Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

(Ne)závislá investigatívna žurnalistika

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 08.10.2012

Objektivita, vytrvalosť, zmysel pre morálku a súcit pri sledovaní všetkých faktov, ktoré majú význam pre zistenie a určenie podstatnej pravdy, nestrannosť a etické štandardy, ...
(Ne)závislá investigatívna žurnalistika
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Termín investigatívna žurnalistika sa v našom jazyku ešte nestihol celkom udomácniť. Spoločensky angažovanej žurnalistike sa novinár začne venovať vtedy, ak sa z relatívne pohodlnej, komentátorskej polohy posunie podľa vlastného uváženia do polohy vyšetrovacej a analytickej, čo môže byť v konečnom dôsledku nebezpečné. Môže ohroziť nielen svoje osobné súkromie, ale aj kariéru. Zároveň však môže byť konkrétnejší a pre náročných recipientov môže byť z hľadiska ich hladu po nie banálnych, ale po korektných informáciách oveľa osožnejší. Dobré, včasné a korektné informácie; to je minimálne polovica úspechu v boji proti neprávosti bez ohľadu na to, či má podobu krádeže, podvodu, alebo korupcie.

„Viac energie budeme venovať podpore investigatívnej práce samotných novinárov jednak malými grantmi, jednak odbornou spoluprácou“, tvrdil donedávna analytik inštitútu INEKO, prominentný bloger, Gabriel Šípoš, známy monitorovaním a odhaľovaním chýb novinárov z tlače a televízií, ktoré pracoval donedávna na webe pod značkou Slovak Press Watch. Publikoval niekoľko odhalení plagiátorstva, pomenoval kľúčové posuny v slovenskom novinárstve a zverejnil i súhrnnú správu o slovenských médiách. Blog Slovak Press Watch otvoril viaceré známe kauzy v médiách – napríklad prípad fiktívneho prispievateľa denníka Sme - Edwina Grassmeiera, ktorý vykrádal texty z webu týždenníka Spiegel, alebo prípad prispievateľa Slova Jakuba Topola, za ktorým sa zrejme skrýval politik Smeru-SD Braňo Ondruš. Dnes už daný blog z viacerých príčin neexistuje. Možno ho ale považovať za určitý druh investigatívnej žurnalistiky, jej začiatok v slovenských médiách, ktorý nemá pokračovanie. Je však otázne či sa vôbec na Slovensku dostatočne rozvinie niekedy v budúcnosti „spoločensky angažovaná“ žurnalistika. Pod nátlakom gatekeeprov sa nezverejňujú mnohé spoločensky nevhodné informácie.

Kedysi „kydači hnoja“, pranierujúci vtedajšie pomery a škandály, dnes nezávislí miliardári bažiaci po sláve a úspechu, skrývajúci sa pod neziskovou a politicky nezávislou redakčnou jednotkou, presadzujúcou svoje záujmy o globalizácii, kritizujúcou amerického prezidenta a podporujúcou svoje politické a spoločenské záujmy. Tak jednoducho by sa dala nazvať súčasná americká investigatívna žurnalistika vzkriesená od čias Pulitzera až manželmi Sandlerovcami, zaoberajúcimi sa americkou investigatívou.

Projekt Propublica, založený manželmi na báze investigatívy sa profiluje ako nezávislý a nestranný zdroj o investigatívnych udalostiach a témach, ktoré nepokrývajú bežné médiá. Svoje produkty vytvorené skutočnými novinárskymi esami ponúka americkým médiám zdarma. Otázne však je, či je skutočne taký nezištný, keď hlavným zámerom projektu je osloviť opätovne čo najširšie publikum a publikovať svoje materiály hlavne vo veľkých médiách, keď jeho členovia sú novinári z kľúčových amerických médií. Investigatívna žurnalistika v Amerike je teda zachránená, no pod miliardárskymi krídlami, ktoré predurčili smer jej vývoja, stráca v konečnom dôsledku svoj skutočný zmysel a opodstatnenie.

Objektivita, vytrvalosť, zmysel pre morálku a súcit pri sledovaní všetkých faktov, ktoré majú význam pre zistenie a určenie podstatnej pravdy, nestrannosť a etické štandardy, to sú hodnoty, ktoré by novinári v zmysle pravej a úspešnej investigatívnej žurnalistiky mali spĺňať. Mali by to byť bojovníci za určité zanedbávané a utláčané skupiny, ktoré nie sú schopné zastupovať svoje záujmy. U nás na Slovensku sú zatiaľ viac-menej iba zaujímavé pokusy o angažovanosť v rámci nekalých praktík, korupcií, podvodov, vydierania a akejkoľvek špiny vo výrobe, politike a obchode. Niet času na rozuzľovanie zložitých problémov, a často neexistuje ani dostatočne zištná motivácia pre pomoc jednotlivcovi. Iba niektoré programy a články v médiách majú formálne prejavy investigatívy.

Mnoho slovenských médií ešte nevyužíva svoju šancu otvoriť dvere spoločensky a politicky relevantným správam. Skutočná investigatívna žurnalistika zdanlivo existovala iba v čase jej zrodu a bola reprezentovaná začínajúcimi novinármi: Uptonom Sinclairom, Lincolnom Steffensenom a Idou Tarbellovou. Pranierovanie vtedajších pomerov vzbudilo v USA obrovskú pozornosť. Keď v roku 1902 Upton Sinclair uverejnil v časopise Appeal to reason reportážnu knihu Džungľa, pranieroval nehygienické pomery v chicagskej továrni na hovädzie konzervy.

Spoločensky angažované investigatívne reportáže, odhaľujúce skutočné problémy ako politická korupcia, špinavé praktiky vo veľkých korporáciách, chudoba, násilie, nespravodlivosť a často dokonca prenasledovanie z rasových, kultúrnych a náboženských dôvodov upozorňujú na skutočné problémy, na ktoré by mali investigatívni novinári dostatočne upozorňovať a venovať sa im. Či už bude investigatíva úspešná, vo veľkej miere závisí od toho, či sa novinári dostatočne stotožnia s hodnotami zastávanými verejnosťou, či sa budú usilovať rozšíriť určité fakty dôležité pre jednotlivca, bez toho, aby tvrdili, že má v konečnom dôsledku pravdu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Na oči sa v bežnom živote spoliehame omnoho častejšie, ako sa na prvý pohľad zdá - zdravý človek si len ťažko vie predstaviť, čo všetko by sa preňho zmenilo v prípade náhleho zrakového problému.
pred 9 rokmi
Ivan Tásler ponúka svojim poslucháčom najúprimnejšiu (a jednoznačne najzamilovanejšiu) spoveď vo svojej kariére.
pred 8 rokmi
Spoločnosti Toyota, Nissan, Honda a Mazda evidujú problémy s fungovaním airbagov na strane spolujazdca.
pred 9 rokmi
Do súboja o priazeň zákazníkov vytasila ruská automobilka AvtoVAZ novú zbraň – typ Granta.
pred 8 rokmi
Bondgirl z novej snímky o Jamesovi Bondovi Skyfall (2012) Naomie Harris naznačila, že agenta 007 by mohol po prvý raz stvárniť herec tmavej pleti - Idris Elba.
pred 6 rokmi
Chlapčenská skupina One Direction prichádza so svojim štvrtým album nazvaným „nápadito“ Four.
pred 8 rokmi
"Som veľmi šťastný, keď môžem oznámiť, že promotér F1 stanovil termín VC Ruska," uviedol Zabara
pred 8 rokmi
Dráma čilského režiséra Sebastiána Lelia mala premiéru 10. februára na festivale Berlinale, kde získala viacero ocenení vrátane Strieborného medveďa pre najlepšiu herečku Paulinu Garciu.