Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najviac sa podvádza s potravinami po dátume spotreby

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 29.10.2012

Na Slovensku je spotrebiteľ najviac podvádzaný predajom potravín po dátume spotreby. Kontrolné orgány zistia pravidelne mesačne 600 až 700 takých výrobkov na trhu.
Najviac sa podvádza s potravinami po dátume spotreby
Zdroj obrázku: Internet
 

Na Slovensku je spotrebiteľ najviac podvádzaný predajom potravín po dátume spotreby. Kontrolné orgány zistia pravidelne mesačne 600 až 700 takých výrobkov na trhu.

"Zákazník to zistí mnohokrát doma," dodal v relácii ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš v relácii TV Markíza Na telo. Ďalším problémom je, že konzumenti si kupujú potraviny podľa názvu, ale keď si pozrú zloženie výrobku, tak je neraz celkom iné. U viacerých potravín sú zas problémom senzorické vlastnosti - po rozbalení nemá výrobok svoju prirodzenú vôňu.

Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) považuje za pozitívum kontinuitu v oblasti potravín aj po zmene vlád. "Obchodné reťazce chcú mať zisk, chcú mať biznis. Vzhľadom na to sú ochotní vyžadovať od svojich dodávateľov hocijaký výrobok - aby síce bol zdravotne bezpečný, aby ste sa z toho neotrávili, ale to, či je kvalitný alebo nie, to je druhoradé," povedal Simon. Poukázal na príklad Rakúska, kde podľa jeho slov obmedzili počet veľkých predajných plôch. Pritom u nás v okresnom meste má obchod aj päť reťazcov. "Tú obchodnú plochu treba niekomu aj zaplatiť. Zaplatíme my v podobe vyšších cien a samozrejme na úkor kvality," tvrdí Šimon. Okrem toho, že bola zavedená značka SK kvality pod dozorom štátnej potravinovej správy, treba ísť podľa Simona ďalej a poukazovať na toho, kto robí zle.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek nesúhlasí s výhradami niektorých obchodov, že sa dostali na nový portál, ktorý zverejňuje prevádzky s nedostatkami, bez toho, aby vedeli dôvody. "Oni vedia presne, prečo sú tam, lebo majú výsledok protokolu štátnej veterinárnej a potravinovej správy," povedal Jahnátek. Podľa jeho slov sú tam za to, že porušili pravidlá v oblasti potravín. "Je otázka dokedy tam budú a hlavne, či sa zlepšia," dodal. Podľa ministra majú v rukách množstvo argumentov, ktoré by na portál radi doplnili, ale čakajú na reakciu občanov, čo budú vyžadovať. Závery kontrol pritom na portáli nekomentujú.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Kamila Magálová dostala cenu SOZA. Známa herečka si dodatočne prevzala honorárnu cenu pre svojho starého otca - hudobného skladateľa, organistu a pedagóga Štefana Németha-Šamorínskeho, výraznú hudobnú osobnosť prvej polovice 20. storočia.
pred 8 rokmi
Viac, ako 9 miliónov predaných platní po celom svete, titul najpredávanejší umelec roku 2009, viac ako 500 miliónov unikátnych prístupov na YouTube,...
pred 4 rokmi
Pôvodne spoločnosť Daimler do roku 2014 chcela ušetriť 2 mld. eur, chcela by však tento úsporný program rozšíriť.
pred 6 rokmi
Vyhrajte knižné tituly, ktoré nám do súťaže venovalo internetové kníhkupectvo bux. Celkovo hráte o 4 knihy. Vyhrať ich môžete v priebehu novembra.
pred 4 rokmi
Novinka Milujem ťa viac je opäť mrazivý, pútavý triler, ktorý nebudete chcieť pustiť z ruky.
pred 8 rokmi
Ani jeden človek nie je taký hlupák, aby nedospel k úspechu aspoň v jednej veci, ak je vytrvalý.
pred 5 rokmi
Je to svojim spôsobom mimoriadny experiment. Na Slovensku doslova nadčasový, pretože si myslím, že náš terén, trh, éter, nazvime to akokoľvek na toto ešte nie je pripravený.
pred 6 rokmi
Dodnes je tento album považovaný za Kornov najkompatibilnejší projekt, ktorý priniesol dvanásť plnohodnotných skladieb, ktoré už dnes možno označiť za klasiku.