Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na nové sídlo NATO musíme ešte prispieť 7,3 mil. eur

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.09.2012

Rekonštrukcia starého sídla by podľa rezortu diplomacie bola finančne náročnejšia ako výstavba úplne novej centrály.
Na nové sídlo NATO musíme ešte prispieť 7,3 mil. eur
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Na výstavbu nového sídla NATO musia Slováci prispieť sumou 10,7 milióna eur, viac než tri milióny eur už štát zaplatil. Do roku 2017, keď má byť sídlo hotové, ostáva splatiť zvyšných 7,3 milióna, ktoré pôjdu z rozpočtu ministerstva zahraničných vecí. Uvádza sa to v návrhu úhrad príspevkov Slovenska na výstavbu nového sídla NATO na roky 2013 – 2017, ktoré do pripomienkového konania predložil rezort diplomacie.

Slovensko sa počas prístupových rozhovorov do NATO zaviazalo prispievať do aliančných rozpočtov a aj do prebiehajúcich aliančných projektov, medzi ktorými je aj výstavba nového sídla NATO. Stavebné práce sa začali pred dvoma rokmi, nové sídlo by malo byť dokončené v roku 2017. V novej centrále budú rovnako ako v súčasnom sídle pôsobiť medzinárodný sekretariát, medzinárodný vojenský štáb, niektoré špecializované agentúry NATO ako aj národné delegácie členských krajín a budú vyčlenené priestory aj pre partnerské krajiny. "Členská krajina NATO nemôže mať svoju delegáciu mimo sídla NATO, pretože takýto prístup by de facto znemožnil plnohodnotné pôsobenie krajiny v organizácii," uvádza rezort diplomacie v návrhu.

Na financovaní výstavby sa Slovensko podieľa sumou približne 5,7 mil. eur, čo je asi 0,63 percenta zo všetkých peňazí potrebných na výstavbu. Zhruba tri milióny eur musí štát zaplatiť za stavbu priestorov vlastnej národnej delegácie, ktoré sú súčasťou budovy. Každá členská krajina hradí náklady spojené s výstavbou priestorov pre svoju delegáciu v plnej výške. Za tieto peniaze sa postavia napríklad parkovacie miesta vyhradené pre delegáciu či obvodové múry. Slovensko musí z vlastného vrecka zaplatiť aj kompletné vybavenie a zariadenie priestorov svojej delegácie, na čo sú potrebné ďalšie dva milióny eur.

Súčasné sídlo bolo postavené v roku 1967 pre vtedy 15 členských štátov NATO a jeho životnosť sa pomaly končí. "V súčasnosti má Aliancia 28 členov s výhľadom ďalšieho rozširovania. Možnosti ďalšieho rozširovania súčasného sídla sú výrazne limitované a náklady na údržbu a prevádzku každoročne stúpajú," píše ministerstvo zahraničných vecí v návrhu. Rekonštrukcia starého sídla by podľa rezortu diplomacie bola finančne náročnejšia ako výstavba úplne novej centrály.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Rekonštrukcia starého sídla by podľa rezortu diplomacie bola finančne náročnejšia ako výstavba úplne novej centrály. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/na-nove-sidlo-nato-musime-este-prispiet-7-3-mil-eu/

Nato go home ! :http://vzdor.org/wp-content/uploads/2015/02/peticia-proti-NATO.pdf

 

Diskusné príspevky (1)

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Dizajn Aston Martin Project AM310 si zachováva charakteristické znaky vozidiel Aston Martin.
pred 6 rokmi
A ak ste mali doteraz pocit, že doba je pretechnizovaná, to ste zrejme ešte nepočuli o Klout skóre.
pred 7 rokmi
Ćerešničkou na torte nielen pre hudobných fajnšmekrov bude koncert Jeffa Becka s kapelou.
pred 4 rokmi
V prvej polovici tohto roku sa predalo celkovo 3,07 mil. vozidiel značky Volkswagen, pričom za mesiac jún táto značka predala 514 900 vozidiel.
pred 8 rokmi
Vianoce sú hádam jediný čas, keď nikto nepozerá na ručičku váhy a dopraje si všetko dobroty, pozor, aby ste to neprehnali...
pred 7 rokmi
Example vystúpi v Lucerna Music Bare 26. februára od 20:00.
pred 5 rokmi
Skvelá atmosféra, hviezdni hostia a vypredaný Ateliér Babylon! Tak to vyzeralo na bombastickej párty, ktorú usporiadala skupina Hex!
pred 6 rokmi
Podľa vlastných štatistík má Holanďan približne 80-percentnú úspešnosť pri oplodnení