Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

NOVA chce vylepšiť novelu infozákona

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.02.2015

Vláda by podľa Daniela Lipšica nemala rozhodovať, ktoré faktúry obcí sa zverejňovať nebudú.
NOVA chce vylepšiť novelu infozákona
Zdroj obrázku: Internet
 

Vylepšiť novelu infozákona vypracovanú rezortom spravodlivosti chce NOVA Daniela Lipšica. Ten oceňuje, že niektoré opatrenia z novely posúvajú zákon dobrým smerom – ide napríklad o definovanie informácií, ktoré budú musieť mestá a obce automaticky zverejňovať, alebo centralizovanie zmlúv, keďže po novom by sa zmluvy obcí, vyšších územných celkov a ich rozpočtových a príspevkových organizácií mali zverejňovať aj v Centrálnom registri zmlúv.

Okrem plusov však novela podľa Lipšica prináša aj mínusy, ktoré môžu infozákon obmedziť. Za také označil šéf NOVA ustanovenie, ktoré umožní vláde cez vládne nariadenie zúžiť rozsah zverejňovania faktúr miest a obcí. „Vláda bude môcť povedať, že do istej sumy sa faktúry zverejňovať nebudú,“ konštatoval Lipšic. NOVA bude presadzovať, aby sa toto ustanovenie z novely vypustilo. Obce podľa opozičného poslanca doteraz nemali technický problém so zverejňovaním faktúr. Namiesto kompetencie pre vládu, aby mohla nariadením rozhodovať, ktoré faktúry obcí sa zverejnia, by sa to podľa Lipšica malo ustanoviť priamo v zákone – napríklad, že sa nebudú zverejňovať faktúry nižšie ako desať eur. „Bolo by dobré, keby nebol tento bianco šek do rúk vláde, ktorá by mohla zatiahnuť rolety vo viacerých mestách a obciach,“ konštatoval viceprimátor Šale Jozef Mečiar. Infozákon chce vylepšiť, rozšíriť by podľa Mečiara mohol zoznam informácií, ktoré musia obce povinne zverejňovať, o oblasť hospodárenia a rozpočtu obcí.

Mečiar rovnako navrhuje, aby samosprávy zverejňovali všetky odpovede na základe infožiadostí na webe. Dnes musí samospráva evidovať, kto ju o odpoveď požiadal a ako mu odpovedala. Lipšic a Mečiar navrhujú, aby evidencia infožiadostí bola zverejnená na internete, teda kto sa pýtal, a ako mu obec odpovedala, respektíve, že žiadosť o odpoveď zamietla. Občania by tak podľa Mečiara na mnohé otázky našli odpoveď na internete, a nemuseli by klásť žiadosti s rovnakými otázkami.

Keďže zákon o slobodnom prístupe k informáciám považuje Lipšic za kľúčový z pohľadu ochrany verejnosti a odhalilo sa vďaka nemu množstvo škandálov, celý legislatívny proces pri prijímaní novely bude NOVA pozorne sledovať.

Kompromisná novela infozákona je už hotová a rezort spravodlivosti ju dáva do pripomienkového konania. Navrhované zmeny sú výsledkom práce skupiny, v ktorej boli aj zástupcovia tretieho sektora a Združenia miest a obcí Slovenska. Na novele pracovali vyše dvoch rokov. Slovensko má jeden z najliberálnejších infozákonov v Európe a podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca novela zachováva súčasný štandard, ale zároveň odstraňuje aplikačné nedostatky pri získavaní informácií. Podľa ministra v mnohých oblastiach ide novela dokonca dopredu a stanovuje jasné rámce, keďže niektoré rozhodnutia Najvyššieho súdu SR smerovali k zužovaniu informačnej povinnosti a vracali infozákon do obdobia spred 15 rokov.

Novela spresňuje, kto podľa zákona poskytuje informácie a aké, tiež definuje pojem informácia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nový Lexus IS sa oficiálne predstaví 15. januára 2013 na Detroit Motor Show.
pred 9 rokmi
Vyzerá ako kaktus, no nie je to kaktus. Pochádza zo severnej Afriky, no vďaka svojim liečivým a omladzujúcim účinkom...
pred 7 rokmi
Rihanna sa rozcítila pri spomínaní na incident, keď ju fyzicky napadol expriateľ Chris Brown. Vyhlásila, že prišla o svojho najlepšieho priateľa.
pred 8 rokmi
V Buenos Aires v auguste vydražia jednu z dvoch známych kópií krátkeho porna, v ktorom vraj účinkovala vtedy ešte neznáma Marilyn Monroe.
pred 9 rokmi
Dynamický Smart Fortwo Pulse Coupé ponúka väčšiu dávku športového imidžu.
pred 7 rokmi
Dajte si 5 minútovú pauzičku a budete sa baviť. Najväčšie letné prekvapenie, to je Píseň práce od českej kapely Buty.
pred 8 rokmi
Globálne hodnotenie? Kvalitní herci, s nekvalitnými výkonmi
pred 4 rokmi
Tonya Graves sa na svojom druhom sólovom albume vracia k milovanému žánru a vlastným k hudobným koreňom.