Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najviac sa podvádza s potravinami po dátume spotreby

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 29.10.2012

Na Slovensku je spotrebiteľ najviac podvádzaný predajom potravín po dátume spotreby. Kontrolné orgány zistia pravidelne mesačne 600 až 700 takých výrobkov na trhu.
Najviac sa podvádza s potravinami po dátume spotreby
Zdroj obrázku: Internet
 

Na Slovensku je spotrebiteľ najviac podvádzaný predajom potravín po dátume spotreby. Kontrolné orgány zistia pravidelne mesačne 600 až 700 takých výrobkov na trhu.

"Zákazník to zistí mnohokrát doma," dodal v relácii ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš v relácii TV Markíza Na telo. Ďalším problémom je, že konzumenti si kupujú potraviny podľa názvu, ale keď si pozrú zloženie výrobku, tak je neraz celkom iné. U viacerých potravín sú zas problémom senzorické vlastnosti - po rozbalení nemá výrobok svoju prirodzenú vôňu.

Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) považuje za pozitívum kontinuitu v oblasti potravín aj po zmene vlád. "Obchodné reťazce chcú mať zisk, chcú mať biznis. Vzhľadom na to sú ochotní vyžadovať od svojich dodávateľov hocijaký výrobok - aby síce bol zdravotne bezpečný, aby ste sa z toho neotrávili, ale to, či je kvalitný alebo nie, to je druhoradé," povedal Simon. Poukázal na príklad Rakúska, kde podľa jeho slov obmedzili počet veľkých predajných plôch. Pritom u nás v okresnom meste má obchod aj päť reťazcov. "Tú obchodnú plochu treba niekomu aj zaplatiť. Zaplatíme my v podobe vyšších cien a samozrejme na úkor kvality," tvrdí Šimon. Okrem toho, že bola zavedená značka SK kvality pod dozorom štátnej potravinovej správy, treba ísť podľa Simona ďalej a poukazovať na toho, kto robí zle.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek nesúhlasí s výhradami niektorých obchodov, že sa dostali na nový portál, ktorý zverejňuje prevádzky s nedostatkami, bez toho, aby vedeli dôvody. "Oni vedia presne, prečo sú tam, lebo majú výsledok protokolu štátnej veterinárnej a potravinovej správy," povedal Jahnátek. Podľa jeho slov sú tam za to, že porušili pravidlá v oblasti potravín. "Je otázka dokedy tam budú a hlavne, či sa zlepšia," dodal. Podľa ministra majú v rukách množstvo argumentov, ktoré by na portál radi doplnili, ale čakajú na reakciu občanov, čo budú vyžadovať. Závery kontrol pritom na portáli nekomentujú.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Jesenný hudobný sviatok - sa začne už tento piatok.
pred 6 rokmi
Každý príbeh sa podľa hovorcu RTVS Richarda Šümeghyho skladá z troch mikropríbehov, ktorých hrdinovia sa zúčastňujú na konkrétnej krízovej situácii a vyhodnocujú ju zo svojho uhla pohľadu.
pred 6 rokmi
Predstavenie, ktoré by sa malo skladať z ich skladieb, by mohlo mať premiéru na jeseň v Hudobnom divadle Karlín v Prahe.
pred 6 rokmi
Toto ochorenie zabíja pomaly a vyvíja sa počas dlhých rokov. Má tri štádia – ľahké, stredné a ťažké štádium.
pred 9 rokmi
Strava nás má držať pri živote a nie zabíjať – organizmus sa nedokáže ´pobiť´ so všetkým bez následkov a problémov.
pred 11 rokmi
Charakteristikou spánku je striedanie sa jeho dvoch základných fáz. Ide o synchrónny spánok a o paradoxný spánok.
pred 4 rokmi
Skupina AMO zahájila počas uplynulého víkendu jarné AMO SONY XPERIA TOUR 2015 – koncertnú šnúru venovanú novému digitálnemu EP ANALOG ARCHITEKT. Kompletne vynovenú hudobnú šou, ktorá je kombináciou nových skladieb a obľúbených najväčších hitov.
pred 6 rokmi
Total Recall je akčný thriller o realite a spomienkach opäť inšpirovaný známou poviedkou We Can Remember It For You Wholesale od Philipa K. Dicka.