Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. októbra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nová legislatíva umožní lepšie kontrolovať, ako dieťa žije

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.08.2013

Ministerstvo práce spolu s ďalšími rezortmi pripravuje novelizáciu zákona, ktorá má pomôcť účinnejšie predchádzať prípadom, keď nie je možné, napriek opakovaným pokusom, preveriť životnú úroveň a zdravia dieťaťa.
Nová legislatíva umožní lepšie kontrolovať, ako dieťa žije
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Ministerstvo práce spolu s ďalšími rezortmi pripravuje novelizáciu zákona, ktorá má pomôcť účinnejšie predchádzať prípadom, keď nie je možné, napriek opakovaným pokusom, preveriť životnú úroveň a zdravia dieťaťa.

Zmeny by mali umožniť orgánom sociálnoprávnej ochrany dostať sa v prípade potreby až k samotnému dieťaťu. Zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíkova upozorňuje, že pôjde o závažný zásah do práva na súkromie.

Plánovanú úpravu motivovala snaha účinnejšie predchádzať tragickým prípadom, aké otriasli Slovenskom najmä vlani. Ministerstvo práce ďalej vysvetľuje, že v týchto prípadoch nebolo možné napriek opakovaným pokusom preveriť stav života a zdravie dieťaťa. Orgány sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately ani polícia nemôžu v súčasnosti dostatočne reagovať na situácie, kedy je potrebné akútne preveriť, čo sa s maloletými a mladistvými deje v rodinnom kruhu. Hovorca ministerstva práce Michal Stuška vysvetľuje, že zmena sa bude vzťahovať na špecifické situácie, pri ktorých nie je možné zasiahnuť bežným spôsobom.

Špecifické situácie vzniknú v prípade, ak sa stav dieťaťa nebude dať preveriť napríklad prostredníctvom lekára, predškolského zariadenia alebo predvolaním rodiča s dieťaťom a bude nutné ho navštíviť v jeho bydlisku, pričom tejto návšteve budú brániť osoby nachádzajúce sa v obydlí. Čiže ak rodina nevpustí zástupcov orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, prípadne policajtov do bytu, alebo vôbec neotvoria dvere. Podľa Pirošíkovej je potrebné, aby bol zákon predvídateľný a jasne definoval situácie, za ktorých bude vstup do obydlia možný a v ktorých ochrana dieťaťa prevýši ochranu práva na súkromie. "Musí ísť o prípady, keď informácie nie je možné získať iným menej invazívnym spôsobom," hovorí Pirošíková.

Finálny návrh podľa Stušku pre medzirezortné pripomienkové konanie predstavia až po všeobecnej zhode všetkých zúčastnených na riešení. Podľa Pirošíkovej je zároveň nutné vytvoriť účinný prostriedok nápravy, ktorým dotknuté osoby dosiahnu preskúmanie rozhodnutia o otvorení obydlia a povolení vstupu. V prípade zistených nedostatkov budú môcť požadovať od štátu odškodnenie. Vzťahuje sa to nielen na rozhodnutie, ale aj na samotný výkon tohto oprávnenia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Predaj, doprava a montáž strešných krytín, komí...
Tím kameramanov a fotografov pre Vašu svadbu, s...Ponúkam kompletné elektroinštalačné práce v rod...
Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...
Opravy zásuviek,vypínačov,svietidiel,bytových z...

Sme spoločnosť ktorá spolupracuje s mezdinarodn...
Nemecka firma prijme do zamestnania vodicov s V...
ak chcete vedieť viac napíšte mi email, nechajt...

117 500.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 53.64 m2
97 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 61 m2, novostavba
189 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 91 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Laserová operácia očí zvyšuje sebavedomie aj komplimenty od opačného pohlavia.
pred 5 rokmi
Modelový ročník Infiniti M 2013 s bohatšou výbavou
pred 6 rokmi
Niekoľkonásobná držiteľka ceny Grammy, speváčka, skladateľka, producentka a herečka Mary J. Blige vydáva svoj desiaty štúdiový album My Life II ... The Journey Continues (Act 1).
pred 4 rokmi
Je naozaj veľmi málo umelkýň v tomto našom malom šoubiznise, pri ktorých mám ešte stále pocit, že to, čo robia, nerobia zo zotrvačnosti, ale preto, že ich to neuveriteľne baví a sú vďačné za to, že to môžu robiť.
pred 5 rokmi
Ak je pravda, že skutočný talent sa objaví raz za storočie, tak súčasná epocha je vybavená. Vojtěch Dyk svojim vzhľadom vzrušuje dievčatá a svojim umeleckým výkonom dostáva do varu aj mužskú časť publika.
pred 14 rokmi
G8 - Igor Timko z No Name, Kuly z Desmodu, Rasťo Kopina z Nocadeň, Vratko z Inekafe, ale i Miko Hladký z Gladiátoru či Kuko z Horkýže Slíže.
pred 5 rokmi
Francúzska automobilka Citroën odhalila Berlingo Electric na veľtrhu v Hanoveri.
pred 8 rokmi
Dovolím si tvrdiť, že zatiaľ stále najaktívnejší a v mnohých smeroch jednoznačne najlepší česko-slovenský pesničkár Jaromír Nohavica sa rozhodol, že sa svojim fanúšikom pripomenie nielen hudobne .