Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nové pravidlá majú odradiť mladých od fajčenia

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: redakcia , pridané: 27.02.2014

Škatuľky cigariet budú musieť povinne obsahovať obrázkové a textové zdravotné výstrahy, ktoré budú pokrývať 65 % jej prednej a zadnej strany.
Nové pravidlá majú odradiť mladých od fajčenia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Európsky parlament dnes schválil revíziu smernice o tabakových výrobkoch. Zmeny, ktoré prináša, majú odradiť najmä mladých ľudí od toho, aby vôbec začali fajčiť.

Podľa štatistík totiž 70 % ľudí začne fajčiť pred dovŕšením 18. roka života a 94 % vo veku mladšom ako 25 rokov. Fajčenie spôsobí v krajinách Európskej únie približne 700-tisíc úmrtí, informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Nová smernica prináša mnoho zmien. Škatuľky cigariet budú musieť povinne obsahovať obrázkové a textové zdravotné výstrahy, ktoré budú pokrývať 65 % prednej a zadnej strany škatuľky. Na 50 % plochy bočných strán sa budú tiež nachádzať zdravotné výstrahy, napríklad „Fajčenie zabíja – prestaňte hneď“ alebo „Tabakový dym obsahuje viac ako 70 látok, ktoré preukázateľne spôsobujú rakovinu“. Tieto výstrahy tak nahradia súčasné údaje o obsahu dechtu, nikotínu a oxidu uhoľnatého. Jednoduché balenie cigariet nebude povinnosťou, každý členský štát si zvolí sám, či sa pre toto opatrenie rozhodne. Balenie tzv. slimiek, teda úzkych cigariet, smernica nezakáže. Musia však byť balené rovnako ako iné cigarety. Výraz slim by sa nemal používať, aby nepridával produktu na

Zmena nastane aj v ochucovaní cigariet. Príchute sa nebudú môcť používať v množstvách, ktoré by prekryli, prípadne maskovali príchuť tabaku. "Skrátka musí byť jasné, že ide o tabakový výrobok a nie napríklad o dymiacu vanilkovú pochúťku v tvare cigarety," vysvetľuje Ludviková. Mentol sa považuje za charakteristickú príchuť a bude zakázaný po uplynutí prechodného obdobia štyroch rokov, ktoré sa vzťahuje na všetky výrobky s viac ako trojpercentným podielom na trhu EÚ. Elektronické cigarety sa podľa smernice nezakazujú. Budú však nové pravidlá, ktoré sa majú postarať o to, aby boli výrobky bezpečné a kvalitné, najmä tie, ktoré obsahujú nikotín.

Vstup smernice do platnosti sa predpokladá v máji tohto roku. Členské štáty majú dva roky na prenos týchto pravidiel do svojej legislatívy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Rocková diva Suzi Quatro mieri na Slovensko. Už v sobotu oslávi s fanúšikmi v Bratislave polstoročie na hudobnej scéne.
pred 8 rokmi
Vďaka bežnej konzumácii rias sa rakovina prsníkov v Japoniek takmer vôbec nevyskytuje, žiaľ Európanky sa takouto bilanciou chváliť nemôžu.
pred 8 rokmi
Zamatový hlas a dokonal prejav, pri ktorého počúvaní behá mráz po chrbte.
pred 7 rokmi
Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) údajne špehovala aj členov vrcholných orgánov Organizácie Spojených národov (OSN).
pred 12 rokmi
Mysleli ste si, že to dokážete sami.
pred 9 rokmi
Na Slovensku sa od 29. do 31. júla uskutočnia festivaly Rock Beskyd fest, Open Jazz Fest, Beefree, Fest Dobré Bohunice a iné..
pred 6 rokmi
Film V tichu si razí cestu silného, obrazovo štylizovaného diela s emotívnou hudobnou zložkou, ktorého ambíciou je vtiahnuť divákov do jedného z najstrašnejších období v dejinách ľudstva.
pred 8 rokmi
Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. V podstate ju treba riešiť individuálne, v každom prípade zvlášť, pretože ľudia nie sú rovnakí, sú rôzni.