Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nová legislatíva umožní lepšie kontrolovať, ako dieťa žije

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.08.2013

Ministerstvo práce spolu s ďalšími rezortmi pripravuje novelizáciu zákona, ktorá má pomôcť účinnejšie predchádzať prípadom, keď nie je možné, napriek opakovaným pokusom, preveriť životnú úroveň a zdravia dieťaťa.
Nová legislatíva umožní lepšie kontrolovať, ako dieťa žije
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Ministerstvo práce spolu s ďalšími rezortmi pripravuje novelizáciu zákona, ktorá má pomôcť účinnejšie predchádzať prípadom, keď nie je možné, napriek opakovaným pokusom, preveriť životnú úroveň a zdravia dieťaťa.

Zmeny by mali umožniť orgánom sociálnoprávnej ochrany dostať sa v prípade potreby až k samotnému dieťaťu. Zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíkova upozorňuje, že pôjde o závažný zásah do práva na súkromie.

Plánovanú úpravu motivovala snaha účinnejšie predchádzať tragickým prípadom, aké otriasli Slovenskom najmä vlani. Ministerstvo práce ďalej vysvetľuje, že v týchto prípadoch nebolo možné napriek opakovaným pokusom preveriť stav života a zdravie dieťaťa. Orgány sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately ani polícia nemôžu v súčasnosti dostatočne reagovať na situácie, kedy je potrebné akútne preveriť, čo sa s maloletými a mladistvými deje v rodinnom kruhu. Hovorca ministerstva práce Michal Stuška vysvetľuje, že zmena sa bude vzťahovať na špecifické situácie, pri ktorých nie je možné zasiahnuť bežným spôsobom.

Špecifické situácie vzniknú v prípade, ak sa stav dieťaťa nebude dať preveriť napríklad prostredníctvom lekára, predškolského zariadenia alebo predvolaním rodiča s dieťaťom a bude nutné ho navštíviť v jeho bydlisku, pričom tejto návšteve budú brániť osoby nachádzajúce sa v obydlí. Čiže ak rodina nevpustí zástupcov orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, prípadne policajtov do bytu, alebo vôbec neotvoria dvere. Podľa Pirošíkovej je potrebné, aby bol zákon predvídateľný a jasne definoval situácie, za ktorých bude vstup do obydlia možný a v ktorých ochrana dieťaťa prevýši ochranu práva na súkromie. "Musí ísť o prípady, keď informácie nie je možné získať iným menej invazívnym spôsobom," hovorí Pirošíková.

Finálny návrh podľa Stušku pre medzirezortné pripomienkové konanie predstavia až po všeobecnej zhode všetkých zúčastnených na riešení. Podľa Pirošíkovej je zároveň nutné vytvoriť účinný prostriedok nápravy, ktorým dotknuté osoby dosiahnu preskúmanie rozhodnutia o otvorení obydlia a povolení vstupu. V prípade zistených nedostatkov budú môcť požadovať od štátu odškodnenie. Vzťahuje sa to nielen na rozhodnutie, ale aj na samotný výkon tohto oprávnenia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Jennifer Aniston má od stredy vlastnú hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy.
pred 4 rokmi
Po neuveriteľných 20-tich rokoch sa na plátna kín vracia známa dvojka Blbý a blbší. Ak ste si mysleli, že vás v bláznivej komédii nemôže už nič prekvapiť, ste na veľkom omyle.
pred 5 rokmi
48-ročný Payne podľahol rakovine kostí.
pred 7 rokmi
Od roku 2005, kedy vo Švédsku vyšla prvá kniha, sa celá trilógia stala veľkým medzinárodným bestsellerom s 21 miliónmi predaných kníh vo viac než 40 krajinách.
pred 7 rokmi
Kapela Mukatado začala pred týždňom nahrávať vo svojom domácom PJ SOUND STUDIU svoj nový album.
pred 5 rokmi
Legendárny herec zomrel v piatok vo veku 74 rokov.
pred 6 rokmi
Ford má oznámiť tento zámer neskôr vo štvrtok, deň po tom, ako informoval, že do roku 2014 zatvorí 48-ročnú továreň v belgickom meste Genk.
pred 5 rokmi
Skupina Dilemma, ktorá práve brázdi české a slovenské pódiá na turné spolu s kapelou Horkýže Slíže, prišla s jedinečnou súťažou pre mladých umelcovo najlepší videoklip: VIDEO ZA 2000. Vyhrať môžete 2.000 € v hotovosti.