Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na Slovensku evidujú 22 nových prípadov infekcie HIV

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.08.2012

V 20-tich prípadoch išlo o občanov SR a dva prípady boli zachytené u cudzincov pri ich prechodnom pobyte v krajine.
Na Slovensku evidujú 22 nových prípadov infekcie HIV
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V prvej polovici tohto roku v SR zaevidovali 22 nových prípadov infekcie HIV, v 20-tich prípadoch išlo o občanov SR a dva prípady boli zachytené u cudzincov pri ich prechodnom pobyte v krajine.

Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na svojej internetovej stránke. V prípade slovenských občanov bola infekcia zaznamenaná u 17-tich mužov a u troch žien. „Žiadne iné nové prípady AIDS, ani úmrtí na túto chorobu neboli hlásené,“ píše sa na portáli. Spolu bolo na Slovensku registrovaných u Slovákov aj u cudzincov k 30. júnu 528 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti.

Od roku 1985 do polovice tohto roka bolo podľa informácií na stránke na Slovensku diagnostikovaných spolu 409 prípadov HIV infekcie u občanov SR, z toho 350 prípadov u mužov a 59 u žien. „U 61 osôb – 50-tich mužov a 11-tich žien, prešla HIV infekcia do štádia AIDS,“ informuje ÚVZ SR a dodáva, že väčšina HIV infekcií bola v SR zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi.
 
Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách. Najvyšší kumulatívny výskyt je v Bratislavskom kraji, kde v polovici roka dosiahol hodnotu 30,2 prípadov HIV infekcie na 100 000 obyvateľov kraja. V celej krajine bol k 30. júnu kumulatívny výskyt 7,6 prípadov na 100 000 obyvateľov. „Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v SR bolo zaznamenaných spolu 46 úmrtí u osôb s HIV,“ píše sa na portáli www.uvzsr.sk, kde sa tiež dodáva, že z tohto počtu sa u 38-ich osôb rozvinuli klinické príznaky AIDS.

V Slovenskej republike sa monitoring HIV/AIDS zaviedol už v roku 1985. Epidemiologický monitoring HIV/AIDS zabezpečujú regionálne úrady verejného zdravotníctva. Údaje za SR sumarizuje a vyhodnocuje mesačne a kvartálne Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hlavné mesto so sídlom v Bratislave.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Jeden z množstva výberov najväčších hitov Ivety Bartošovej vyšiel v roku 2006 a bol akousi náplasťou pre fanúšikov...
pred 8 rokmi
Nový model pre rýchlo sa rozvíjajúci indicky trh
pred 7 rokmi
Britská skupina odohrá svoj druhý bratislavský koncert v rámci aktuálneho The Delta Machine Tour na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
pred 5 rokmi
Rozprávkové dobrodružstvo Malého pána s nádherným výtvarným spracovaním na motívy úspešnej detskej knihy „Veľká cesta Malého pána“
pred 6 rokmi
Priemerný slovenský internetový užívateľ strávi na internete osem a pol hodiny mesačne.
pred 5 rokmi
Amélia žije v parížskej štvrti Montmartre, ktorá je svetom sama pre seba. Je čašníčkou v miestnom bistre, nakupuje od miestneho zeleninára a zdraví susedov, ako na malom meste.
pred 5 rokmi
Zahraničné songy v domácich (rozumej českých) verziách po druhý raz.
pred 4 rokmi
„Len smelo hovor, chceme vedieť, čo nám chceš o sebe povedať.“