Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Naša spoločnosť nesmeruje správnym smerom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.01.2013

Podľa prieskumu IVO si takmer dve tretiny opýtaných myslia, že naša spoločnosť nesmeruje správne.
Naša spoločnosť nesmeruje správnym smerom
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Takmer dve tretiny ľudí si myslia, že naša spoločnosť nesmeruje správnym smerom. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Barometer, ktorý v spolupráci s agentúrou FOCUS uskutočnili v dňoch 7. až 13. novembra 2012 na reprezentatívnej vzorke 1 013 respondentov.

Na otázku, či sa naša spoločnosť uberá správnym smerom, v novembri kladne odpovedalo 28 percent opýtaných, kým v júni to bolo ešte 36 percent. Okruh kritikov smerovania slovenskej spoločnosti sa rozšíril na 63 percent, kým v júni smerovanie kritizovalo 57 percent respondentov. Podľa IVO sa tak dosiahla najvyššia miera kritického hodnotenia, akú kedy občania vyjadrili kurzu spoločnosti počas vládnutia Roberta Fica.

Od júna do novembra sa rozšíril okruh kritikov medzi prívržencami všetkých politických strán, vrátane vládneho Smeru-SD. V tábore priaznivcov Smeru-SD ešte prevládalo pozitívne hodnotenie - 56 percent. Medzi priaznivcami všetkých opozičných strán už prevažovali kritici. Najpesimistickejší boli priaznivci strán Most-Híd, SaS a SDKÚ-DS. Kritické hodnotenie prevláda vo všetkých sociálno-demografických skupinách.

IVO zisťoval aj mieru hrdosti občanov Slovenska na svoju vlasť, keďže koncom roku 2012 sa uzatváralo druhé desaťročie štátnej samostatnosti. Podľa 60 percent ľudí môžu byť občania hrdí na svoju vlasť, kým v roku 2011 si to myslelo 49 percent respondentov. Pocit hrdosti na úspechy Slovenska kulminoval v roku 2008, keď sa kladne vyjadrilo 77 percent ľudí.

Respondenti najčastejšie uvádzali, že sú hrdí na úspechy našich športovcov, predovšetkým hokejistov - 29 percent. U 17 percent pocit hrdosti vyvoláva naše členstvo v Európskej únii a desať percent opýtaných je hrdých na existenciu samostatného štátu a jeho životaschopnosť. Nasleduje vstup do eurozóny a ekonomický rozvoj a reformy. Naopak, 23 percent sa hanbí za neschopnosť našich politikov a politických strán konať vo verejnom záujme. U 19 percent vyvoláva hanbu a negatívne pocity korupcia, klientelizmus a rozkrádanie štátu. Pocity hanby vyvoláva aj životná úroveň a sociálne istoty, postavenie Rómov v spoločnosti a stav súdnictva a spravodlivosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Americká speváčka, herečka, tanečníčka a režisérka Madonna dnes oslavuje 53. narodeniny.
pred 8 rokmi
Prípad má tentoraz na starosti sudkyňa Daniela Reifová. Pôvodná sudkyňa Zuzana Zápalková bola totiž na podnet speváčkinho právnika Roberta Vladyku odvolaná pre zaujatosť.
pred 7 rokmi
Humor podporuje prijatie nášho človečenstva a naše slabosti. To nie je sarkazmus. To, čo hľadáte, je jemný, hravý pohľad, ktorý zahŕňa človečenstvo, ale nikdy nie na úkor iného.
pred 13 rokmi
Kvantita výživy má zodpovedať úhrade vydanej energie.
pred 9 rokmi
Pre všetkých nováčikov na internete platí, že by mali zavrieť prehliadač či akúkoľvek stránku, ktorá vyžaduje zdieľanie čohokoľvek na ich facebookovský účet
pred 9 rokmi
Začnime netradične – kvízom. Keď sa povie Bonnie Tyler, koľko známych pesničiek vás napadne aj o polnoci?
pred 7 rokmi
Britská kapela sa predstaví 6. alebo 7. februára 2014 na zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
pred 6 rokmi
Uplatnením nového zákona o dani z motorových vozidiel sa podľa autodopravcov poškodí podnikateľské prostredie na Slovensku.