Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. apríla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Most-Híd chce pre cyklistov povoliť alkohol

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 21.09.2012

Ak by návrh prešiel, tak by to v praxi znamenalo, že muži by mohli vypiť dva litre “Radlera”, jeden liter desaťstupňového piva, 300 ml bieleho vína či 80 ml 40-percentného destilátu.
Most-Híd chce pre cyklistov povoliť alkohol
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V piatok bude jasné, či má šancu na schválenie návrh novely zákona o cestnej premávke z dielne Mosta-Híd, ktorou chce zaviesť povolenú hranicu alkoholu v krvi cyklistom na 0,5 promile. Parlament začal o ňom rokovať dnes večer, ale hlasovať bude o ňom v piatok. Poslanec strany Andrej Hrnčiar konštatoval, že nechcú propagovať alkohol na cestách, naopak, zastávajú tvrdé postihy pre tých, ktorí pijú alkoholické nápoje vo veľkej miere pri riadení či už motorových alebo bezmotorových vozidiel.

Ak by návrh prešiel, tak by to v praxi znamenalo, že muži by mohli vypiť dva litre “Radlera”, jeden liter desaťstupňového piva, 300 ml bieleho vína či 80 ml 40-percentného destilátu. Ženy by si mohli dovoliť 1,25 litra “Radlera”, 600 ml desaťstupňového piva, 200 ml bieleho vína alebo 50 ml 40-percentného destilátu. Podľa Hrnčiara tolerancia 0,5 promile alkoholu je tolerovaná hranica vo väčšine členských krajín Európskej únie, a to aj pre vodičov motorových vozidiel. Most-Híd sa však chce držať témy alkoholu len pri bicyklistoch, nechcú zachádzať s touto problematikou k motorovým vozidlám, pretože by sa to mohlo zneužívať. V rozprave s návrhom vyjadril nesúhlas poslanec Smeru Otto Brixi. Jeho stranícky kolega Anton Martvoň si naopak myslí, že by sa jedno pivo cyklistom mohlo dovoliť.

Parlament tiež prerokoval novelu zákona o celoživotnom vzdelávaní z dielne ministerstva školstva, ktorý má priniesť zvýšený poplatok za vykonanie opravnej skúšky na overenie odbornej spôsobilosti zo 100 na 300 eur. Okrem toho novela dáva profesijným astavovským organizáciám možnosť získať oprávneniena vykonávanie skúšky na overenie odbornej spôsobilosti.

Poslanci sa tiež venovali novele autorského zákona. Poslanci Smeru-SD v novele navrhujú upustiť od presne vymedzenej lehoty na splnenie zákonnej povinnosti usporiadateľa verejného kultúrneho podujatia pred uskutočnením podujatia oznámiť príslušnej organizácii kolektívnej správy program podujatia. Novela tiež má spresniť charakter údajov, ktoré majú byť uvedené pri oznámení programu podujatia. Usporiadateľ verejného kultúrneho podujatia má byť podľa navrhovateľov povinný uviesť údaj oautorstve, ktorým je meno autora, pseudonym autora, informáciu, že dielo je anonymné, informáciu, že meno autora nie je známe alebo informáciu otom, že dielo nemá autora (spravidla pri folklórnom diele). Poslanci Smeru návrhom novely reagujú na situáciu, keď obec Pohorelá od Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) dostala faktúru za neoprávnené použitie hudobných diel. Faktúra prišla za to, že deti na námestí recitovali básničky a spievali pesničky počas Dňa matiek a na Mikuláša v roku 2011.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 2 rokmi
Tento týždeň sa do slovenských kín dostane až sedem filmov.
pred 6 rokmi
Podľa rozhodnutia nemeckého súdu musí Rapidshare aktívne vyhľadávať pirátsky obsah v súboroch, ktoré používatelia nahrávajú na jeho servery.
pred 6 rokmi
Dorian Gray zúfalo túži po tom uchrániť svoju mladosť a krásu, tak ako sú zachytené na jeho portréte. A tak prisľúbi dať čokoľvek za to, aby zostal taký aký je - a to aj svoju dušu.
pred 3 rokmi
Nasˇimi hrdinami su´ lˇudia, ktori´ si zˇivot necha´vaju´ prekl´znutˇ pomedzi prsty. Nemali by. Pre niektory´ch z nich to totizˇ dnes vecˇer skoncˇi´.
pred 7 rokmi
Talentovaná speváčka Eliza Doolittle sa v posledných týždňoch stala senzáciou anglickej hudobnej scény.
pred 3 rokmi
Marta Kubišová sa stala ikonou revolučných dní v roku 1989. Stala sa aj ikonou roku 1968, ale ten rozvoj jej papaláši zatrhli. V plnej kráse si ju tak môžeme vychutnávať iba posledné štvrťstoročie.
pred 5 rokmi
Eyes On - mesiac fotografie vo Viedni štartuje u našich susedov 30. októbra.
pred 4 rokmi
Ešte koncom marca vydala Shakira svoj desiaty radový album. Príliš nahlas sa o tom nehovorilo. O to väčšie to bolo prekvapenie.