Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na poslancov čaká zákon roka

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.11.2013

Predseda parlamentu Pavol Paška otvoril 27. schôdzu Národnej rady SR.
Na poslancov čaká zákon roka
Zdroj obrázku: Internet
 

Zákon roka, návrh štátneho rozpočtu na rok 2014, čaká poslancov na 27. schôdzi parlamentu, ktorú dnes otvoril predseda národnej rady Pavol Paška.

Rokovanie o rozpočte zákonodarcovia odštartujú 5. decembra o 9:00. Verejná správa na Slovensku, teda štátne úrady, samosprávy a ďalšie subjekty verejnej správy, by mali podľa vládou schváleného návrhu v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 2,83 % hrubého domáceho produktu. Príjmy štátneho rozpočtu sú plánované na úrovni 13,837 mld. eur a výdavky sa rozpočtujú na úrovni 17,223 mld. eur. Štátna správa by mala v budúcom roku hospodáriť s hotovostným schodkom 3,386 mld. eur.

Ako prvý bod schôdze poslanci prerokujú zákon o zmrazení platov ústavných činiteľov na rok 2014. Návrhom sa budú zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa návrhu platy ústavných činiteľov, sudcov, prokurátorov, verejného ochrancu práv a štátnych zamestnancov vo verejnej funkcii zostanú na úrovni roka 2013, sudcom a prokurátorom ostane 13. a 14. plat.

Prezident Ivan Gašparovič vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Navrhuje, aby sa z možného rozšírenia záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) bez súhlasu zamestnávateľa vylúčil širší okruh zamestnávateľov. Kým schválená novela zákona počíta s tým, že budú z tohto procesu vylúčení zamestnávatelia, ktorí majú do 20 zamestnancov, podľa prezidenta by sa to malo týkať zamestnávateľov, ktorí majú do 50 zamestnancov.

Gašparovič vrátil poslancom i nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi. Za problematické považuje to, či zníženie dávky v hmotnej núdzi určenej na zabezpečenie základných životných podmienok je v súlade s Ústavou SR. Hlava štátu má pochybnosti aj o tom, či vykonávanie menších obecných služieb je v súlade s Dohovorom Medzinárodnej organizácie práce (MOP) o nútenej alebo povinnej práci a Dohovorom MOP o zrušení nútenej práce. Prezident upozorňuje na to, že podľa Ústavy SR má každá osoba v hmotnej núdzi právo na takú pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok. Nový zákon podľa Gašparoviča zavádza nerovnaké postavenie medzi plnoletou osobou v hmotnej núdzi, ktorá sa zúčastní na vykonávaní malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác, a plnoletým človekom v hmotnej núdzi, ktorému takáto práca nebude ponúknutá.

Na definitívne schválenie čaká aj novela zákona o prídavku na dieťa. Rodičia, ktorých deti páchajú priestupky, by podľa nej mohli prísť o detské prídavky. Rezort práce navrhuje určiť osobitného príjemcu prídavku a príplatku k prídavku na dieťa, zvyčajne obec, pri nedbaní o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, uložení výchovného opatrenia a spáchaní priestupku dieťaťom. Pri opakovanom páchaní priestupku navrhuje rezort práce prídavok a príplatok k prídavku odňať.

Poslanci rozhodnú aj o novele školského zákona. Právna norma stanoví minimálny počet detí na triedu. Počet prvákov v jednej triede základnej školy sa napokon zvyšovať nebude, ministerstvo školstva ustúpilo od plánu zvýšiť maximálny počet v triede zo súčasných 22 na 25 detí. Limity na triedu sa zvýšia len na druhom stupni, a to o jedného žiaka. Počet žiakov na triedu v piatom až deviatom ročníku základných škôl by sa mal zvýšiť z 28 na 29. Limit sa zmení aj pre počet žiakov v prvom ročníku strednej školy, a to z pôvodných 30 na 31. Novela tiež určuje najnižší počet detí v triede. Prvákov by malo byť v triede aspoň 11. Na prvom stupni od druhého do štvrtého ročníka by malo byť v triede minimálne 13 žiakov, na druhom stupni sa ich minimálny počet stanovuje na 15. Triedu strednej školy by malo navštevovať aspoň 17 žiakov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Predseda parlamentu Pavol Paška otvoril 27. schôdzu Národnej rady SR. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/na-poslancov-caka-zakon-roka/

Toto, čo píšem sa netýka konkrétne tohto článku, ale tých 150 zbytočných ľudí v tomto štáte a majú to možnosť zmeniť- aby obstáli pred Bohom aspom v niečom. Na rôznych intern. stránkach sa píše ako colníci dali zničiť napodobeniny orig. značiek oblečenia. Ja viem je to krádež značky. Ale zoberme si to s tej druhej strany. Idú vianoce, všetci budú mať reči o Ježiškovi - idú "štedré vianoce" a celebrity - budú robiť tzv. chritatívne podujatia, aby se ešte viac nabalili a urobili si lacnú reklamu v mene vianoc. To oblečenie, by bolo poslúžilo biedným rodinám s deťmi, bezdomovcom a ľuďom čo si nemôžu kúpiť ani lacný odev v čínskych obchodoch. Akú radosť by mali z toho detičky v domovoch a aj tie, ktorých rodičia im nemajú ani za čo kúpiť jedlo, tobôž nie niečo pod stromček. Aj ľudia bez domova - bez svetrov a teplej obuvi a vetroviek - a to čo nosia si nemajú ani kde oprať... Len to by kapitalistický boháči a ich prisluhovači - lokaji - či už politický alebo mediálny prišli o zisky. Radšej niečo zničiť a zahodiť ako pomôcť chudobe. Aj tony potravín čerstvých skončia v odpade, len aby neklesla cena na trhu. Aj F. Castro povedal - Kto ide proti chudobe ide proti Kristovi ! Ten, kto je zaťažený na origin. značkový tovar, aby si nápisom značky na odeve a obuvi uspokojil ego a dal najavo že je "niečo viac" ako chudoba - tak ten si tak či inak kúpi značkové oblečenie /predajca sa nahrabe a naplní si konto/ - ktoré mimochodom šijú tí istí ľudia v Bangladéži za smiešne platy a v otrockých podmienkach. Len predajca značkovej obuvi ich predá za 50 - 100 eur a Vietnamec alebo Číňan predá nám to isté len bez nápisu značky za 10 -15 eur.Takže boháči všetko čo máte - mátze vďaka otrockej práci chudobe. A to by som chcel videiť koľko pred obuvi a šatstva prostredníctvom colníkov a ich známych skonči zadarmo v rodinách. Takže všetci páni ktorí dopúšťate toto vďaka skorumpovanosti a lenivosti - prajem vám štedré vianoce. Ale Boha neoklamete. Ešte jeden prípad - v útulku pre bezdomocov v metropole východu dostáva charita zadarmo oblečenie a potraviny pred expiráciou pre bezdomovcov - ktoré mníšky nedávajú zadarmo ale predávajú to bezdomovcom - a nie dobré potraviny ale plesnivé ! Kristus povedal: Ľahšie je prejsť tave uchom ihly ako boháčovi do neba.

 

Diskusné príspevky (1)

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Japonská automobilka pripravila typ TS030 Hybrid, ktorý dokáže jazdiť okrem iného aj na čisto elektrický pohon.
pred 6 rokmi
Pivovary Topvar v kampani Chráňme naše ženy po prvýkrát využívajú digitálne nástroje v oblasti spoločensky zodpovedných aktivít a spúšťajú aplikáciu pre ženy ProMile Lady.
pred 7 rokmi
Nie vždy prvoplánovo popovo jednoduché songy k našej nie vždy krištáľovo čistej dobe.
pred 8 rokmi
Americký herec Charlie Sheen sa ponúkol, že členom štábu seriálu Dva a pol chlapa (2003) zaplatí tretinu honorárov za dva týždne...
pred rokom a pol
Kniha, ktorá Vám otvorí oči a odnaučí Vás žiť ako zamestnanca!
pred 9 rokmi
V podstate každý imunitný systém je dosť silný na to, aby ochraňoval ľudský organizmus. O tom svedčia milióny a milióny rokov, počas ktorých ...
pred 9 rokmi
Máte pocit, že vám to občas nepáli, zabúdate alebo si nedokážete zapamätať toľko, čo kedysi? Dosť bolo obáv! Stavte na pamäťovú jednotku – tiamín.
pred 18 rokmi
Najväčší modelový rad automobilky Volkswagen už roky obsadzuje popredné miesta v európskych rebríčkoch predajnosti.