Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Múzeum Štefánika po obnove otvoria v pondelok

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 16.07.2014

Otvorenie múzea v rodnom dome generála Milana Rastislava Štefánika budú sprevádzať oslavy, ktoré pripravuje ministerstvo obrany spolu so Slovenským národným múzeom a obcou Košariská.
Múzeum Štefánika po obnove otvoria v pondelok
Zdroj obrázku: Internet
 

Rodný dom významnej osobnosti slovenskej histórie Milana Rastislava Štefánika v Košariskách obnovili. Zrekonštruované priestory, v ktorých sídli jedna z pobočiek Slovenského národného múzea – Múzeum Slovenských národných rád v Myjave, slávnostne otvoria v pondelok 21. júla pri príležitosti 134. výročia narodenia M. R. Štefánika. Expozícia v Košariskách tak bude pre verejnosť po trojmesačnej obnove opäť prístupná. Agentúru SITA o tom informovali zo SNM – Múzea Slovenských národných rád. Narodenie generála M. R. Štefánika pripomenú v novootvorenej expozícii oslavy, ktoré pripravujú Ministerstvo obrany SR, Slovenské národné múzeum a obec Košariská. Múzeum prezentuje životné osudy jedného zo zakladateľov a strojcov spoločného štátu Čechov a Slovákov - Československej republiky.

“Do zrekonštruovaných priestorov rodného domu Štefánika sa opäť vracia expozícia v nezmenenej podobe z roku 2005, ktorá opäť predstaví Milana Rastislava Štefánika ako človeka s pozitívami i negatívami, ktorý dokázal trpieť, ale aj milovať, ako obdivovateľa krás i nebeskej oblohy, znalca umenia a krásnej literatúry, ale aj vedca, cestovateľa, vojaka, politika, diplomata,“ priblížilo obnovu SNM. Návštevníci sa vďaka kolekcii takmer 200 predmetov prenesú do obdobia Štefánikovho života. Vystavené exponáty ho prestavujú “ako milovníka krásnych vecí a zberateľa cudzokrajnej etnografie, ktoré si doniesol z ciest po svete (Tahiti, Japonsko, Afrika, Nový Zéland), znalca umenia a krásnej literatúry, ale aj vedca - astronóma zahĺbeného v množstve odbornej literatúry, ktorá sa zachovala v jeho knižnici“. Múzeum ukáže napríklad Štefánikov lodný kufor, ďalekohľad, cestovnú žehličku, generálsku čiapku či predmety z miesta tragickej havárie lietadla, pri ktorej

Národnú kultúrnu pamiatku Rodný dom M. R. Štefánika v Košariskách Slovenské národné múzeum zatvorilo dočasne pre verejnosť 22. apríla z vážnych technických príčin. Múzeum však časť exponátov vystavilo v blízkom evanjelickom kostole v Košariskách. Oddnes až do nedele 20. júla sa expozície z evanjelického kostola sťahujú a preto je pre verejnosť kostol dočasne zatvorený.

Cieľom rekonštrukcie rodného domu Milana Rastislava Štefánika bolo odstrániť vlhkosť objektu, obnoviť fasádu a vnútorné steny. SNM zrekonštruovalo rodný dom Štefánika v spolupráci s vlastníkom objektu, Obecným úradom v Košariskách. Rekonštrukciu financovalo múzeum z príspevku sponzora a dozoroval ju Krajský pamiatkový úrad Trenčín.

Múzeum Milana Rastislava Štefánika vzniklo v roku 1990 ako vysunuté pracovisko, expozícia, Múzea Slovenských národných rád v Myjave a preto je i súčasťou SNM. Slávnostne ho otvorili 21. júla 1990 pri príležitosti 110. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika. Múzeum sa nachádza v bývalej evanjelickej fare, ktorú postavil v roku 1878 Pavol Štefánik, otec M. R. Štefánika.

Pavol Štefánik bol prvým farárom v obci, ktorá sa krátko predtým osamostatnila od Brezovej, informuje o tom SNM na svojej webstránke – http://www.snm.sk.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Veľkolepým akčným dobrodružstvom Strážcovia Galaxie sa filmový svet spoločnosti Marvel rozširuje do vesmíru.
pred 8 rokmi
Na zoznam účinkujúcich organizátori pridali aj kapely Cradle of Filth, Sportfreunde Stiller, Asking Alexandria, Sabaton, Hellyeah, Dir En Grey, Caliban, The Sword a Amaranthe.
pred 9 rokmi
Spoločnosť MMD Monitors & Displays Czech Republic predstavila nový prírastok do svojej dizajnovej série Moda model Philips 248C3LSW.
pred 13 rokmi
Všetko nasvedčuje tomu, že jarná a jesenná televízna štruktúra funguje v celosvetovom meradle.
pred 10 rokmi
Čistokrvný americký Mustang
pred 8 rokmi
Líbánky sa odohrávajú v čase troch dní svadobnej oslavy. Nevesta a ženích - Tereza (Aňa Geislerová) a Radim (Stanislav Majer) - už prešli manželskou skúsenosťou a odniesli si z nej svoje jazvy.
pred 10 rokmi
Podľa amerického National Cancer Institute každá 72. žena dostane rakovinu vaječníkov. Jej príznaky sa však obyčajne neprejavia, kým sa rakovina nerozšíri.
pred 11 rokmi
Mávate aj vy problémy s nutkavou, neovládateľnou chuťou do jedla?