Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nové pravidlá majú odradiť mladých od fajčenia

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: redakcia , pridané: 27.02.2014

Škatuľky cigariet budú musieť povinne obsahovať obrázkové a textové zdravotné výstrahy, ktoré budú pokrývať 65 % jej prednej a zadnej strany.
Nové pravidlá majú odradiť mladých od fajčenia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Európsky parlament dnes schválil revíziu smernice o tabakových výrobkoch. Zmeny, ktoré prináša, majú odradiť najmä mladých ľudí od toho, aby vôbec začali fajčiť.

Podľa štatistík totiž 70 % ľudí začne fajčiť pred dovŕšením 18. roka života a 94 % vo veku mladšom ako 25 rokov. Fajčenie spôsobí v krajinách Európskej únie približne 700-tisíc úmrtí, informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Nová smernica prináša mnoho zmien. Škatuľky cigariet budú musieť povinne obsahovať obrázkové a textové zdravotné výstrahy, ktoré budú pokrývať 65 % prednej a zadnej strany škatuľky. Na 50 % plochy bočných strán sa budú tiež nachádzať zdravotné výstrahy, napríklad „Fajčenie zabíja – prestaňte hneď“ alebo „Tabakový dym obsahuje viac ako 70 látok, ktoré preukázateľne spôsobujú rakovinu“. Tieto výstrahy tak nahradia súčasné údaje o obsahu dechtu, nikotínu a oxidu uhoľnatého. Jednoduché balenie cigariet nebude povinnosťou, každý členský štát si zvolí sám, či sa pre toto opatrenie rozhodne. Balenie tzv. slimiek, teda úzkych cigariet, smernica nezakáže. Musia však byť balené rovnako ako iné cigarety. Výraz slim by sa nemal používať, aby nepridával produktu na

Zmena nastane aj v ochucovaní cigariet. Príchute sa nebudú môcť používať v množstvách, ktoré by prekryli, prípadne maskovali príchuť tabaku. "Skrátka musí byť jasné, že ide o tabakový výrobok a nie napríklad o dymiacu vanilkovú pochúťku v tvare cigarety," vysvetľuje Ludviková. Mentol sa považuje za charakteristickú príchuť a bude zakázaný po uplynutí prechodného obdobia štyroch rokov, ktoré sa vzťahuje na všetky výrobky s viac ako trojpercentným podielom na trhu EÚ. Elektronické cigarety sa podľa smernice nezakazujú. Budú však nové pravidlá, ktoré sa majú postarať o to, aby boli výrobky bezpečné a kvalitné, najmä tie, ktoré obsahujú nikotín.

Vstup smernice do platnosti sa predpokladá v máji tohto roku. Členské štáty majú dva roky na prenos týchto pravidiel do svojej legislatívy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, aký štýl je najlepší, súvisí to s genetikou, školou, vrstovníkmi, traumatickými zážitkami, médiami.
pred 8 rokmi
Práve v rakúskej metropole, kde bol v novembri a decembri hospitalizovaný, odštartuje preloženú časť turné Symphonica.
pred 7 rokmi
Lehane je autorom kníh, na motívy ktorých vznikli úspešné filmy Zbohom baby (2007), Tajomná rieka (2003) a Prekliaty ostrov (2010).
pred 7 rokmi
Ak už nie „z tradície“ a nie kvôli príbehu, tak minimálne kvôli efektom a celkovému znázorneniu sa to oplatí vidieť.
pred 12 rokmi
Základy energetického metabolizmu a vzťahy jednotlivých živín sú tak zložité a komplikované, že je zbytočné sa zaoberať jednotlivými energetickými...
pred 7 rokmi
Nové BMW radu 3 Gran Turismo predstavuje vysoko hodnotný príspevok do prémiového segmentu strednej triedy.
pred 5 rokmi
Rozprávkové dobrodružstvo Malého Pána s nádherným výtvarným spracovaním na motívy úspešnej detskej knihy Veľká cesta Malého Pána.
pred 6 rokmi
Na internete sa v týchto dňoch objavilo krátke video, na ktorom sa obľúbený český spevák Matěj Ruppert predviedol tak ako ho jeho fanúšikovia nepoznajú.