Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

NOVA chce vylepšiť novelu infozákona

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.02.2015

Vláda by podľa Daniela Lipšica nemala rozhodovať, ktoré faktúry obcí sa zverejňovať nebudú.
NOVA chce vylepšiť novelu infozákona
Zdroj obrázku: Internet
 

Vylepšiť novelu infozákona vypracovanú rezortom spravodlivosti chce NOVA Daniela Lipšica. Ten oceňuje, že niektoré opatrenia z novely posúvajú zákon dobrým smerom – ide napríklad o definovanie informácií, ktoré budú musieť mestá a obce automaticky zverejňovať, alebo centralizovanie zmlúv, keďže po novom by sa zmluvy obcí, vyšších územných celkov a ich rozpočtových a príspevkových organizácií mali zverejňovať aj v Centrálnom registri zmlúv.

Okrem plusov však novela podľa Lipšica prináša aj mínusy, ktoré môžu infozákon obmedziť. Za také označil šéf NOVA ustanovenie, ktoré umožní vláde cez vládne nariadenie zúžiť rozsah zverejňovania faktúr miest a obcí. „Vláda bude môcť povedať, že do istej sumy sa faktúry zverejňovať nebudú,“ konštatoval Lipšic. NOVA bude presadzovať, aby sa toto ustanovenie z novely vypustilo. Obce podľa opozičného poslanca doteraz nemali technický problém so zverejňovaním faktúr. Namiesto kompetencie pre vládu, aby mohla nariadením rozhodovať, ktoré faktúry obcí sa zverejnia, by sa to podľa Lipšica malo ustanoviť priamo v zákone – napríklad, že sa nebudú zverejňovať faktúry nižšie ako desať eur. „Bolo by dobré, keby nebol tento bianco šek do rúk vláde, ktorá by mohla zatiahnuť rolety vo viacerých mestách a obciach,“ konštatoval viceprimátor Šale Jozef Mečiar. Infozákon chce vylepšiť, rozšíriť by podľa Mečiara mohol zoznam informácií, ktoré musia obce povinne zverejňovať, o oblasť hospodárenia a rozpočtu obcí.

Mečiar rovnako navrhuje, aby samosprávy zverejňovali všetky odpovede na základe infožiadostí na webe. Dnes musí samospráva evidovať, kto ju o odpoveď požiadal a ako mu odpovedala. Lipšic a Mečiar navrhujú, aby evidencia infožiadostí bola zverejnená na internete, teda kto sa pýtal, a ako mu obec odpovedala, respektíve, že žiadosť o odpoveď zamietla. Občania by tak podľa Mečiara na mnohé otázky našli odpoveď na internete, a nemuseli by klásť žiadosti s rovnakými otázkami.

Keďže zákon o slobodnom prístupe k informáciám považuje Lipšic za kľúčový z pohľadu ochrany verejnosti a odhalilo sa vďaka nemu množstvo škandálov, celý legislatívny proces pri prijímaní novely bude NOVA pozorne sledovať.

Kompromisná novela infozákona je už hotová a rezort spravodlivosti ju dáva do pripomienkového konania. Navrhované zmeny sú výsledkom práce skupiny, v ktorej boli aj zástupcovia tretieho sektora a Združenia miest a obcí Slovenska. Na novele pracovali vyše dvoch rokov. Slovensko má jeden z najliberálnejších infozákonov v Európe a podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca novela zachováva súčasný štandard, ale zároveň odstraňuje aplikačné nedostatky pri získavaní informácií. Podľa ministra v mnohých oblastiach ide novela dokonca dopredu a stanovuje jasné rámce, keďže niektoré rozhodnutia Najvyššieho súdu SR smerovali k zužovaniu informačnej povinnosti a vracali infozákon do obdobia spred 15 rokov.

Novela spresňuje, kto podľa zákona poskytuje informácie a aké, tiež definuje pojem informácia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Máte malé bábätko a rozmýšľate nad jeho výchovou? Je mnoho teórií, niektoré hovoria, že plačúce dieťa treba nechať vyplakať a unaviť.
pred 7 rokmi
Jeremy Greenspan a Matt Didemus by v KC Dunaj nemali vynechať skladby ako Like A Child, In The Morning či Banana Ripple.
pred 7 rokmi
BMW 1 Series M bude dohliadať na bezpečnosť MotoGP 2012
pred 6 rokmi
Všetko to začalo 10. decembra 2007, keď kapela Led Zeppelin odohrala O2 aréne v Londýne spomienkový koncert na počesť zosnulého priateľa a zakladateľa vydavateľstva Atlantic Records Ahmeta Erteguna.
pred 4 rokmi
Jana Kirschner má za sebou úspešné turné po Slovensku Moruša: Čierna Tour. Úspešná hudobníčka sa rozhodla potešiť fanúšikov ďalším výnimočným počinom.
pred 7 rokmi
Český spevák a herec David Kraus miluje Slovensko a najmä Slovenky. Teraz sa nielen ženám predvedie na pódiu unikátnej akcie Koniec sveta.
pred 5 rokmi
Prevenciu pri očiach dnes málokto považuje za dôležitú, včasná diagnostika však dokáže odhaliť nielen možné zrakové chyby, ale aj ochorenia, ktoré so zrakom na prvý pohľad nesúvisia.
pred 13 rokmi
Niet pochýb o tom, že vďaka hŕstke spevákov sa aj populárna hudba dá stále nazvať umením. A niekoľko ľudí z tej hŕstky dokazuje, že obrovským umením.