Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na rozvojovú pomoc dáme aj tento rok menej

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.02.2013

Kabinet dnes posúdi aj trojicu nominantov, ktorých vybrala súdna rada za kandidátov na slovenských sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva.
Na rozvojovú pomoc dáme aj tento rok menej
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovensko ani v roku 2013 nesplní svoj medzinárodný záväzok prijatý v rámci EÚ a na pomoc chudobným krajinám dá menej, ako sľúbilo. Vyplýva to z návrhu národného programu oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky na rok 2013. Na dnešnej 45. schôdzi ho má schváliť vláda.

Podľa návrhu sa Slovensko bude v tomto roku snažiť zachovať podiel oficiálnej rozvojovej pomoci na hrubom národnom dôchodku vo výške 0,091 percenta, ktorý dosiahlo v roku 2011, čím však bude opätovne zaostávať za plnením medzinárodných záväzkov. Slovensko sa zaviazalo dosiahnuť v roku 2010 podiel oficiálnej rozvojovej pomoci na hrubom národnom dôchodku vo výške 0,17 percenta a v roku 2015 až 0,33 percenta.

Na oficiálnu rozvojovú pomoc bude tento rok k dispozícii približne v60,9 mil. eur, z čoho však prevažnú časť budú tvoriť príspevky Slovenska do rozpočtu EÚ a medzinárodných organizácií. Prioritami našej rozvojovej pomoci sú Afganistan (na pomoc tejto krajine je na rok 2013 vyčlenených 600-tisíc eur), Južný Sudán (800-tisíc eur), Keňa (1,2 mil. eur) a krajiny západného Balkánu (Čierna Hora, Macedónsko a Srbsko). Na projekty v týchto štátoch je vyčlenených pol milióna eur. Takou istou sumou chceme pomôcť aj krajinám Východného partnerstva EÚ (primárne Ukrajina, Moldavsko, Bielorusko a Gruzínsko). Tunisku ako krajine Južného susedstva EÚ prispejeme sumou 300-tisíc eur. Štvrť milióna eur je Slovensko pripravené poslať ako humanitárnu finančnú pomoc krajinám postihnutým humanitárnou krízou.

Kabinet dnes posúdi aj trojicu nominantov, ktorých vybrala súdna rada za kandidátov na slovenských sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva. Rada vybrala súčasnú zástupkyňu SR pred týmto súdom Maricu Pirošíkovú, advokáta a bývalého ústavného sudcu Jána Drgonca a prokurátora Mareka Tomašoviča. V prípade odobrenia návrhu kabinetom predloží šéf slovenskej diplomacie tieto mená Sekretariátu Poradného panelu expertov ku kandidátom na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva a generálnemu tajomníkovi Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

Maďarská strana zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín trvá na tom, že na Slovensku sú potrebné ďalšie kroky, aby sa vytvorila rovnováha medzi ochranou štátneho jazyka a ochranou práv na používanie jazykov národnostných menšín. Prezentovala to na ostatnom 11. zasadnutí komisie, ktoré bolo 7. novembra 2012 v Budapešti. Slovenská strana argumentovala, že od predchádzajúceho zasadnutia došlo k zásadnej zmene zákona o štátnom jazyku a zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Vláda si dnes vypočuje správu z rokovania komisie, ktorá má 10 nových odporúčaní.

V Organizácii Spojených národov (OSN) sú znepokojení tým, že Rómovia na Slovensku sa stále stávajú obeťami diskriminácie a segregácie a homosexuálne páry u nás nie sú právne uznané. Výbor OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva štátu odporúča, aby podnikol kroky na nápravu tohto stavu. Uvádza sa to v správe o prerokovaní druhej periodickej správy Slovenskej republiky k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach pred výborom OSN v Ženeve. Správu dnes prerokuje vláda. Slovensko je zmluvnou stranou paktu a výbor dohliada na to, ako ho jednotlivé zmluvné štáty napĺňajú.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Ako som sľúbil pred týždňom, keďže je momentálne Kylie Minogue v kurze, rád by som sa pozrel trochu do jej histórie.
pred 8 rokmi
Tretia generácia M-Klasse štuttgartskej automobilky Mercedes-Benz vytvára pokrokovými technológiami nové kritéria v kategórii vozidiel SUV.
pred 7 rokmi
Po fenomenálnom úspechu predchádzajúceho albumu KRAL z roku 2009 , prichádza Rytmus s dlhoočakávaným albumom s výstižným názvom Fenomen.
pred 14 rokmi
Moderné malé autá dnes predvádzajú takú veľkú mieru talentu, že ak nováčik chce vystúpiť z radu, musí poskytnúť niečo výnimočné.
pred 12 rokmi
Gigantická séria – je kombinácia, v ktorej sa precvičujú za sebou štyri a viac cvikov.
pred 7 rokmi
V pamäti ľudí pretrváva aj ľudový názov tretej pôstnej nedele, ktorú v niektorých častiach Slovenska poznajú pod názvom kýchavá.
pred 8 rokmi
Za svojim si stojí gitarista a jeden zo zakladateľov slávnej austrálskej formácie Angus Young.
pred 5 rokmi
Kultová slovenská kapela Slobodná Európa je na scéne už 25 rokov! Svoje štvrťstoročie sa rozhodla osláviť celoročným koncertným turné po Slovensku a Českej republike a ako bonus k tomu pridá vydanie zbrusu nového albumu už na jar 2014!