Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 12. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Most-Híd chce zakázať zvyšovanie daní

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 30.09.2013

Ústavný zákon o stabilite daňového systému by mal zároveň zabrániť tomu, aby Národná rada SR zavádzala ďalšie nové dane.
Most-Híd chce zakázať zvyšovanie daní
Zdroj obrázku: Internet
 

Zákaz zvyšovania daní chcú v ústavnom zákone o stabilite daňového systému presadiť poslanci opozičného Mostu-Híd Ivan Švejnaa Gabriel Csicsai.

"Cieľom návrhu je rovnako tak zabrániť tomu, aby k zvyšovaniu daní ako nástroju konsolidácie verejných financií nepristúpila vláda SR ani v ďalších volebných obdobiach. Výnimkou by boli situácie, kedy by zvýšenie sadzby konkrétnej dane vyplývalo z európskej legislatívy," vysvetľujú poslanci Mostu-Híd. Predložený ústavný zákon by mal zároveň zabrániť tomu, aby Národná rada SR zavádzala ďalšie nové dane.

"Ústavným zákonom stanovený záväzok nezvyšovať daňové zaťaženie bude mať pozitívny vplyv najmä na podnikateľské prostredie a zamestnanosť v SR. Podnikatelia totiž budú mať istotu, že vláda SR ich v budúcnosti nezaťaží dodatočným bremenom v podobe zvyšovania sadzieb vybraných daní, a to ani v čase spomaľovania ekonomiky či krehkého oživenia rastu, podobne ako tomu bolo v rokoch 2012 a 2013," uvádzajú v materiáli Švejna a Csicsai. Zdôrazňujú, že výška sadzby jednotlivých daní je navyše súčasťou hodnotenia kvality podnikateľského prostredia krajiny vo viacerých medzinárodne uznávaných rebríčkoch, ktoré sú relevantné aj pri rozhodovaní investorov o umiestnení investícií v tej-ktorej krajine.

V rámci zachovania konkurencieschopnosti Slovenska aj v dlhodobom horizonte je súčasťou návrhu aj mechanizmus, ktorý by zabránil, aby sadzba nižšie uvedených daní presahovala priemer sadzieb týchto daní v členských krajinách Európskej únie. Konkrétne ide o daň z pridanej hodnoty, daň z príjmu fyzických osôb, daň z príjmu právnických osôb, spotrebnú daň z tabakových výrobkov, spotrebnú daň z alkoholických nápojov, spotrebnú daň na elektrinu, spotrebnú daň na uhlie, spotrebnú daň na zemný plyn a spotrebnú daň z minerálnych olejov. "V prípade, že by sadzba niektorej z týchto daní presiahla priemernú sadzbu členských krajín Európskej únie, vláde SR vyplýva z predloženého návrhu ústavného zákona povinnosť nápravy k 1. januáru roku nasledujúcom po roku, kedy jej Rada pre rozpočtovú zodpovednosť oznámi zvýšenie niektorej sadzby dane nad jej priemer v Európskej únii," uzatvárajú poslanci Mostu-Híd.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Podľa prieskumu, do ktorého sa zapojilo vyše 8000 Slovákov a Sloveniek, by mal ideálny mužský penis merať 17 centimetrov. Odborníci však tvrdia, že ide o mýtus.
pred 9 rokmi
Elektronický systém má byť funkčný do začiatku budúceho roka
pred 7 rokmi
Čokoláda, teda tá pravá horká, môže byť skutočne receptom na zdravie, pohodu aj krásu. Viete, čo všetko sa z nej už dnes dá vyrobiť?
pred 7 rokmi
Samsung rozširuje rad fotoaparátov NX o inteligentný NX2000
pred 7 rokmi
Paul Project vstupoval v roku 2010 na hudobnú scénu s víziou vytvoriť zoskupenie, v ktorom by sa mohli realizovať mladí a talentovaní umelci.
pred 4 rokmi
Trubkár a skladateľ Chris Botti, ktorý so svojim jedinečným orchestrom koncertoval v tých najväčších hudobných stánkoch po svete vystúpi už na budúci týždeň v Bratislave.
pred 6 rokmi
Veľkým aj malým milovníkom sladkostí ponúka kolové cukríky Coala-Tatzen, ktoré majú tvar labiek medvedíka koala s ovocnou príchuťou.
pred 9 rokmi
Zdravie a imunita voči ochoreniam je vzácny dar, ktorý dostane do vienka už len málokto z nás.