Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

MLÁDEŽ: Pod Tatrami štartuje Národné stretnutie mládeže

Zdroj: SITA, redaktor: Sandy, pridané: 31.07.2015

Viac ako tritisíc účastníkov čaká trojdňový program, duchovné, kultúrne a športové aktivity
MLÁDEŽ: Pod Tatrami štartuje Národné stretnutie mládeže
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pod Tatrami dnes popoludní odštartuje Národné stretnutie mládeže P15, na ktorom sa zíde viac ako tritisíc ľudí zo Slovenska aj zahraničia. Podujatie otvorí rok príprav na budúcoročné Svetové dni mládeže v Krakove. V programe, ktorého najväčšia časť sa uskutoční v Aréne Poprad a v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie, vystúpi počas troch dní okolo tristo hostí, nebudú v ňom chýbať katechézy s biskupmi pre mladých, krížová cesta, duchovné, kultúrne a športové aktivity. Program sa dnes začne otváracím ceremoniálom o 15:15 v mestskej Aréne s názvom 1984, v ktorom sa predstaví napríklad skupina Ameň Kameň, tanečné divadlo ATak, ochotnícky divadelný súbor Šariš W. P. E. a ďalší.

„Mesto Poprad sa v týchto dňoch stáva hlavným mestom mládeže, som rád, že sa tu zídu v takom počte,“ poznamenal na tlačovej konferencii popradský primátor Jozef Švagerko. Podujatie organizuje Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska a potrvá do nedele 2. augusta. V Poprade sa zídu aj takmer všetci biskupi Slovenska, viac ako tristo rehoľníkov a stovka zástupcov prorodinných organizácií z celého Slovenska. Ako uviedol Ondrej Chrvala, hlavný zodpovedný za organizáciu podujatia, program je zameraný na odkrývanie pokladov. Tému stretnutia mladých vybral pápež František a je ňou blahoslavenstvo "Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha".

V popoludňajších hodinách sa dnes mladí zapoja aj do charitatívnej akcie, ktorú organizátori pripravujú v spolupráci so Spišskou katolíckou charitou. Každý prihlásený účastník mohol so sebou priniesť jeden kus oblečenia, ktorý zavesí na pripravené šnúry na Nábreží Jána Pavla II. Všetko vyzbierané oblečenie poputuje na pomoc ľuďom bez domova, chorým, sociálne odkázaným i rodinám. Program bude pokračovať o 17:15 v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie, kde sa uskutoční slávnostná svätá omša. Po jej skončení bude slávnostne odhalená pamätná tabuľa svätému Jánovi Pavlovi II. pri príležitosti 20. výročia jeho návštevy Popradu. Inštalovaná je na budove konkatedrály. V Aréne sa večer o 21:15 mladí zídu na krížovej ceste s bratislavským pomocným biskupom Jozefom Haľkom pod názvom Nielen na papieri.

V sobotu 1. augusta čaká účastníkov hneď zrána program s názvom Hľadá sa poklad. Jeho súčasťou bude katechéza bratislavského eparchu Petra Rusnáka, svedectvá a vystúpenie speváčky Simy Martausovej, autorky hymny podujatia. V konkatedrále o 12:15 sa bude konať slávenie svätej liturgie. Na Námestí sv. Egídia bude v popoludňajších hodinách pripravené Expo povolaní. Pôjde o prehliadku reholí, hnutí, inštitútov a prorodinných organizácií. Tatranská galéria ponúkne divadelnú hru s názvom Lúče otcovstva, ktorej autorom je Karol Wojtyla - pápež Ján Pavol II. Návštevníci si ju budú môcť pozrieť o 16:00 a 17:00. Sobotňajší program ukončí večerná vigília v Aréne

Posledný deň podujatia odštartuje modlitbami. O 15:00 organizátori spustia pod názvom Milosrdný rok duchovnú prípravu na Svetové dni mládeže, ktoré sa na budúci rok uskutočnia v Krakove. Trojdnie ukončí svätá omša o 15:15 v priestranstve pre Arénou.

Počas predošlých dní predstavil tím niekoľko noviniek. V Kostole sv. Cyrila a Metoda napríklad otvoril putovnú výstavu fotografií Michala Fuliera „Súď ma a skúšaj“. Vznikla pri príležitosti Roku zasväteného života, ktorý ohlásil pápež František, a 65. výročia likvidácie reholí v Československu. Verejnosť ju môže navštíviť do soboty, keď bude premiestnená do Evanjelického kostola na Námestí sv. Egídia. Novinkou je aj kniha s názvom Čistý rok. Mapuje desaťmesačnú duchovnú prípravu na P15. Zhŕňa všetky materiály z tejto prípravy a prináša sériu tém o čistom srdci.

Národné stretnutie mládeže nadväzuje na akciu spred dvoch rokov v Ružomberku. Išlo o alternatívu pre tých, ktorí nemohli vycestovať na Svetové dni mládeže v brazílskom meste Rio de Janeiro.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Tarantino si v jedinom filme dokázal urobiť srandu (alebo ak chcete, tak uraziť) naozaj každú zo spomínaných kategórií a diváka opäť dostať do kolien, nech si to každý vysvetlí, ako chce.
pred 7 rokmi
Adaptáciu svetoznámeho románu Francisa Scotta Fitzgeralda premietnu vo formáte 3D.
pred 5 rokmi
K tohtoročnému 20. výročiu muzikálu Dracula vychádza na CD jeho špeciálna edícia.
pred 6 rokmi
Desiatky dátových centier nahradia dve hlavné centrá, čo postupne pomôže zníženiu prevádzkových nákladov o 18 %
pred 6 rokmi
Rodák z Texasu si môže zahrať v snímke podľa skutočných udalostí ale aj v adaptácii knihy Stephena Kinga.
pred 7 rokmi
Vo výzve sa väčšinou uvádza porušenie autorských práv, šírenie detskej pornografie alebo spamu a podobne.
pred 8 rokmi
Šarmantný Thomas Puskailer je populárny aj mimo Slovenska. Svoj debutový album sa preto rozhodol pokrstiť aj v metropole Českej republiky.
pred 5 rokmi
Labyrint bol iba začiatok. Našli síce cestu von; tešili sa, že vyviazli so zdravou kožou...no nič sa nekončí. Skutočný boj sa práve začína.