Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na Slovensku sú stále oddelené triedy s malými Rómami

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.04.2013

Organizácia Amnesty International Slovensko sa pýta, či vládny splnomocnenec pre rómske komunity a štátny tajomník ministerstva školstva na pracovnej návšteve v Levoči dôkladne preskúmali podozrenia o etnickej segregácii na miestnych školách.
Na Slovensku sú stále oddelené triedy s malými Rómami
Zdroj obrázku: Internet
 

Segregáciu rómskych detí na základnej škole Francisciho v Levoči preveroval úrad splnomocnenca pre rómske komunity a ministerstvo školstva. Výsledkom ich zisťovania bolo, že k oddeľovaniu žiakov podľa etnicity na školách v Levoči nedochádza.

Zástupcovia organizácie Amnesty International Slovensko však tvrdia, že zo zápisu z pracovnej návštevy nie je jasné, ako štátny tajomník ministerstva školstva a splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák k takému záveru dospeli. "Zo zápisu dokonca nie je jasné ani to, či ZŠ Francisciho vôbec priamo navštívili," vysvetľuje v tlačovej správe Lenka Šoganičová z Amnesty International.

Postoj splnomocneneckého úradu je po návšteve v Levoči v rozpore s jeho predošlými vyjadreniami, v ktorých sa opakovane verejne ohradil voči segregácii rómskych detí. "Súčasný splnomocnenec je dokonca jedným zo signatárov petície Amnesty International za ukončenie oddeľovania žiakov v ZŠ Francisciho v Levoči," informuje organizácia.

Amnesty tiež kritizuje, že primátor Levoče Miroslav Vilkovský nazýva oddelenie rómskych žiakov "individuálnym prístupom", ktorým škola údajne riešila hendikep tých detí, čo nenavštevovali predškolské zariadenie. Podľa zistení Amnesty International sa však v oddelených triedach neuplatňovali žiadne špeciálne výchovno-vzdelávacie postupy. Navyše, vedenie materskej školy, s ktorým sa Amnesty International stretla, hodnotilo dochádzku rómskych detí ako pravidelnú.

V novembri 2012, krajský súd v Prešove rozhodol, že oddelenie žiakov do samostatných tried len na základe ich etnicity predstavuje porušenie slovenskej antidiskriminačnej legislatívy. "Súd tak poskytol slovenským úradom nástroj, ako identifikovať etnickú diskrimináciu v školách. Ak sú triedy navštevované výlučne rómskymi žiakmi a hlavným kritériom pre ich zaradenie do oddelených tried je ich etnicita, ide o porušenie zákona," hovorí Šoganičová.

Agentúra SITA sa so žiadosťou o stanovisko obráti na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Ministerstvo školstva SR.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Organizácia Amnesty International Slovensko sa pýta, či vládny splnomocnenec pre rómske komunity a štátny tajomník ministerstva školstva na pracovnej návšteve v Levoči dôkladne preskúmali podozrenia o etnickej segregácii na miestnych školách. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/na-slovensku-su-stale-oddelene-triedy-s-malymi-rom/

Odporúčam, aby si týchto neprispôsobivých občanov nielen zo Slovenska nasťahovali k sebe - všetky podobné organinizácie - ktoré sa zaoberajú ochraňovaním tejto skupiny - rasy - ľudí, ktorá obýva túto planétu a všade parazitujú na socíalnom systéme. Samozrejme - česť výnimkám - ale tí sa za svojich súkmeňovcov hanbia.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Pre stály rast svalov je potrebné stále ich preťažovať a nútiť používať čoraz väčšiu váhu a dávať im viac fyzickej práce.
pred 3 rokmi
Už dnes zvalcujú No Name a Chinaski publikum v pezinskom amfiteátri dvojitou dávkou hitov, ktoré miluje slovenské aj české publikum.
pred 7 rokmi
Audi A8 v športovo-dynamickom obleku SR 8
pred 4 rokmi
Kylie spustila na Slovensku ošiaľ. Napovedá tomu fakt, že za prvé dve hodiny sa predalo viac ako 1000 ks vstupeniek na jej koncert.
pred 5 rokmi
Aj napriek vznetovému motoru presviedča vynikajúcou dynamikou jazdy
pred 5 rokmi
Frontman kapely The Velvet Underground podľahol zdravotným problémom spojených s transplantáciou pečene, ktorú postúpil v máji.
pred 6 rokmi
Prípravy na výrobu nového modelu na stlačený zemný plyn si vyžiadali investície vo výške viac ako 1,8 mil. eur
pred 14 rokmi
Kozmetickou zmenou prednej fazóny vlajková loď automobilky Alfa Romeo umne zamaskovala svoj vek a získala tak väčšiu vážnosť.