Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nová legislatíva umožní lepšie kontrolovať, ako dieťa žije

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.08.2013

Ministerstvo práce spolu s ďalšími rezortmi pripravuje novelizáciu zákona, ktorá má pomôcť účinnejšie predchádzať prípadom, keď nie je možné, napriek opakovaným pokusom, preveriť životnú úroveň a zdravia dieťaťa.
Nová legislatíva umožní lepšie kontrolovať, ako dieťa žije
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Ministerstvo práce spolu s ďalšími rezortmi pripravuje novelizáciu zákona, ktorá má pomôcť účinnejšie predchádzať prípadom, keď nie je možné, napriek opakovaným pokusom, preveriť životnú úroveň a zdravia dieťaťa.

Zmeny by mali umožniť orgánom sociálnoprávnej ochrany dostať sa v prípade potreby až k samotnému dieťaťu. Zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíkova upozorňuje, že pôjde o závažný zásah do práva na súkromie.

Plánovanú úpravu motivovala snaha účinnejšie predchádzať tragickým prípadom, aké otriasli Slovenskom najmä vlani. Ministerstvo práce ďalej vysvetľuje, že v týchto prípadoch nebolo možné napriek opakovaným pokusom preveriť stav života a zdravie dieťaťa. Orgány sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately ani polícia nemôžu v súčasnosti dostatočne reagovať na situácie, kedy je potrebné akútne preveriť, čo sa s maloletými a mladistvými deje v rodinnom kruhu. Hovorca ministerstva práce Michal Stuška vysvetľuje, že zmena sa bude vzťahovať na špecifické situácie, pri ktorých nie je možné zasiahnuť bežným spôsobom.

Špecifické situácie vzniknú v prípade, ak sa stav dieťaťa nebude dať preveriť napríklad prostredníctvom lekára, predškolského zariadenia alebo predvolaním rodiča s dieťaťom a bude nutné ho navštíviť v jeho bydlisku, pričom tejto návšteve budú brániť osoby nachádzajúce sa v obydlí. Čiže ak rodina nevpustí zástupcov orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, prípadne policajtov do bytu, alebo vôbec neotvoria dvere. Podľa Pirošíkovej je potrebné, aby bol zákon predvídateľný a jasne definoval situácie, za ktorých bude vstup do obydlia možný a v ktorých ochrana dieťaťa prevýši ochranu práva na súkromie. "Musí ísť o prípady, keď informácie nie je možné získať iným menej invazívnym spôsobom," hovorí Pirošíková.

Finálny návrh podľa Stušku pre medzirezortné pripomienkové konanie predstavia až po všeobecnej zhode všetkých zúčastnených na riešení. Podľa Pirošíkovej je zároveň nutné vytvoriť účinný prostriedok nápravy, ktorým dotknuté osoby dosiahnu preskúmanie rozhodnutia o otvorení obydlia a povolení vstupu. V prípade zistených nedostatkov budú môcť požadovať od štátu odškodnenie. Vzťahuje sa to nielen na rozhodnutie, ale aj na samotný výkon tohto oprávnenia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred rokmi
Finalista Pulitzerovej ceny Rod Nordland týmto pútavým skutočným príbehom opäť rozprúdil diskusiu o právach žien vo fundamentalistickom moslimskom svete.
pred 8 rokmi
Skoro všetci poznáme neustály permanentný a väčšinou málo úspešný boj s nadbytočnými kilami.
pred 8 rokmi
Keď sa povie ryža, obyčajne to v nás evokuje asociácie spojené s Ázijským kontinentom a ich chutným jedálničkom.
pred 6 rokmi
Austrálska speváčka a herečka Kylie Minogue oslávi 25 rokov v hudobnom priemysle opätovným nahraním svojich starších populárnych hitov.
pred 5 rokmi
Nové CD s nežným názvom Softly presne opisuje náladu aj atmosféru 12 piesní, medzi ktoré Adriena opäť zaradila svoje obľúbené srdcovky spievané v pôvodnom znení v angličtine.
pred 5 rokmi
Pred Veľkou cenou Španielska, piatym podujatím seriálu majstrovstiev sveta formuly 1
pred rokmi
Najväčší slovenský rockový festival ohlásil ďalšie mená.
pred 7 rokmi
Jednoduchá zásada je: jedzme všetko na čo máme chuť, ale s mierou.