Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

MS chce stanoviť strop odplaty pri úveroch a pôžičkách

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: redakcia , pridané: 28.05.2014

Kabinet má schvaľovať vykonávacie nariadenie k nedávnej novele Občianskeho zákonníka. Parlament ju schválil ako súčasť tzv. protiúžerníckeho balíčka začiatkom apríla.
MS chce stanoviť strop odplaty pri úveroch a pôžičkách
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Požičiavanie peňazí spotrebiteľom by malo mať pevne stanovený strop odplaty, ktorú si za to môže poskytovateľ takého úveru či pôžičky účtovať.

Vláda dnes na svojej 109. schôdzi prerokuje návrh nariadenia z dielne rezortu spravodlivosti, ktoré obsahuje vzorec na stanovenie výšky tejto odplaty. Nariadenie je vykonávacím predpisom k nedávnej novele Občianskeho zákonníka. Parlament ju schválil ako súčasť tzv. protiúžerníckeho balíčka začiatkom apríla. Podľa predloženého návrhu najvyššia prípustná výška odplaty nesmie prevýšiť dvojnásobok priemernej ročnej percentuálnej miery nákladov pri obdobnom úvere alebo pôžičke ročne. Odplatu pri poskytnutí peňažných prostriedkov spotrebiteľovi tvoria úrok, poplatky a akékoľvek iné odplatné plnenia alebo iné náklady, ktoré sú dohodnuté pri podpise spotrebiteľskej zmluvy, a ktoré sú spojené s poskytnutím alebo vyžadované pri poskytnutí peňazí. Nariadenie stanovuje aj veľkosť písma, ktorou budú musieť byť vyhotovené spotrebiteľské zmluvy a so zmluvami súvisiace zmluvné dokumenty, na minimálne 1,9 milimetra.

Na dotačný program Kultúra národnostných menšín v gescii splnomocnenca vlády vlani vyčlenili zo štátneho rozpočtu 4,25 milióna eur. Vyplýva to zo správy o postavení a právach národnostných menšín za minulý rok, ktorú dnes majú na stole ministri. Tento program je jedným z najvýznamnejších nástrojov priamej podpory kultúry a jazyka národnostných menšín ako i výchovy a vzdelávania k právam národnostných menšín. Zo sumy 4,25 milióna eur vyčlenili pre maďarskú menšinu 2,6 milióna eur, pre rómsku 588-tisíc eur, pre rusínsku 200-tisíc eur, pre ukrajinskú 100-tisíc eur, pre českú 160-tisíc eur, pre nemeckú 80-tisíc eur, pre chorvátsku a židovskú menšinu rovnakú čiastku po 60-tisíc eur, pre ruskú ako aj poľskú menšinu po 40-tisíc eur, pre bulharskú 32-tisíc eur a pre moravskú a srbskú menšinu po 20-tisíc eur. Ďalších 250-tisíc eur išlo na multikultúrne a interetnické aktivity.

Zaviesť do nášho právneho systému pravidlá európskej smernice o povolených spôsoboch použitia osirelých diel a vyriešiť problematiku tzv. obchodne nedostupných diel je cieľom návrhu novely autorského zákona, ktorý na rokovanie kabinetu predložilo ministerstvo kultúry. Nová právna úprava má právne umožniť jednoduchšiu digitalizáciu a šírenie diel a iných predmetov, ktoré sú chránené autorským právom a právami súvisiacimi s autorským právom, pri ktorých však nie je možné určiť alebo nájsť nositeľov práv (tzv. osirelé diela). V týchto prípadoch je v praxi nemožné získať predchádzajúci súhlas nositeľa práv na vyhotovenie rozmnoženiny diela a iného predmetu ochrany a jeho sprístupnenie verejnosti.

Zlepšenia prevencie rizík, inventarizácia, geologický prieskum, sanácia a monitorovanie opustených a uzavretých úložísk ťažobného odpadu na Slovensku si v najbližších šiestich rokoch vyžiada 41 miliónov eur. Spomenuté aktivity sa vzťahujú na 32 ložiskových oblastí. Ministri dnes majú schvaľovať Program prevencie a manažmentu rizík vyplývajúcich z opustených a uzavretých úložísk ťažobného odpadu na roky 2014 až 2020. Mali by uložiť úlohu šéfovi envirorezortu, aby zabezpečil potrebné peniaze z eurofondov.

Vláda má na stole aj stanovisko Výboru pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb, spadajúceho pod ľudskoprávnu radu vlády. Výbor so znepokojením vníma fakt, že v parlamente boli predložené návrhy zmien ústavy zavádzajúce ústavný zákaz manželstiev párov rovnakého pohlavia. Oba návrhy, prvý predložený 24. februára tohto roku 40 opozičnými poslancami a poslankyňami a druhý 28. februára predsedom NR SR Pavlom Paškom (Smer-SD) a predsedom poslaneckého klubu KDH Pavlom Hrušovským, dopĺňajú do ústavy vetu: „Manželstvo je jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru.“ Výbor zdôrazňuje, že všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti a právach. Ľudské bytosti všetkých sexuálnych orientácií a rodových identít majú právo na plné užívanie všetkých ľudských práv. Poukazuje aj na to, že sexuálna orientácia a rodová identita sú neoddeliteľnou súčasťou dôstojnosti a osobnej integrity každého človeka a nesmú byť dôvodom diskriminácie ani zneužívania.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Klára je slobodná a bezdetná štyridsiatnička, jej život je naplnený. Láskou, priateľstvom aj snami. Tými, ktoré sa jej snívajú v noci, a tými, ktoré sníva cez deň...
pred 8 rokmi
Podľa riaditeľa festivalu Richarda Penu je Kidman jednou z najlepších súčasných herečiek.
pred 8 rokmi
Speváčka, ktorá sa ani v deväťdesiatych rokoch a ani v novom storočí nemienila stiahnuť z hudobnej scény sa vždy snažila kráčať s dobou.
pred 7 rokmi
Red Hot Chili Peppers vystúpia 2. februára na MetLife Stadium v East Rufherforde v New Jersey spoločne s Brunom Marsom.
pred 8 rokmi
Na trhu sa tento rok konečne objavilo DeLuxe vydanie albumu The Visitors švédskej skupiny ABBA.
pred 10 rokmi
Sächsische Automobil Manufaktur (SAM) uviedla na trh typ 35CC, ktorý je v podstate výrazne upravený Mercedes-Benz M-Klasse, a je určený pre účasť v profesionálnych terénnych pretekoch.
pred 9 rokmi
Na zimnú turistiku sa treba patrične pripraviť. Sledovať treba vývoj počasia a nepreceňovať svoje fyzické a zdravotné schopnosti.
pred 9 rokmi
Jeho partnerkou bude česká moderátorka a speváčka Gabriela Partyšová.