Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Most-Híd chce zakázať zvyšovanie daní

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 30.09.2013

Ústavný zákon o stabilite daňového systému by mal zároveň zabrániť tomu, aby Národná rada SR zavádzala ďalšie nové dane.
Most-Híd chce zakázať zvyšovanie daní
Zdroj obrázku: Internet
 

Zákaz zvyšovania daní chcú v ústavnom zákone o stabilite daňového systému presadiť poslanci opozičného Mostu-Híd Ivan Švejnaa Gabriel Csicsai.

"Cieľom návrhu je rovnako tak zabrániť tomu, aby k zvyšovaniu daní ako nástroju konsolidácie verejných financií nepristúpila vláda SR ani v ďalších volebných obdobiach. Výnimkou by boli situácie, kedy by zvýšenie sadzby konkrétnej dane vyplývalo z európskej legislatívy," vysvetľujú poslanci Mostu-Híd. Predložený ústavný zákon by mal zároveň zabrániť tomu, aby Národná rada SR zavádzala ďalšie nové dane.

"Ústavným zákonom stanovený záväzok nezvyšovať daňové zaťaženie bude mať pozitívny vplyv najmä na podnikateľské prostredie a zamestnanosť v SR. Podnikatelia totiž budú mať istotu, že vláda SR ich v budúcnosti nezaťaží dodatočným bremenom v podobe zvyšovania sadzieb vybraných daní, a to ani v čase spomaľovania ekonomiky či krehkého oživenia rastu, podobne ako tomu bolo v rokoch 2012 a 2013," uvádzajú v materiáli Švejna a Csicsai. Zdôrazňujú, že výška sadzby jednotlivých daní je navyše súčasťou hodnotenia kvality podnikateľského prostredia krajiny vo viacerých medzinárodne uznávaných rebríčkoch, ktoré sú relevantné aj pri rozhodovaní investorov o umiestnení investícií v tej-ktorej krajine.

V rámci zachovania konkurencieschopnosti Slovenska aj v dlhodobom horizonte je súčasťou návrhu aj mechanizmus, ktorý by zabránil, aby sadzba nižšie uvedených daní presahovala priemer sadzieb týchto daní v členských krajinách Európskej únie. Konkrétne ide o daň z pridanej hodnoty, daň z príjmu fyzických osôb, daň z príjmu právnických osôb, spotrebnú daň z tabakových výrobkov, spotrebnú daň z alkoholických nápojov, spotrebnú daň na elektrinu, spotrebnú daň na uhlie, spotrebnú daň na zemný plyn a spotrebnú daň z minerálnych olejov. "V prípade, že by sadzba niektorej z týchto daní presiahla priemernú sadzbu členských krajín Európskej únie, vláde SR vyplýva z predloženého návrhu ústavného zákona povinnosť nápravy k 1. januáru roku nasledujúcom po roku, kedy jej Rada pre rozpočtovú zodpovednosť oznámi zvýšenie niektorej sadzby dane nad jej priemer v Európskej únii," uzatvárajú poslanci Mostu-Híd.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Organizátori TUNING ZRAZU Svidník sa rozhodli ponúknuť návštevníkom podujatie s náležitou pridanou spoločenskou a kultúrnou hodnotou.
pred 3 rokmi
Napínavé dobrodružstvo dvojitého agenta so všetkými jeho osobitými detailmi – od šifrovaných signálov na inzertnom portáli až po lásku ruského agenta ku kuracím krídelkám. Strhujúco zábavné rozprávanie má spád filmu a senzačnosť večerných správ.
pred 14 rokmi
Suzuki Wagon R+ 4x4.Wagon R+ 4x4 ostal najmenšou "štvorkolkou" na našom trhu i po príchode Fiata s modelom Panda 4x4, ktorý je dlhší o 3 mm.
pred 6 rokmi
Občianske združenie Fórum života vidí v registrácii dvoch preparátov vyvolávajúcich potrat mimo etického aj legislatívny problém
pred 7 rokmi
Zelená pre GT-R Nismo GT3 v pretekoch Dubaji
pred 7 rokmi
Špeciálnu akciu pre občanov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Slovinska a Maďarska pripravilo Leopoldovo múzeum vo Viedni.
pred 4 rokmi
Jedna z najväčších žijúcich ikon, spevák a všestranne nadaný multiinštrumentalista Ringo Starr o sebe po troch rokoch dáva konečne zasa vedieť.
pred 8 rokmi
Strhujúca akčná jazda odohrávajúca sa v blízkej budúcnosti, kde slovo box už neznamená krv a pot, ale high-tech šport.