Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na Slovensku sú stále oddelené triedy s malými Rómami

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.04.2013

Organizácia Amnesty International Slovensko sa pýta, či vládny splnomocnenec pre rómske komunity a štátny tajomník ministerstva školstva na pracovnej návšteve v Levoči dôkladne preskúmali podozrenia o etnickej segregácii na miestnych školách.
Na Slovensku sú stále oddelené triedy s malými Rómami
Zdroj obrázku: Internet
 

Segregáciu rómskych detí na základnej škole Francisciho v Levoči preveroval úrad splnomocnenca pre rómske komunity a ministerstvo školstva. Výsledkom ich zisťovania bolo, že k oddeľovaniu žiakov podľa etnicity na školách v Levoči nedochádza.

Zástupcovia organizácie Amnesty International Slovensko však tvrdia, že zo zápisu z pracovnej návštevy nie je jasné, ako štátny tajomník ministerstva školstva a splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák k takému záveru dospeli. "Zo zápisu dokonca nie je jasné ani to, či ZŠ Francisciho vôbec priamo navštívili," vysvetľuje v tlačovej správe Lenka Šoganičová z Amnesty International.

Postoj splnomocneneckého úradu je po návšteve v Levoči v rozpore s jeho predošlými vyjadreniami, v ktorých sa opakovane verejne ohradil voči segregácii rómskych detí. "Súčasný splnomocnenec je dokonca jedným zo signatárov petície Amnesty International za ukončenie oddeľovania žiakov v ZŠ Francisciho v Levoči," informuje organizácia.

Amnesty tiež kritizuje, že primátor Levoče Miroslav Vilkovský nazýva oddelenie rómskych žiakov "individuálnym prístupom", ktorým škola údajne riešila hendikep tých detí, čo nenavštevovali predškolské zariadenie. Podľa zistení Amnesty International sa však v oddelených triedach neuplatňovali žiadne špeciálne výchovno-vzdelávacie postupy. Navyše, vedenie materskej školy, s ktorým sa Amnesty International stretla, hodnotilo dochádzku rómskych detí ako pravidelnú.

V novembri 2012, krajský súd v Prešove rozhodol, že oddelenie žiakov do samostatných tried len na základe ich etnicity predstavuje porušenie slovenskej antidiskriminačnej legislatívy. "Súd tak poskytol slovenským úradom nástroj, ako identifikovať etnickú diskrimináciu v školách. Ak sú triedy navštevované výlučne rómskymi žiakmi a hlavným kritériom pre ich zaradenie do oddelených tried je ich etnicita, ide o porušenie zákona," hovorí Šoganičová.

Agentúra SITA sa so žiadosťou o stanovisko obráti na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Ministerstvo školstva SR.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Organizácia Amnesty International Slovensko sa pýta, či vládny splnomocnenec pre rómske komunity a štátny tajomník ministerstva školstva na pracovnej návšteve v Levoči dôkladne preskúmali podozrenia o etnickej segregácii na miestnych školách. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/na-slovensku-su-stale-oddelene-triedy-s-malymi-rom/

Odporúčam, aby si týchto neprispôsobivých občanov nielen zo Slovenska nasťahovali k sebe - všetky podobné organinizácie - ktoré sa zaoberajú ochraňovaním tejto skupiny - rasy - ľudí, ktorá obýva túto planétu a všade parazitujú na socíalnom systéme. Samozrejme - česť výnimkám - ale tí sa za svojich súkmeňovcov hanbia.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Superstar zo slnečnej Kalifornie Katy Perry, ktorá presne o tri mesiace vystúpi v Bratislave a ktorá je momentálne u protinožcov v rámci jej austrálskej časti turné Prismatic, šokovala svojou bezprostrednosťou.
pred 7 rokmi
Známa karosáreň predstavila nový projekt - Touring Superleggera Disco Volante 2012
pred 7 rokmi
Tvorcovia akoby zabudli na povestný britský humor a snažili sa byť vtipní za každú cenu...
pred 7 rokmi
Frontman britskej rockovej kapely Beady Eye Liam Gallagher zažaloval svojho staršieho brata Noela za jeho vyjadrenia o rozpade ich spoločnej skupiny Oasis.
pred 7 rokmi
Anita Soul v týchto dňoch potvrdila, že výkonným producentom jej nového albumu bude česká spoločnosť B4P a umeleckým producentom Američan Robert Glasper
pred 6 rokmi
Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v piatok, 22.6., do Bratislavy bluesovú lahôdku v podobe Škótskeho gitaristu Stana The Mana.
pred 6 rokmi
Divadelné turné slovenskej legendy Elán sa ešte ani nezačalo a fanúšikovia si už teraz môžu byť istí, že ich čakajú iba hity.
pred 5 rokmi
Rooney Mara a Martin Sheen sa ukážu v novinke oceňovaného režiséra Stephena Daldryho Trash.