Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nemajetní majú faktickú priestupkovú imunitu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.02.2013

Podľa návrhu v priestupkovom zákone sa má zaviesť náhradné plnenie za finančnú sankciu, a to verejnoprospešné práce.
Nemajetní majú faktickú priestupkovú imunitu
Zdroj obrázku: Internet
 

Na Slovensku dnes podľa poslanca NR SR Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) existuje faktická priestupková imunita, ktorú majú ľudia, čo poberajú sociálne dávky. Ako povedal Kaník dnes na tlačovej besede, ako od nemajetných nie je možné od nich vymáhať pokutu za priestupky, ani škody spôsobené ich konaním. Preto sa podľa neho denne šíri drobná kriminalita, a to najmä tam, kde žijú početné skupiny ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky.

SDKÚ-DS preto na schôdzu NR SR predkladá novelu priestupkového zákona. Podľa nej by bolo možné pokutu, alebo škodu odpracovať malými obecnými prácami. „Je tam aj trojstupňová lehota na odpracovanie trestu. Ak by ho ani na tretíkrát páchateľ nesplnil, spáchal by trestný čin,“ uviedol Kaník.

Podľa návrhu v priestupkovom zákone sa má zaviesť náhradné plnenie za finančnú sankciu, a to verejnoprospešné práce. Príslušný orgán určí vykonanie tejto práce a stanoví lehotu na jej vykonanie v troch stupňoch. Keď ani tretíkrát táto osoba nenastúpi na verejnoprospešné práce, stáva sa to trestným činom marenia výkonu súdneho rozhodnutia, čo sa už posudzuje podľa Trestného zákona. Zároveň SDKÚ-DS navrhuje znížiť hranicu zodpovednosti za priestupky na 14 rokov, čím zákon dáva do súladu so stavom, ktorý je v Trestnom zákone.

SDKÚ-DS chce novelou zaviesť aj prenesenie zodpovednosti za priestupky maloletých na ich rodičov. Rodičia budú môcť byť potrestaní verejnými prácami za priestupky svojich detí. „Bola by to pomoc pre učiteľov, ktorí sú bezradní, ak majú v triede nezvládnuteľných žiakov,“ uviedol Kaník.

SDKÚ-DS tiež navrhuje v novele Exekučného poriadku, aby aj dávky v hmotnej núdzi podliehali exekúcii. Podľa Kaníka totiž poberatelia týchto dávok sa vyhýbajú plateniu svojich záväzkov, ako je komunálny odpad, vodné, stočné. SDKÚ-DS preto navrhuje exekvovať tretinu dávky. Podľa neho takúto cestu zaviedli napríklad v Českej republike. Modrí chcú tiež stanoviť, že odmena exekútora môže byť maximálne vo výške dlžnej čiastky.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Európa je na nohách, Európa má nový idol.
pred 4 rokmi
Neuveriteľný, ale predsa skutočný. Tak by sa dal charakterizovať nový film Roberta Zemeckisa Na lane, ktorý divákom prináša pozoruhodný vizuálny zážitok v 3D a IMAX 3D.
pred 9 rokmi
Pre niekoho je samotné ovocie a zelenina nevhodné na žalúdok, žlčník... jednoducho trávenie nefunguje tak ako má a preto treba skúsiť odšťavovať.
pred 8 rokmi
Dôverne ich poznáte. Buď to boli pesničky vašej mladosti alebo mladosť vašich detí či rodičov.
pred 5 rokmi
Mexický gitarový mág Carlos Santana vydal svoj 22. album. Na nahrávke Corazón pokračuje v trende, ktorý ho koncom deväťdesiatych rokov dostal do povedomia komerčného poslucháča.
pred 8 rokmi
Minister vnútra Daniel Lipšic dnes dopravnej polícii odovzdal kľúče od desiatich nových áut v hodnote 400-tisíc eur.
pred 4 rokmi
Madonna svojou novinkou Rebel Heart s nadhľadom dokazuje, že trón kráľovnej popu jej stále patrí a tak ľahko ju z neho nikto nezosadí.
pred 8 rokmi
Je to neuveriteľné, ale na deň presne pred rokom sme písali o novinke skupiny Kryštof, o ich piatom albume Jeviště.