Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na Slovensku evidujú 22 nových prípadov infekcie HIV

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.08.2012

V 20-tich prípadoch išlo o občanov SR a dva prípady boli zachytené u cudzincov pri ich prechodnom pobyte v krajine.
Na Slovensku evidujú 22 nových prípadov infekcie HIV
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V prvej polovici tohto roku v SR zaevidovali 22 nových prípadov infekcie HIV, v 20-tich prípadoch išlo o občanov SR a dva prípady boli zachytené u cudzincov pri ich prechodnom pobyte v krajine.

Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na svojej internetovej stránke. V prípade slovenských občanov bola infekcia zaznamenaná u 17-tich mužov a u troch žien. „Žiadne iné nové prípady AIDS, ani úmrtí na túto chorobu neboli hlásené,“ píše sa na portáli. Spolu bolo na Slovensku registrovaných u Slovákov aj u cudzincov k 30. júnu 528 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti.

Od roku 1985 do polovice tohto roka bolo podľa informácií na stránke na Slovensku diagnostikovaných spolu 409 prípadov HIV infekcie u občanov SR, z toho 350 prípadov u mužov a 59 u žien. „U 61 osôb – 50-tich mužov a 11-tich žien, prešla HIV infekcia do štádia AIDS,“ informuje ÚVZ SR a dodáva, že väčšina HIV infekcií bola v SR zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi.
 
Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách. Najvyšší kumulatívny výskyt je v Bratislavskom kraji, kde v polovici roka dosiahol hodnotu 30,2 prípadov HIV infekcie na 100 000 obyvateľov kraja. V celej krajine bol k 30. júnu kumulatívny výskyt 7,6 prípadov na 100 000 obyvateľov. „Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v SR bolo zaznamenaných spolu 46 úmrtí u osôb s HIV,“ píše sa na portáli www.uvzsr.sk, kde sa tiež dodáva, že z tohto počtu sa u 38-ich osôb rozvinuli klinické príznaky AIDS.

V Slovenskej republike sa monitoring HIV/AIDS zaviedol už v roku 1985. Epidemiologický monitoring HIV/AIDS zabezpečujú regionálne úrady verejného zdravotníctva. Údaje za SR sumarizuje a vyhodnocuje mesačne a kvartálne Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hlavné mesto so sídlom v Bratislave.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Tentokrát sa organizátori festivalu rozhodli ešte pritvrdiť a oznamujú meno svojho prvého jamajského headlinera. Je ním jedna z najväčších hviezd súčasného reggae-dancehallu, Busy Signal.
pred 3 rokmi
Milujete žiarivý luxus a krásne šperky vám nedajú spávať? Potom si buďte istí, že výrobky Klenotníctva Hematit vám pripravia pár bezsenných nocí.
pred 7 rokmi
Dvanásty ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet otvorí brány bratislavských kinosál už dnes, 29. novembra.
pred 3 rokmi
Jedno výročie, dva disky, 40 hitov
pred 5 rokmi
Konečne prišiel ten čas, kedy sa Ego,Rytmus a Anys vydávajú na ohlasovanú, očakávanú a vyšperkovanú NAVŽDY TOUR.
pred 11 rokmi
Je to ochorenie charakterizované úbytkom celej kostnej masy, teda jej hlavnej zložky minerálov - anorganickej a organickej zložky.
pred 5 rokmi
Spoločnosti, ktoré ponúkajú internetovú reklamu alebo cez internet v Taliansku predávajú produkty, budú môcť svoju činnosť vykonávať iba prostredníctvom agentúry, ktorá v Taliansku platí dane.
pred 6 rokmi
Vo Viedni odštartuje už túto sobotu, 25. augusta nočná akcia Gürtel Nightwalk, ktorá patrí ku každoročnému vyvrcholeniu domácej hudobnej scény počas leta.