 rokmi
Britský hudobný magazín New Musical Express (NME) vytvoril zoznam najlepších skladieb uplynulých 15 rokov.