Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na Slovensku stále chýba detský ombudsman

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 02.06.2014

Slovensku hrozí napomenutie od OSN, keďže úvahy o zriadení ombudsmana pre deti zostávajú len na papieri a jeho zriadenie sa presúva z roka na rok.
Na Slovensku stále chýba detský ombudsman
Zdroj obrázku: SITA
 

Na Slovensku stále chýba detský ombudsman, ktorý by riešil problémy detí, preto je potrebné sa ich právam a problémom venovať 365 dní v roku. Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová k tomu vyzýva všetkých rodičov, učiteľov či zástupcov štátnych inštitúcií, ktorí prichádzajú do kontaktu s deťmi, uvádza sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol ombudsmankin poradca pre médiá a komunikáciu Ján Glovičko.

Kancelária verejného ochrancu práv opätovne upozorňuje, že Slovensko si nesplnilo svoj záväzok zriadiť túto funkciu. "Slovensku hrozí napomenutie od OSN, keďže úvahy o zriadení ombudsmana pre deti zostávajú len na papieri a jeho zriadenie sa presúva z roka na rok," poznamenala Dubovcová.

Funkciu detského ombudsmana čiastočne nahrádza internetová stránka Kancelárie verejného ochrancu práv www.detskyombudsman.sk, ktorá je v prevádzke päť rokov. Deti na nej nájdu nielen množstvo užitočných informácií o problematike ochrany svojich práv, no zároveň môžu prostredníctvom nej hľadať riešenia svojich problémov a dostať odpovede na svoje otázky. Od 1. júna 2009 právnici kancelárie ombudsmanky prostredníctvom tejto stránky odpovedali na 3 071 detských otázok. O mnohom svedčí aj fakt, že počet otázok každým rokom rastie. "Z nášho pohľadu je dôležité, že kým iní len dookola hovoria o tom, akým spôsobom ustanoviť detského ombudsmana, naša kancelária každý deň rieši niekoľko konkrétnych detských problémov. Poskytujeme deťom usmernenia a pomáhame im často aj v hraničných životných situáciách,“ uviedol vedúci kancelárie Marián Török.

Na každú otázku príde deťom elektronická odpoveď najneskôr do troch pracovných dní, a to aj napriek tomu, že právnici kancelárie to robia nad rámec svojich pracovných povinností. "Najčastejšie sú to problémy, ktoré sa týkajú školy, hlavne vzťahov medzi učiteľmi a deťmi alebo aj medzi deťmi navzájom. Mnohokrát riešime šikanu, ale medzi podnetmi sú aj bežné problémy v rodine, vzťahy s rodičmi, výživné, rozvody," priblížila pre agentúru SITA právnička kancelárie Janka Milan Laššáková. Ako dodala, rodinné problémy deti trápia, riešia tiež zlé vzťahy medzi rodičmi.

Počas letných prázdnin pribúdajú otázky o brigádach, hľadaní si práce, no aj vážne témy súvisiace s alkoholom. Na stránke sú tiež zverejnené odpovede a rady na najčastejšie sa opakujúce detské otázky, ktoré sú tematicky rozdelené do základných kategórií Ty a rodina, Ty a škola, Ty, spoločnosť a štát, Ty a ďalšie problémy.

Stránka detského ombudsmana otvorila aj celospoločenský problém reedukačných centier, na ktorý upozorňuje ombudsmanka od minulého roka. "Ešte vo februári 2013 sa na kanceláriu obrátil prostredníctvom stránky maloletý, ktorému prekážal postup reedukačného centra spočívajúci v používaní telesných trestov, v neprimeranom používaní ochrannej miestnosti, vo vyvíjaní psychického nátlaku a v hrozbách vychovávateľov reedukačného centra,“ píše Dubovcová v správe o svojej činnosti za rok 2013. Maloletého chlapca následne zamestnanci kancelárie navštívili v reedukačnom centre a spísali s ním podnet. Deň po ich návšteve chlapec spolu s ďalším chovancom z reedukačného centra ušli a s prosbou o pomoc prišli do sídla ombudsmanky v Bratislave. Obaja maloletí mali skúsenosti s fyzickými trestami a tvrdili, že sa obávajú vrátiť sa. Kancelária skontaktovala príslušné úrady práce, sociálnych vecí a rodiny a chlapcov umiestnili do krízového centra.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Trochu netradičný začiatok, ale tento projekt je celkovo dosť netradičný a v mnohých veciach výnimočný, tak prečo na úvod neodovzdať slovo samotným Wohnout...
pred 6 rokmi
Výživa športovca je jednou z podmienok správne vedenej športovej prípravy.
pred 8 rokmi
Doba pokročila a DeFuckTo sa teraz hlási s druhou ochutnávkou v podobe pecky "U mě dobrý".
pred 5 rokmi
Tri roky po poslednom radovom albume Glassheart a dva roky po špeciálnom vianočnom projekte sa Leona Lewis vracia s novinkou I Am.
pred 12 rokmi
Už pri vydaní DVD Zuzany Smatanovej som spomínal, že vydávať koncertné DVD je na Slovensku stále rizikom a to hneď z viacerých aspektov.
pred 9 rokmi
Hudbu produkoval Hans Zimmer a poslucháči sa môžu tešiť na zmes dokonalej scénickej hudby, cigánskych piesní, ale aj moderných tanečných prvkov.
pred 8 rokmi
Pieseň je prerábkou rovnomennej skladby z albumu Headlines (1986) americkej formácie Midnight Star.
pred 8 rokmi
Program najväčšieho bratislavského festivalu Uprising mohutnie. Doteraz oznámené mená napovedajú, že 23. a 24. augusta zažijú bratislavské Zlaté piesky poriadny náklad.