Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najstaršia slovenská univerzita otvorila nový akademický rok

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.09.2013

V novom akademickom roku sa na Univerzitu Komenského v Bratislave zatiaľ zapísalo 27 994 študentov.
Najstaršia slovenská univerzita otvorila nový akademický rok
Zdroj obrázku: Internet
 

Najväčšia a najstaršia slovenská univerzita, Univerzita Komenského v Bratislave, otvorila dnes nový akademický rok.

Slávnostné podujatie v aule univerzity otvoril rektor Karol Mičieta. Ten sa v prejave dotkol aj súčasného stavu vo vede a výskume na Slovensku. „Sme komplexnou národnou vzdelávacou a výskumnou inštitúciou. Preto sa aj my musíme vedieť vyrovnať s faktom, že veda a výskum u nás nemajú takú podporu, ako je to v iných krajinách. K vede a výskumu sa v domácich podmienkach často pristupuje, akoby ich podpora, financovanie či spolufinancovanie bolo akousi charitatívnou činnosťou - akoby sa im vlastne niečo darovávalo," povedal Mičieta. Podľa rektora Univerzity Komenského by malo ísť pri financovaní vedy a výskumu o samozrejmosť - o regulárnu súčasť hospodárskeho a podnikateľského plánu. K dosiahnutiu takéhoto vnímania sú však potrebné aj povedomie a podpora nielen akademickej a vedeckej obce, univerzít, vysokých škôl, ale aj verejnosti a najmä médií, doplnil.

V akademickom roku 2013/2014 sa na Univerzitu Komenského v Bratislave na všetky stupne štúdia zapísalo 27 994 študentov. Z toho 25 867 študentov je zo Slovenska a zvyšok sú zahraniční. Novoprijatých študentov je 8 250. Ide o priebežný stav k 18. septembru, uvedené počty sa budú ešte meniť, keďže na univerzite zatiaľ neukončili zápisy. Najpočetnejšia skupina zahraničných študentov je už tradične z Grécka, nasledujú študenti z Nórska, Nemecka, Španielska a Česka. Zastúpenie majú aj mimoeurópske krajiny, napríklad Spojené štáty americké, Argentína, Čína či Seychelské ostrovy. Študenti Univerzity Komenského si môžu v 95. akademickom roku vybrať z 863 študijných programov na 13 fakultách, informuje hovorkyňa univerzity Andrea Földváryová. Zimný semester nového akademického roka, ktorý sa dnes začal, potrvá do 20. decembra. Potom na študentov čaká skúškové obdobie do 14. februára. Výučba v letnom semestri sa začne 17. februára.

Ako dnes vo svojom príhovore uviedol rektor Univerzity Komenského, jednou z najvýznamnejších úloh, pred ktorou škola stojí v začínajúcom sa akademickom roku, je komplexná akreditácia všetkých jej činností za obdobie rokov 2008 až 2013. "Univerzitu Komenského čaká úloha obhájiť akreditáciu všetkých študijných programov a habilitačných a inauguračných konaní, ktoré budeme chcieť naďalej uskutočňovať," povedal Mičieta. Univerzite stanovili termín podania podkladov na komplexnú akreditáciu do 2. júna 2014. Okrem zvyčajných podkladov bude musieť univerzita po prvýkrát predložiť vnútorný predpis upravujúci vnútorný systém kvality a podklady na jeho uplatnenie. "Našou hlavnou úlohou v rámci komplexnej akreditácie je však obhájiť zaradenie Univerzity Komenského medzi univerzitné vysoké školy,“ dodal rektor Mičieta.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Športový imidž sa vyznačuje suverénnosťou a eleganciou
pred 7 rokmi
Novinka tuningovej spoločnosti Abt Sportsline - van so športovým duchom Volkswagen T5 Multivan.
pred 7 rokmi
Rimac Automobili a Vredestein sa predstavia na Top Marques v Monaku
pred 7 rokmi
Toni Ann Filiti nedokázala ďalej bojovať s rakovinou pľúc.
pred 7 rokmi
Mladý multiinštrumentalista vydal pri príležitosti blížiacich sa sviatkov singel Vianočný vinš.
pred 14 rokmi
Zaprisahaný vlastenec Daniel Landa sa pustil do kontroverznej záležitosti, keď sa rozhodol oživiť skladby otca českých pesničkárov Karla Kryla.
pred 4 rokmi
Spoločné turné Kataríny Knechtovej a Cigánskych Diablov zožalo obrovský úspech. Jesenná séria koncertov sa do posledného miesta vypredala a pre veľký záujem bude netradičná fúzia dvoch hudobných žánrov pokračovať aj v novom roku.
pred 9 rokmi
V ľudskom tele existuje mnoho tisíc buniek, ktoré sú zastavené už počas ich rozvoja v zárodočnej emryonálnej fáze.