Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Možno zavedieme daň z luxusu, pripustil Fico

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 29.04.2013

Dane z luxusného majetku by mohli byť druhou oblasťou, ktorou sa vydá vláda, ak by bolo treba ešte prijať nejaké ďalšie opatrenia na konsolidáciu verejných financií.
Možno zavedieme daň z luxusu, pripustil Fico
Zdroj obrázku: Internet
 

Dane z luxusného majetku by mohli byť druhou oblasťou, ktorou sa vydá vláda, ak by bolo treba ešte prijať nejaké ďalšie opatrenia na konsolidáciu verejných financií. Prvou cestou, ktorou sa určite vláda vydá, budú úspory v štátnej administratíve.

Už tento rok sa očakávajú veľké príjmy z reformy ESO. Tieto možnosti dnes pripustil premiér Robert Fico v diskusnej relácii Sobotné dialógy na rozhlasovej stanici RTVS - Slovenský rozhlas. V prípade zavedenia dane z luxusného majetku by podľa Fica išlo o naozaj luxusné domy. "Tá mapa sa veľmi ťažko stavia, ale chcem veľmi jasne povedať, že nemáme záujem sa dotýkať nikoho na Slovensku, kto si postavil rodinný domček - hovoríme o superluxusných domoch za desiatky miliónov eur, ktorých je pomerne veľa," vysvetlil premiér.

Podľa jeho slov by musela byť mapa, ktorá by takúto daň stanovila, veľmi spravodlivá. "Bude to sústredené výlučne na luxusné budovy, luxusné domy," uisťoval Fico. Pripustil, že veľký zisk pre štát neočakávali ani vtedy, keď zavádzali vyššiu daň z príjmu pre ľudí, ktorí zarábajú viac ako 3 300 eur mesačne. Takých je menej ako jedno percento a napriek tomu podľa Fica opatrenie prinieslo do štátneho rozpočtu desiatky miliónov eur. "Prvý krok, keby sme sa pozreli na luxusné nehnuteľnosti, by takisto určite priniesol zaujímavú sumu peňazí," povedal Fico. Podľa jeho slov sa tento rok už nebavia tak ako vlani o miliardách eur, ktoré treba dať dohromady pre konsolidáciu verejných financií. Teraz ide o sumu 500 až 600 miliónov eur, čo vedia zvládnuť.

Treťou oblasťou, na ktorú Fico v relácii upozornil, je zneužívanie sociálneho systému. Je zvedavý, ako bude verejnosť reagovať, o niektorých opatreniach chcú najprv hovoriť na politickej úrovni "doma" - v strane Smer-SD. "Pravdepodobne je dlhodobo neudržateľný stav, aby mal niekto desať, jedenásť detí len kvôli tomu, aby z toho žil. Nie preto, že tie deti chce, že tie deti miluje, ale preto, že počet detí je pre neho zdrojom príjmov," uviedol Fico. Pravdepodobne otvoria niektoré témy, ktoré však budú platiť až v budúcnosti bez spätnej platnosti, lebo keď už niekto má deti, tak je povinnosťou štátu vytvárať podmienky. "Do budúcnosti treba povedať - nech sa páči, majte prvé, druhé, tretie dieťa. Budú na to rodinné prídavky, budú príspevky pri narodení prvého, druhého, tretieho dieťaťa. Potom ďalšie dieťa, štvrté - možno tam už bude nejaké významné zníženie rodinného prídavku, alebo už nebude rodinný prídavok," vysvetlil Fico s tým, že možno ten, kto bude chcieť mať 4., 5. ,6. dieťa, ich možno už bude musieť mať na vlastnú zodpovednosť. "Alebo povieme, že musí ísť o človeka, ktorý preukáže aktivitu, že chce pracovať. Naozaj má záujem, aktívne spolupracuje s úradom práce," dodal premiér. V prípade nezamestnaného by muselo ísť o takého človeka, ktorý je nedobrovoľne bez práce. Fico hovorí, že tieto témy chcú otvoriť, ale očakáva, že sa objavia "ľudskoprávni svätuškári", opozícia, ktorá bude kričať, že je to zlé.

Stanovenie hranice obmedzenia štátnych benefitov napríklad na deti je podľa premiéra ťažké. Poznamenal, že na Slovensku je úplne bežný plat 550 až 600 eur mesačne, hoci podľa štatisticky je to vyššia suma. Iba 12 percent ľudí u nás zarába viac ako 1 100 eur mesačne. "Ak niekto chce povedať, že príjem 1 100 eur je príjem boháča, tak s tým nemôžem súhlasiť," dodal s tým, že "trafiť" úroveň, od ktorej sa bude dať povedať, že je to bohatý človek, bude veľmi ťažké. Fico očakáva od rezortu práce, že nové idey v tejto oblasti predstaví v najbližších dvoch až troch týždňoch. Opatrenia by potom mali platiť od januára 2014.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Dane z luxusného majetku by mohli byť druhou oblasťou, ktorou sa vydá vláda, ak by bolo treba ešte prijať nejaké ďalšie opatrenia na konsolidáciu verejných financií. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/mozno-zavedieme-dan-z-luxusu-pripustil-fico/

Súhlas. Bohatí ľudia - odkiaľ majú majetky ? - z práce väčšiny ľudí na Slovensku - a tí ľudia pracujú za smiešne platy oproti iným občanom e. únie.

 

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Naša spoločnosť na zaobera prepravou osob na le...
ASTER RealitySú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


183 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 63.24 m2, balkón...
390.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 74 m2, balkón,...
70 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 53.25 m2, novost...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Peter Nagy a skupina Indigo má novinku. Tesne pred záverečným koncertom turné v Bratislave sa v kapele udiala zmena na poste vokalistky. A preto musia nanovo nacvičiť celý program koncertu.
pred 7 rokmi
Lady Gaga vystriedala na vrchole rebríčka televíznu osobnosť Oprah Winfrey, ktorá mu vládla štyri roky.
pred 5 rokmi
Nový vznetový motor zvyšuje atraktívnosť Panamera Diesel
pred 5 rokmi
Monitorovacie zariadenia budú napojené na celoslovenský automatizovaný informačný systém technických a emisných kontrol
pred 12 rokmi
Keď pred pätnástimi rokmi aj našimi kinami a následne i videopožičovňami a obchodmi prefrčal film S Madonnou v posteli, nastal rozruch.
pred 9 rokmi
Speváčka Lucie Bílá má za sebou vskutku veľmi silný rok, po pracovnej i osobnej stránke. Plánovala sa rozdať svojim fanúšikom, čo sa jej bezpochyby podarilo v maximálnej možnej miere.
pred 6 rokmi
Na sobotňajšom pohrebe americkej speváčky a herečky Whitney Houston by mal údajne predniesť smútočnú reč aj herec Kevin Costner, s ktorým si zosnulá hviezda zahrala v snímke Osobný strážca.
pred 5 rokmi
Dlhometrážny film Ďakujem, dobre sa skladá z troch poviedok a epilógu.