Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na zmenách v justícii sa zatiaľ strany nedohodli

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 15.04.2014

Politické strany sa medzi sebou a so zástupcami justície zatiaľ nedohodli na zmenách v súdnictve, s ktorými by kompromisne súhlasili všetci aktéri.
Na zmenách v justícii sa zatiaľ strany nedohodli
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Politické strany sa medzi sebou a so zástupcami justície zatiaľ nedohodli na zmenách v súdnictve, s ktorými by kompromisne súhlasili všetci aktéri. Všetky politické strany s výnimkou Smeru-SD a KDH, ktoré ústavný návrh o zmenách v justícii predložili do parlamentu, zásadne nesúhlasia s oslabením právomocí prezidenta, ktorý má prísť o právo menovať troch členov súdnej rady.

Opozičné strany odmietajú aj plošné bezpečnostné previerky pre všetkých, teda nielen nových sudcov, ako ich navrhuje Smer-SD. Najbližšie budú strany a sudcovia rokovať o novele budúci piatok 25. apríla na ústavnoprávnom výbore.

"Za Most-Híd sme pripravení zúčastniť sa na všetkých ďalších rokovaniach. Vo výsledku podpora novely ústavy bude politická otázka. Rozhodovať bude to, či Smer a KDH ustúpia od návrhu oslabiť právomoci prezidenta a či Smer ustúpi od plošných previerok sudcov," povedala po stretnutí poslankyňa za Most-Híd Lucia Žitňanská. Predseda parlamentu Pavol Paška podľa jej slov potvrdil, že Smer-SD trvá na tom, aby štyroch členov súdnej rady volil parlament a štyroch vláda, čím by sa zrušilo terajšie kreovanie, keď volí troch členov súdnej rady prezident, troch členov parlament a troch vláda. Ďalších osem, respektíve deväť členov súdnej rady volia sudcovia.

Poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič považuje za dôležité, ako sa k oslabeniu prezidentských právomocí postaví KDH. "Pýtali sme sa, čo urobia s návrhom štyri plus štyri. Odpoveď KDH bola veľmi emotívna, ale nedozvedeli sme sa nič o tom, či návrh tri krát tri je dôležitý pre KDH," konštatoval Viskupič.

Ústavná novela obsahuje podľa poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka obrovské množstvo nedotiahnutých a nedomyslených vecí. "Vyjadrovali sa zástupcovia súdnictva, ktorí majú množstvo problémov s týmto návrhom. Jasne sme za SDKÚ-DS povedali, že ak by bola reforma prijatá v tejto podobe, nejde o reformu, ale o deformáciu súdnictva, nedošlo by k zlepšeniu, ale k zhoršeniu daného stavu," konštatoval Kaník. Dnešná diskusia o podobe novely sa podľa neho mala konať ešte predtým, ako návrh Smer a KDH predložili do parlamentu. "V žiadnom prípade nebude SDKÚ-DS súhlasiť s oslabením pozície prezidenta, v žiadnom prípade nebude súhlasiť s takým spôsobom previerok sudcov, ktoré sa vymykajú všetkým zvyklostiam," uzavrel Kaník.

Poslanec za KDH Pavol Hrušovský vidí veľký priestor a ochotu rokovať o návrhu ďalej. "Som presvedčený, že k nejakej zhode príde, nielen na kreovaní súdnej rady, ale aj na obsahu celého návrhu," poznamenal. Návrh na oslabenie prezidentských právomocí podľa neho prišiel od vládneho Smeru. "Tento návrh vzišiel zo strany Smer. To bol základný návrh, ktorý KDH silne namietlo a hľadali sme spôsob, ak má byť tento návrh štyri plus štyri plus osem, tak potom sme trvali na tom, aby tí zástupcovia v súdnej rade, ktorých volí parlament, boli rozdelení na pomerný princíp medzi koalíciu a opozíciu, teda dvaja za koalíciu a dvaja za opozíciu. Ak nie, myslíme si, že bude dobré vrátiť sa k pôvodnému návrhu, ktorý platí aj teraz," konštatoval Hrušovský. Rozdelenie postov medzi koalíciu a opozíciu však predložený návrh Smeru-SD a KDH neobsahuje. Predseda KDH zdôraznil, že diskusiu o zákone by nezužoval na oslabovanie prezidentských právomocí, podľa neho dlhodobo existuje záujem na zrušení imunity sudcov, od delení funkcií šéfa najvyššieho súdu a súdnej rady či na previerkach sudcov.

Predseda ústavnoprávneho výboru Robert Madej upozornil, že novela je výsledkom kompromisu medzi Smerom a KDH, s ktorou súhlasili obe strany. "Momentálne na rokovaniach sa predniesol názor, že pokiaľ ide o zloženie súdnej rady, také zloženie, aké je navrhnuté spolu s kolegami z KDH, by malo zostať," dodal. Prezident by tak prišiel o možnosť menovať troch členov súdnej rady, naopak, posilnil by sa vplyv vlády a parlamentu, ktorí by navrhovali každý po štyroch členoch súdnej rady. Oslabenie kompetencií prezidenta podľa Madeja navrhlo KDH. Madej nevedel vysvetliť, ako prospeje justícii, keď prezident príde o právo menovať členov súdnej rady.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 17 rokmi
Po troch rokoch od uvedenia Allmery na trh sa koncom vlaňajška dočkala osvieženia, ktoré zahŕňa viaceré technické inovácie vrátane novej fazóny.
pred 10 rokmi
Ak patríte k nadšencom zdravej výživy, či dokonca do skupiny vegetariánov či vegánov, zelené fazuľky už iste poznáte.
pred 9 rokmi
Prievidzská alternatívno-rocková kapela GAS pripravuje debutový album, ktorý by mal vyjsť v roku 2012.
pred 9 rokmi
Nissan uvádza GT-R pre modelový ročník 2012
pred 6 rokmi
...Odmenou im bude, že obaja nájdu pravú lásku.
pred 8 rokmi
Martin Valihora venoval Anite a Oskarovi k narodeninám vstupenky na pražský koncert hiphopovej legendy The Roots.
pred 8 rokmi
Meningokok spôsobuje vážne ochorenia, ktoré ohrozujú malé deti a adolescentov.
pred 7 rokmi
Ludmila Dvořáková poskytla Supraphonu rozhovor pri príležitosti prvého vydania jej dnes už historických zvukových záznamov na CD.