Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nová legislatíva umožní lepšie kontrolovať, ako dieťa žije

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.08.2013

Ministerstvo práce spolu s ďalšími rezortmi pripravuje novelizáciu zákona, ktorá má pomôcť účinnejšie predchádzať prípadom, keď nie je možné, napriek opakovaným pokusom, preveriť životnú úroveň a zdravia dieťaťa.
Nová legislatíva umožní lepšie kontrolovať, ako dieťa žije
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Ministerstvo práce spolu s ďalšími rezortmi pripravuje novelizáciu zákona, ktorá má pomôcť účinnejšie predchádzať prípadom, keď nie je možné, napriek opakovaným pokusom, preveriť životnú úroveň a zdravia dieťaťa.

Zmeny by mali umožniť orgánom sociálnoprávnej ochrany dostať sa v prípade potreby až k samotnému dieťaťu. Zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíkova upozorňuje, že pôjde o závažný zásah do práva na súkromie.

Plánovanú úpravu motivovala snaha účinnejšie predchádzať tragickým prípadom, aké otriasli Slovenskom najmä vlani. Ministerstvo práce ďalej vysvetľuje, že v týchto prípadoch nebolo možné napriek opakovaným pokusom preveriť stav života a zdravie dieťaťa. Orgány sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately ani polícia nemôžu v súčasnosti dostatočne reagovať na situácie, kedy je potrebné akútne preveriť, čo sa s maloletými a mladistvými deje v rodinnom kruhu. Hovorca ministerstva práce Michal Stuška vysvetľuje, že zmena sa bude vzťahovať na špecifické situácie, pri ktorých nie je možné zasiahnuť bežným spôsobom.

Špecifické situácie vzniknú v prípade, ak sa stav dieťaťa nebude dať preveriť napríklad prostredníctvom lekára, predškolského zariadenia alebo predvolaním rodiča s dieťaťom a bude nutné ho navštíviť v jeho bydlisku, pričom tejto návšteve budú brániť osoby nachádzajúce sa v obydlí. Čiže ak rodina nevpustí zástupcov orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, prípadne policajtov do bytu, alebo vôbec neotvoria dvere. Podľa Pirošíkovej je potrebné, aby bol zákon predvídateľný a jasne definoval situácie, za ktorých bude vstup do obydlia možný a v ktorých ochrana dieťaťa prevýši ochranu práva na súkromie. "Musí ísť o prípady, keď informácie nie je možné získať iným menej invazívnym spôsobom," hovorí Pirošíková.

Finálny návrh podľa Stušku pre medzirezortné pripomienkové konanie predstavia až po všeobecnej zhode všetkých zúčastnených na riešení. Podľa Pirošíkovej je zároveň nutné vytvoriť účinný prostriedok nápravy, ktorým dotknuté osoby dosiahnu preskúmanie rozhodnutia o otvorení obydlia a povolení vstupu. V prípade zistených nedostatkov budú môcť požadovať od štátu odškodnenie. Vzťahuje sa to nielen na rozhodnutie, ale aj na samotný výkon tohto oprávnenia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Malígny melanóm je ochorenie, o ktorom sa často hovorí. Sú však aj iné kožné nádory, ktoré nás často ohrozujú. Medzi zhubné nádory patria kožné medzi tie najčastejšie.
pred 8 rokmi
Na prestížny zoznam sa dostali napríklad Deep Purple, Rush, Public Enemy, Kraftwerk, Procol Harum alebo Donna Summer.
pred 19 rokmi
Trojkový rad BMW patrí veľkosťou do segmentu strednej triedy automobilov.
pred 9 rokmi
George Michael príde 14. novembra so svojou šou s názvom Symphonic - The European Orchestral Tour do Prahy.
pred 7 rokmi
"Práve vytvárame scenár a pracujeme s našimi partnermi. Dúfame, že do troch rokov by film mohol ísť do kín," prezradil výkonný riaditeľ spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) Gary Barber.
pred 8 rokmi
Sedan Mazda3 s dvojlitrovým atmosférickým motorom nepatrí na cestách medzi časté zjav, no japonský výrobca presne vie, na koho má s týmto modelom zamierené.
pred 10 rokmi
Na svete asi niet človeka, ktorý by ešte neochutnal tú lahodnú dobrotu nazývanú čokoláda.
pred 6 rokmi
Nicol, ktorá už podľa vlastných slov nad poruchou príjmu potravy zvíťazila, sa teraz snaží pomáhať ľuďom s rovnakým osudom.