Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mladí by mali získať pracovné skúsenosti už počas školy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.06.2013

Štát by mal podľa Moravčíka finančne motivovať školy, aby vybavovali prax pre svojich študentov a aby ich učili to, čo podniky v okolí vyžadujú
Mladí by mali získať pracovné skúsenosti už počas školy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Ak chceme zlepšiť zamestnanosť mladých, tak by sme im mali podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka dať možnosť získať pracovné skúsenosti už počas školy.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, pre firmy by sa tak stali atraktívnejší, pretože by sa znížili náklady na ich zapracovanie. V súčasnosti to majú mladí pri hľadaní práce ťažké, pretože firmy podľa neho chcú ľudí, ktorí už majú prax. „Dlhodobo vyzývame vládu, aby študenti stredných a vysokých škôl mohli aspoň pol roka praxovať vo fungujúcich podnikoch a organizáciách. Výrazne by to zvýšilo ich šancu zamestnať sa,“ povedal Moravčík. Zmysluplnosť návrhu potvrdili aj odporúčania Európskej komisie. „Dúfame, že teraz už vláda konečne prestane ignorovať požiadavku na zmenu školstva z teoretického na praktické,“ dodal.

Vláda doteraz podľa Moravčíka nenavrhla opatrenia, ktoré by udržateľne zvýšili zamestnanosť mladých. „Smeru sa zatiaľ darí len vytvárať dočasné pracovné miesta, ktoré zaniknú spolu s ich podporou z eurofondov. Skutočným riešením nezamestnanosti mladých by bola práve zmena školstva z teoretického na praktické,“ povedal podpredseda KDH.

Štát by mal podľa Moravčíka finančne motivovať školy, aby vybavovali prax pre svojich študentov a aby ich učili to, čo podniky v okolí vyžadujú. „Podniky, ktoré pomôžu prakticky vzdelávať mladých ľudí, by mali mať tiež vytvorené také podmienky, aby sa im to vyplatilo. Vznikol by tak systém, ktorý bude výhodný pre každého. Jediné, čo tomu stojí momentálne v ceste, je neochota vlády,“ konštatoval Moravčík.

Európska komisia vo svojich odporúčaniach pre Slovensko upozornila na to, že nezamestnanosť mládeže máme jednu z najvyšších v EÚ. Slovensku by podľa nej pomohla spolupráca medzi podnikmi a vzdelávacími inštitúciami. Odporúča nám posilniť poskytovanie vzdelávania priamo na pracovisku.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Konečne poriadny záznam koncertu slovenskej kapely.
pred 5 rokmi
K narodeninám Čechomoru prídu zablahoželať hudobný priatelia zo zahraničia a tak isto aj mladá, talentovaná speváčka Anna Veselovská.
pred 2 rokmi
Bociany nosia deti...
pred 11 rokmi
Automechanik Carter Chambers má milujúcu rodinu a zoznam nesplnených prianí.
pred 7 rokmi
Legendárna skupina vydala legendárny album. Legendárne dlho totiž na ňom pracovala a rovnako dlho o ňom hovorila, kým vôbec vyšiel.
pred 5 rokmi
Rok 1972 sa stal medzníkom v kinematografii. Film Hlboké hrdlo (Deep Throat) prenikol do mainstreamového kina, čo malo radikálny vplyv na filmový priemysel v časoch dávno pred internetom a pornografickou spoločnosťou.
pred 3 rokmi
Milostný príbeh Carol, o citovom vzplanutí dobre situovanej dámy (Cate Blanchett) k mladšej dievčine (Rooney Mara) a o ich následnom mileneckom vzťahu v atmosfére 50. rokov.
pred 5 rokmi
Čoskoro sa ukáže, že v Prahe je našťastie okrem Pražského Jezuliatka i mnoho ďalších bytostí, ktoré sú schopné konať zázraky.