Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na trhu sa zas objavil materiál s tajnými informáciami

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.12.2012

Materiály pôvodne podľa ministra obrany slúžili na vybavovanie si účtov spravodajských dôstojníkov
Na trhu sa zas objavil materiál s tajnými informáciami
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Na trhu sa pohybujú podľa ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD) ďalšie vojenské spravodajské materiály s tajnými informáciami, ktoré boli pôvodne iba „vyfabrikované“ na to, aby si v minulosti vybavovali spravodajskí dôstojníci účty.

Podľa Glváčových slov teraz doplácajú na to, čo bolo v rezorte v minulosti, v časoch kauzy odpočúvania novinárov. „Tento materiál bol všeobecne známy aj zastupujúcej ministerke (obrany) Ivete Radičovej a podľa mojich informácií aj ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi," povedal minister obrany. Glváča sa na materiál pýtali novinári, ktorým sa dostal do rúk.

Podľa ministra však materiál neobsahuje autentické udalosti, išlo o spomínané vybavovanie si účtov. Napriek tomu obsahuje niektoré technické špecifikácie, ktorých zverejnenie by spôsobilo rezortu problémy a Glváč je vďačný, že ho novinári nezverejnili, „pretože by nám mohol spôsobovať ekonomické ujmy“. Minister ich však nespresnil, iba všeobecne poznamenal, že by sa mohli odkryť niektoré technické prostriedky.

Materiál mal byť skartovaný, podľa Glváča je otázne, ako sa dostal von. „Pravdepodobne to budem konzultovať so špeciálnym prokurátorom, ktorého plánujem navštíviť, a uvidíme aj, aké to bude mať trestnoprávne dôsledky,“ konštatoval Glváč.

Glváč o probléme listom informoval predsedu osobitného výboru parlamentu na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva Martina Fedora. "Zatiaľ samozrejme nemám žiadne bližšie informácie. Preto sa na najbližšom rokovaní výboru určite budeme pýtať aj na túto skutočnosť," povedal Fedor. Únik utajovaných informácií je podľa neho veľkým neduhom, s ktorým spravodajské služby v uplynulých rokoch zápasili. Preto by malo byť prioritou, aby k nim nedochádzalo.

Bývalý minister obrany a poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) je presvedčený, že informácie unikli až v období, keď bol vo funkcii ministra obrany Martin Glváč a nie vtedy, keď ministerstvu šéfovala expremiérka Iveta Radičová. Ak by sa to stalo už za jej pôsobenia na ministerstve, tak by sa materiály podľa Galka určite objavili už pred voľbami. "Ukazuje sa, že ani opatrenia, o ktorých zavedení minister obrany Martin Glváč básnil, nie sú účinné," povedal Galko. Poukázal na Glváčovo vyjadrenie, že materiály sa vrátili vojenskému spravodajstvu a až potom unikli.

Daniel Lipšic (NOVA) hovorí, že keď bol ministrom vnútra, tak všetky informácie, ktoré mu dali zo SIS alebo vojenských tajných služieb a obsahovali podozrenie z trestnej činnosti, postupovali policajnému prezídiu na preverenie. "Jeden materiál mi odovzdaný nebol vtedajším riaditeľom spravodajskej služby - zobral si ho naspäť z dôvodov mne neznámych. Napriek tomu, že bolo avizované, že nám bude poskytnutý na to, aby sme v trestnom stíhaní mohli robiť konkrétne úkony," povedal Lipšic. Podľa jeho slov je teraz na posúdení ministerstva obrany, či išlo o spravodajské hry a potenciálne aj polície, ak by padli nejaké trestné oznámenia. Podľa Lipšica by bolo dobré, ak by minister povedal, o čo konkrétne malo ísť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Dvadsiate podujatie F1 v tomto roku nebude
pred 10 rokmi
Dnes, v spojení s veľkým návratom a veľkými očakávaniami je platňa dôkazom toho, že sa oplatilo čakať.
pred 8 rokmi
Sedemnásobný majster sveta F1 musí zaplatiť pokutu vo výške 5-tisíc eur.
pred 10 rokmi
Očarujúci, skvelý, nezabudnuteľný a nenahraditeľný Michael Douglas opäť útočí.
pred 10 rokmi
Ak sa v júly vyberiete do kina na film Dámska jazda, bezpochyby sa zabavíte na netradičnej dámskej rozlúčke so slobodou, ale vychutnáte si aj skvelú muziku.
pred 9 rokmi
O kódovanom núdzovom signále z tajomného ostrova nachádzajúceho sa tam, kde žiadny ostrov existovať nemôže.
pred 7 rokmi
Majstrovské dielo pre milovníkov inžinierskeho umenia a dizajnu Sant’Agata Bolognese.
pred 6 rokmi
Prišiel celkom nenápadne. Najskôr prevalcoval televíznu hitparádu 5xP s Profesorom Indigom a potom si to namieril rovno na Prahu.