Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na Slovensku sú stále oddelené triedy s malými Rómami

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.04.2013

Organizácia Amnesty International Slovensko sa pýta, či vládny splnomocnenec pre rómske komunity a štátny tajomník ministerstva školstva na pracovnej návšteve v Levoči dôkladne preskúmali podozrenia o etnickej segregácii na miestnych školách.
Na Slovensku sú stále oddelené triedy s malými Rómami
Zdroj obrázku: Internet
 

Segregáciu rómskych detí na základnej škole Francisciho v Levoči preveroval úrad splnomocnenca pre rómske komunity a ministerstvo školstva. Výsledkom ich zisťovania bolo, že k oddeľovaniu žiakov podľa etnicity na školách v Levoči nedochádza.

Zástupcovia organizácie Amnesty International Slovensko však tvrdia, že zo zápisu z pracovnej návštevy nie je jasné, ako štátny tajomník ministerstva školstva a splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák k takému záveru dospeli. "Zo zápisu dokonca nie je jasné ani to, či ZŠ Francisciho vôbec priamo navštívili," vysvetľuje v tlačovej správe Lenka Šoganičová z Amnesty International.

Postoj splnomocneneckého úradu je po návšteve v Levoči v rozpore s jeho predošlými vyjadreniami, v ktorých sa opakovane verejne ohradil voči segregácii rómskych detí. "Súčasný splnomocnenec je dokonca jedným zo signatárov petície Amnesty International za ukončenie oddeľovania žiakov v ZŠ Francisciho v Levoči," informuje organizácia.

Amnesty tiež kritizuje, že primátor Levoče Miroslav Vilkovský nazýva oddelenie rómskych žiakov "individuálnym prístupom", ktorým škola údajne riešila hendikep tých detí, čo nenavštevovali predškolské zariadenie. Podľa zistení Amnesty International sa však v oddelených triedach neuplatňovali žiadne špeciálne výchovno-vzdelávacie postupy. Navyše, vedenie materskej školy, s ktorým sa Amnesty International stretla, hodnotilo dochádzku rómskych detí ako pravidelnú.

V novembri 2012, krajský súd v Prešove rozhodol, že oddelenie žiakov do samostatných tried len na základe ich etnicity predstavuje porušenie slovenskej antidiskriminačnej legislatívy. "Súd tak poskytol slovenským úradom nástroj, ako identifikovať etnickú diskrimináciu v školách. Ak sú triedy navštevované výlučne rómskymi žiakmi a hlavným kritériom pre ich zaradenie do oddelených tried je ich etnicita, ide o porušenie zákona," hovorí Šoganičová.

Agentúra SITA sa so žiadosťou o stanovisko obráti na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Ministerstvo školstva SR.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Organizácia Amnesty International Slovensko sa pýta, či vládny splnomocnenec pre rómske komunity a štátny tajomník ministerstva školstva na pracovnej návšteve v Levoči dôkladne preskúmali podozrenia o etnickej segregácii na miestnych školách. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/na-slovensku-su-stale-oddelene-triedy-s-malymi-rom/

Odporúčam, aby si týchto neprispôsobivých občanov nielen zo Slovenska nasťahovali k sebe - všetky podobné organinizácie - ktoré sa zaoberajú ochraňovaním tejto skupiny - rasy - ľudí, ktorá obýva túto planétu a všade parazitujú na socíalnom systéme. Samozrejme - česť výnimkám - ale tí sa za svojich súkmeňovcov hanbia.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Spomínate si ešte na dvojicu Gnarls Barkley a ich veľký hit Crazy?
pred 6 rokmi
Mitsubishi ASX 1.8 DI-D MIVEC 2WD 6MT zdolal trasu Härkingen (Švajčiarsko) – Viedeň – Bazilej – Härkingen so spotrebou iba 3,67 l / 100 km.
pred 8 rokmi
Kim Wilde a jej debutový singel a svetový hit z roku 1981 Kids In America.
pred 6 rokmi
Silný príbeh filmu Nič nás nerozdelí je založený na skutočnej udalosti jednej rodiny, ktorá v roku 2004 prežila úder ničivej vlny tsunami v Indickom oceáne.
pred 6 rokmi
Hudba je neoddeliteľnou súčasťou každého filmu, nie raz sa dokonca stalo, že ho prekonala, či spravila z neho legendu. Aj to je dôvod, prečo sa aj dnes pozrieme bližšie na hudobné soundtracky, ktoré sa nám v poslednom období objavili v redakcii...
pred 5 rokmi
Podujatie sa bude konať 11. apríla v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC).
pred 6 rokmi
K doterajším nositeľom cien Literárneho fondu za celoživotné dielo v divadelnej a rozhlasovej oblasti sa dnes pridali František Balún, František Kovár, Peter Mikulík, Štefan Nosáľ, Mikuláš Onufrák, Kveta Stražanová a Oľga Šalagová.
pred 5 rokmi
Koncert Chiny Moses a Big bandu Gustava Broma bude úvodným vystúpením Music festu 2014, v rámci ktorého sa na Slovensku predvedú aj ďalšie zaujímavé osobnosti svetovej scény.