Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na zmenu názvu SIS nie je dôvod

Zdroj: SITA, redaktor: nanin, pridané: 03.03.2015

Na zmenu názvu Slovenskej informačnej služby (SIS) na Úrad civilného spravodajstva, ako to predpokladá nový zákon o spravodajských službách, nie je dôvod, myslí si predseda osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS Pavol Abrhan (KDH).
Na zmenu názvu SIS nie je dôvod
Zdroj obrázku: Internet
 

Na zmenu názvu Slovenskej informačnej služby (SIS) na Úrad civilného spravodajstva, ako to predpokladá nový zákon o spravodajských službách, nie je dôvod, myslí si predseda osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS Pavol Abrhan (KDH).

„Zmena názvu SIS nie je opodstatnená. Názvy služieb sa zvyknú meniť v prípadoch, keď sa zásadne mení orientácia a činnosť služby. Takáto situácia na Slovensku nenastala,“ povedal pre agentúru SITA Abrhan.

Poslanec kresťanských demokratov na jednej strane oceňuje, že nový zákon posilňuje kontrolné právomoci osobitných kontrolných výborov pre tajné služby. Zdôrazňuje však, že aj po zmene stále nepôjde o skutočne dôslednú kontrolu nad činnosťou spravodajských služieb. Po novom sa výbory budú môcť riaditeľov spravodajských služieb pýtať nielen na kontrolu legality, ale aj na kontrolu efektivity a kontrolu hospodárnosti spravodajských služieb. Kontrolný výbor bude môcť požadovať vysvetlenie pri dôvodnom podozrení z nezákonného obmedzovania základných práv a slobôd, ktoré mohli spôsobiť prostriedky spravodajských služieb. Riaditeľ Úradu civilného spravodajstva a minister obrany majú podľa návrhu povinnosť takéto vysvetlenie poskytnúť v primeranej lehote. Novinkou má byť aj to, že riaditeľ úradu a minister obrany predkladajú výborom na požiadanie aj správu o nakladaní s majetkom v správe tajnej služby. Správy majú obsahovať údaje o všetkom nehnuteľnom majetku štátu v užívaní spravodajskej služby a tiež o strelných zbraniach a dopravných prostriedkoch.

Abrhan pripomína, že vždy pôjde len o informačnú rovinu. Ak sa dnes výbory môžu šéfov tajných služieb pýtať na problematické veci a tí im môžu a nemusia odpovedať, po novom budú musieť výbor informovať. Dôslednú kontrolu nad spravodajskými službami ale podľa Abrhana môže priniesť iba nezávislá kontrola, ktorú by garantoval osobitný kontrolný úrad pre spravodajské služby. Jeho pracovníci by podľa Abrhana museli prejsť previerkou Národného bezpečnostného úradu. Zamestnanci úradu by dohliadali výlučne na činnosť spravodajských služieb, na rozdiel od poslancov, ktorí sú členmi osobitných kontrolných výborov a popritom sú členmi aj iných parlamentných výborov a venujú sa aj iným oblastiam a poslaneckej činnosti. Zlúčenie dvoch spravodajských služieb do jedného úradu nie je súčasťou návrhu nového zákona o tajných službách. Ten však počíta so zmenou názvu Slovenskej informačnej službe, po novom by malo ísť o Úrad civilného spravodajstva. "V súčasnosti používaný názov už v plnej miere nepokrýva obsahové zameranie celého spravodajstva a nesleduje najnovšie európske trendy v tejto oblasti," píše sa v dôvodovej správe zákona. Návrh legislatívy predložilo ministerstvo vnútra do medzirezortného pripomienkového konania.

Zmeny vo fungovaní a organizácii našich spravodajských služieb deklarovala vláda v programovom vyhlásení z mája 2012. O novom zákone sa potom začalo intenzívnejšie hovoriť po januárových teroristických útokoch vo Francúzsku. Zverejnený návrh zákona presný dátum účinnosti zatiaľ neuvádza. Ministerstvo vnútra koncom januára spomínalo termín júl 2015.

Návrh zákona o Úrade civilného spravodajstva a Vojenskom spravodajstve (zákon o štátnom spravodajstve a o spravodajských službách) má nahradiť dva zákony - o SIS-ke a tiež o Vojenskom spravodajstve. Podľa autorov novej legislatívy sú tieto dva zákony už historicky prekonané a vychádzajú z pomerov, ktoré existovali v čase vzniku samostatnej Slovenskej republiky. "Navrhovaná právna úprava súčasne reaguje na zmenené bezpečnostné prostredie, v ktorom dochádza k vzniku reálnych hrozieb a narušeniu bezpečnosti štátu vyvolanému teroristickými útokmi a trestnou činnosťou páchanou organizovaným spôsobom," konštatujú tvorcovia nových predpisov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Pomôcť má magnetická rezonancia. U ľudí, ktorým neskôr diagnostikujú toto ochorenie, sa podľa najnovšieho výskumu zmenšuje mozog
pred 8 rokmi
Jedného pekného dňa je príbeh plný humoru, sarkazmu a sebairónie. Trudy je sympatická hrdinka, jedna z nás. Má navyše dobré srdce, za čo je na konci knihy dostatočne odmenená...
pred 8 rokmi
Switzer Performance predstavil tuningový paket pre luxusný športový sedan Porsche Panamera Turbo.
pred 8 rokmi
Po hodine a pol v roku 2011, s Tomom Cruiseom z roku 1983 som s nadšením prijal fakt, že aj v Amerike točili svoje „vetry vo vreckách“, či lásky s pasáže, ibaže na americký spôsob...
pred 4 rokmi
VANDA BUDE PRACOVAŤ NA ŠPANIELSKOM CD V ŠKANDINÁVII, USA I JUŽNEJ AMERIKE!
pred 8 rokmi
Atmosféru a pozitívne vibrácie z leta môžete zažiť na druhom pokračovaní Uprising Winter Edition, ktorý sa presúva do väčších priestorov bratislavskej Cvernovky.
pred 6 rokmi
Finálny line-up bude známy približne dva týždne pred začiatkom festivalu, ktorý sa uskutoční v termíne 26. a 27. júla.
pred 5 rokmi
Priemerný slovenský internetový užívateľ strávi na internete osem a pol hodiny mesačne.