Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na Slovensku sú stále oddelené triedy s malými Rómami

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.04.2013

Organizácia Amnesty International Slovensko sa pýta, či vládny splnomocnenec pre rómske komunity a štátny tajomník ministerstva školstva na pracovnej návšteve v Levoči dôkladne preskúmali podozrenia o etnickej segregácii na miestnych školách.
Na Slovensku sú stále oddelené triedy s malými Rómami
Zdroj obrázku: Internet
 

Segregáciu rómskych detí na základnej škole Francisciho v Levoči preveroval úrad splnomocnenca pre rómske komunity a ministerstvo školstva. Výsledkom ich zisťovania bolo, že k oddeľovaniu žiakov podľa etnicity na školách v Levoči nedochádza.

Zástupcovia organizácie Amnesty International Slovensko však tvrdia, že zo zápisu z pracovnej návštevy nie je jasné, ako štátny tajomník ministerstva školstva a splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák k takému záveru dospeli. "Zo zápisu dokonca nie je jasné ani to, či ZŠ Francisciho vôbec priamo navštívili," vysvetľuje v tlačovej správe Lenka Šoganičová z Amnesty International.

Postoj splnomocneneckého úradu je po návšteve v Levoči v rozpore s jeho predošlými vyjadreniami, v ktorých sa opakovane verejne ohradil voči segregácii rómskych detí. "Súčasný splnomocnenec je dokonca jedným zo signatárov petície Amnesty International za ukončenie oddeľovania žiakov v ZŠ Francisciho v Levoči," informuje organizácia.

Amnesty tiež kritizuje, že primátor Levoče Miroslav Vilkovský nazýva oddelenie rómskych žiakov "individuálnym prístupom", ktorým škola údajne riešila hendikep tých detí, čo nenavštevovali predškolské zariadenie. Podľa zistení Amnesty International sa však v oddelených triedach neuplatňovali žiadne špeciálne výchovno-vzdelávacie postupy. Navyše, vedenie materskej školy, s ktorým sa Amnesty International stretla, hodnotilo dochádzku rómskych detí ako pravidelnú.

V novembri 2012, krajský súd v Prešove rozhodol, že oddelenie žiakov do samostatných tried len na základe ich etnicity predstavuje porušenie slovenskej antidiskriminačnej legislatívy. "Súd tak poskytol slovenským úradom nástroj, ako identifikovať etnickú diskrimináciu v školách. Ak sú triedy navštevované výlučne rómskymi žiakmi a hlavným kritériom pre ich zaradenie do oddelených tried je ich etnicita, ide o porušenie zákona," hovorí Šoganičová.

Agentúra SITA sa so žiadosťou o stanovisko obráti na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Ministerstvo školstva SR.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Organizácia Amnesty International Slovensko sa pýta, či vládny splnomocnenec pre rómske komunity a štátny tajomník ministerstva školstva na pracovnej návšteve v Levoči dôkladne preskúmali podozrenia o etnickej segregácii na miestnych školách. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/na-slovensku-su-stale-oddelene-triedy-s-malymi-rom/

Odporúčam, aby si týchto neprispôsobivých občanov nielen zo Slovenska nasťahovali k sebe - všetky podobné organinizácie - ktoré sa zaoberajú ochraňovaním tejto skupiny - rasy - ľudí, ktorá obýva túto planétu a všade parazitujú na socíalnom systéme. Samozrejme - česť výnimkám - ale tí sa za svojich súkmeňovcov hanbia.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Celkový objem vody v tele klesá s vekom, u novorodencov je jej podiel najvyšší a naopak u jedincov starších ako 50 rokov najnižší.
pred 6 rokmi
Bentley doprial pre Mulsanne v modelovom ročníku 2013 niektoré novinky.
pred 7 rokmi
George Clooney a Elisabetta Canalis sa rozišli. Dvojica, ktorá bola spolu od roku 2009, včera oznámila rozchod...
pred 5 rokmi
Mladá princezná musí zozbierať všetky sily a využiť pomoc priateľov, aby zlomila desivú kliatbu, než bude príliš neskoro.
pred 6 rokmi
Najlepším hororom na spaľovanie tukov je podľa vedcov snímka Osvietenie (1980) s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe.
pred 3 rokmi
Napriek tomu, že sa Miro Jaroš zastrájal, že bude viac produkovať, ako spievať, nečakane koncom roka, bez ohlásenia, vydal nový album.
pred 6 rokmi
Bentley Continental GT Speed Convertible sa od typu GT Convertible líši predovšetkým zvýšeným výkonom motora, ktorý disponuje o 36 kW / 50 k vyšším maximálnym výkonom.
pred 17 rokmi
Keď Renault zaradil v roku 1984 do svojho výrobného sortimentu typ Espace,...