Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Most-Híd chce zakázať zvyšovanie daní

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 30.09.2013

Ústavný zákon o stabilite daňového systému by mal zároveň zabrániť tomu, aby Národná rada SR zavádzala ďalšie nové dane.
Most-Híd chce zakázať zvyšovanie daní
Zdroj obrázku: Internet
 

Zákaz zvyšovania daní chcú v ústavnom zákone o stabilite daňového systému presadiť poslanci opozičného Mostu-Híd Ivan Švejnaa Gabriel Csicsai.

"Cieľom návrhu je rovnako tak zabrániť tomu, aby k zvyšovaniu daní ako nástroju konsolidácie verejných financií nepristúpila vláda SR ani v ďalších volebných obdobiach. Výnimkou by boli situácie, kedy by zvýšenie sadzby konkrétnej dane vyplývalo z európskej legislatívy," vysvetľujú poslanci Mostu-Híd. Predložený ústavný zákon by mal zároveň zabrániť tomu, aby Národná rada SR zavádzala ďalšie nové dane.

"Ústavným zákonom stanovený záväzok nezvyšovať daňové zaťaženie bude mať pozitívny vplyv najmä na podnikateľské prostredie a zamestnanosť v SR. Podnikatelia totiž budú mať istotu, že vláda SR ich v budúcnosti nezaťaží dodatočným bremenom v podobe zvyšovania sadzieb vybraných daní, a to ani v čase spomaľovania ekonomiky či krehkého oživenia rastu, podobne ako tomu bolo v rokoch 2012 a 2013," uvádzajú v materiáli Švejna a Csicsai. Zdôrazňujú, že výška sadzby jednotlivých daní je navyše súčasťou hodnotenia kvality podnikateľského prostredia krajiny vo viacerých medzinárodne uznávaných rebríčkoch, ktoré sú relevantné aj pri rozhodovaní investorov o umiestnení investícií v tej-ktorej krajine.

V rámci zachovania konkurencieschopnosti Slovenska aj v dlhodobom horizonte je súčasťou návrhu aj mechanizmus, ktorý by zabránil, aby sadzba nižšie uvedených daní presahovala priemer sadzieb týchto daní v členských krajinách Európskej únie. Konkrétne ide o daň z pridanej hodnoty, daň z príjmu fyzických osôb, daň z príjmu právnických osôb, spotrebnú daň z tabakových výrobkov, spotrebnú daň z alkoholických nápojov, spotrebnú daň na elektrinu, spotrebnú daň na uhlie, spotrebnú daň na zemný plyn a spotrebnú daň z minerálnych olejov. "V prípade, že by sadzba niektorej z týchto daní presiahla priemernú sadzbu členských krajín Európskej únie, vláde SR vyplýva z predloženého návrhu ústavného zákona povinnosť nápravy k 1. januáru roku nasledujúcom po roku, kedy jej Rada pre rozpočtovú zodpovednosť oznámi zvýšenie niektorej sadzby dane nad jej priemer v Európskej únii," uzatvárajú poslanci Mostu-Híd.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Porsche Panamera s exkluzívnym Carbon Stylingpakete
pred 7 rokmi
"Práve vytvárame scenár a pracujeme s našimi partnermi. Dúfame, že do troch rokov by film mohol ísť do kín," prezradil výkonný riaditeľ spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) Gary Barber.
pred 8 rokmi
Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG Stuttgart predstavuje svoj najvýkonnejší typ poháňaný vznetovým motorom pod označením Cayenne S Diesel.
pred 5 rokmi
Taliansky lámač ženských sŕdc vydal nový album Perfetto.
pred 8 rokmi
Na druhej priečke v rebríčku magazínu Forbes je rovnako ako naposledy 18-ročný kanadský spevák Justin Bieber.
pred 9 rokmi
Splash sa môže pochváliť zvýšeným výkonom a nižšou spotrebou paliva
pred 10 rokmi
Mávate aj vy problémy s nutkavou, neovládateľnou chuťou do jedla?
pred 14 rokmi
Žiadne dva modely z portfólia automobilky Mercedes-Benz nemajú k sebe tak blízko, ako nová trieda B a trieda A. V podstate ide o jednoduchý marketingový ťah: Z predošlej generácie triedy A, ktorá sa vyrábala s dvoma dĺžkami rázvoru, vznikli v ďalšom