Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

MŽP: Do Veľkého upratovania sa prihlásilo takmer 500 samospráv

Zdroj: SITA, redaktor: Sandy, pridané: 20.07.2015

S cieľom pomôcť samosprávam pri odstraňovaní väčších a starších skládok MŽP vyčlenilo na likvidáciu čiernych skládok 10 miliónov eur
MŽP: Do Veľkého upratovania sa prihlásilo takmer 500 samospráv
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Do historicky prvého programu na likvidáciu čiernych skládok odpadu, ktorý vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP), sa prihlásilo 490 samospráv. Najväčší počet žiadostí o dotáciu prišiel tesne pred konečným termínom, ktorým bol 17. júl. Počas posledných troch dní sa prihlásili až dve tretiny žiadateľov. O dotáciu požiadali všetky krajské mestá vrátane Bratislavy a jej mestských častí, viaceré okresné mestá ale aj malé obce z celého Slovenska.

Do polovice augusta bude Environmentálny Fond ako správca programu vyzývať na prípadné doplnenie žiadostí. Začiatkom septembra predpokladá ministerstvo vydanie prvých rozhodnutí o tom, ktorá samospráva príspevok získa a v akej výške. Pri žiadostiach bude Environmentálny fond posudzovať prioritu odstránenia odpadu pre danú lokalitu, riziká pre životné prostredie ako aj spôsob odstránenia a sociálno-ekonomické kritériá regiónu (napríklad nezamestnanosť). Všetky informácie sú dostupné na webovej stránke www.envirofond.sk S cieľom pomôcť samosprávam pri odstraňovaní väčších a starších skládok MŽP vyčlenilo na Veľké upratovanie Slovenska 10 miliónov eur. Na odstránenie jednej skládky môžu samosprávy získať dotáciu maximálne 100-tisíc eur, pričom štát financuje 95 percent nákladov, zvyšok zaplatí obec. V rámci programu sa bude financovať zber, odvoz a uloženie odpadu na legálnu skládku alebo jeho zlikvidovanie v spaľovni.

Čierne skládky sú jeden z najväčších problémov v oblasti ochrany životného prostredia. Na Slovensku oficiálne existuje asi 2 500 čiernych skládok, no odhaduje sa, že ich v skutočnosti je až 7 000. MŽP rieši problém čiernych skládok aj v novom zákone o odpadoch, ktorý od januára 2016 zvyšuje právomoci polície a pokuty. Pre fyzické osoby sa pokuta zvyšuje až na 1500 eur a pre právnické osoby sa môže vo vážnych prípadoch vyšplhať až na 350 000 eur.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Dnes sa začala dopravná akcia Jablko-citrón, ktorá potrvá až do piatku.
pred 9 rokmi
Aston Martin a turínske dizajnérske štúdio Zagato predstavia v Ženeve (08. – 18.03.2012) sériové prevedenie typu V12 Zagato.
pred 12 rokmi
BV osemdesiatych rokoch minulého storočia bol Dalibor Janda, ktorý svojim debutovým albumom Hurikán dokázal v tom čase nemožné.
pred 10 rokmi
V poradí už desiaty, výročný album waleských Manic Street Preachers vyšiel 20. septembra 2010.
pred 11 rokmi
Slovenský gitarista Peter Bič, ktorý je zakladajúcim členom skupiny IMT Smile a dodnes s ňou hráva, ako gitarista sprevádzal niekoľko rokov Janu Kirschner, založil skupinu Stereo a pomohol na začiatku kariéry Adamovi Ďuricovi, sa tento rok rozhodol z
pred 10 rokmi
Fotoaparát a Full HD kamera s GPS a výškomerom Full HD videokamera, GPSka, barometer, výškomer aj kompas a 3D fotoaparát v jedinom „obrnenom“ tele FT3.
pred 9 rokmi
Mitsubishi Mirage sa bude vyrábať v úplne novom výrobnom závode Mitsubishi Motors v Thajsku v Laem Chaban