Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Minister trestá zlyhania za nefunkčný informačný systém

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 15.11.2012

Štát doteraz do projektu Rezortného informačného systému investoval už 13 miliónov eur, ale systém stále nefunguje.
Minister trestá zlyhania za nefunkčný informačný systém
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Minister školstva Dušan Čaplovič vyvodí zodpovednosť za závažné prešľapy v nefunkčnom projekte Rezortného informačného systému (RIS), pre ktorý už jedného zamestnanca prepustil. Štát doteraz do projektu investoval už 13 miliónov eur, ale systém stále nefunguje.

"Celým výsledkom tohto veľkého diela za takmer 13 miliónov eur je jedno cédéčko, ktoré sme dostali k dispozícii," povedal minister.

Ministerstvo si dalo urobiť audit od zahraničnej spoločnosti, ktorý odhalil množstvo závažných prešľapov bývalého vedenia Ústavu informácií a prognóz v školstve (ÚIPŠ) a rezortu školstva. Minister už vyvodil aj personálnu zodpovednosť a o prácu už prišiel generálny riaditeľ sekcie informatiky na ministerstve Ivan Šiagi. Čaplovič zároveň požiadal nového riaditeľa ÚIPŠ Juraja Homolu, aby do dnešného dňa odvolal Vladimíra Pokojného, ktorý viedol odbor RIS v ústave. "Ďalšie právne kroky v rezorte urýchlene realizujeme tak, aby sme aj v tejto oblasti dôsledne vyvodili zodpovednosť voči tým, ktorí v tejto oblasti zlyhali," zdôraznil Čaplovič.

Projekt sa začal pripravovať ešte v roku 2000 a napokon ho v roku 2009 rozbehol exminister školstva Ján Mikolaj (SNS). Minister dnes informoval, že bývalý riaditeľ ÚIPŠ Roman Baranovič prebral projekt v roku 2010 v štádiu podpísaného Dodatku č. 1. Napriek tomu, že projekt nefungoval, doplatil firme 1,3 milióna eura a podpísal Dodatok č. 2. Podľa ministra práve týmto Dodatkom č. 2 došlo k veľkému zneprehľadneniu ďalšej realizácie projektu a plateniu aj za veci, ktoré už boli zaplatené. "Zrejmé je, že bývalý riaditeľ ÚIPŠ Baranovič, ako aj zodpovední manažéri, najmä Pokojný, vniesli v rokoch 2010 až 2011 do projektu veľký chaos," zdôraznil minister. Podľa neho je dokonca evidentné, že Baranovič cielene donútil realizujúcu firmu dodávať aj to, čo nikdy nebolo predmetom verejnej súťaže.

Podľa ministra má značnú zodpovednosť za neplnený projekt aj Miroslav Beblavý z SDKÚ-DS. Čaplovič spomenul, že exriaditeľ ÚIPŠ doplnil napríklad aj povinnosť robiť rôzne školenia. Zákazku dostala priamym zadaním firma Edea partners a. s., o ktorej podľa Čaploviča poslanec Beblavý tvrdí, že z nej údajne pred voľbami vystúpil a s projektom vraj nikdy nemal nič spoločné. Minister pripomenul, že od januára 2011 je RIS oficiálne spojený s projektom Debyrokratizácia, kde bol Beblavý podpredsedom riadiaceho výboru projektu. Druhý dodatok tak umožnil, že firme Edea partners a.s. nabiehali na účet peniaze bez verejnej súťaže za školenia na vymyslený a nefunkčný systém.

Čaplovič vyčíta aj svojmu predchodcovi Eugenovi Jurzycovi, že ho pri odovzdávaní rezortu neinformoval o problémoch s RIS, hoci vedel o jeho "rozpracovanom stave".

Minister má záujem, aby systém fungoval, ale nechce do neho už dávať ďalšie peniaze. Rezortný informačný systém mal znížiť súčasnú administratívnu záťaž učiteľov a manažmentu základných a stredných škôl, ako aj školských zariadení. V systéme sa mali podľa ministra objaviť informácie, koľko je žiakov, ako sú naplnené triedy, akí učitelia kde učia, ktoré školy sú podfinancované. "Je dôležitý pre rozhodovanie, analýzy, prognózovania v budúcnosti nášho školstva. Je dôležitý pre politikov, ktorí riadia rezort, ako aj pre učiteľov, odborných zamestnancov," dodal Čaplovič.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nomináciám na 27. Film Independent's Spirit Awards vládne nemá snímka The Artist a apokalyptická dráma Take Shelter.
pred 4 rokmi
Včera sa skončil druhý ročník Týždňa francúzskeho filmu Creme de la creme. Prehliadka toho najlepšieho, čo ponúka súčasná francúzska kinematografia, pokračuje v ďalších vybraných kinách a mestách po celom Slovensku.
pred 4 rokmi
Ennio Morricone po veľkom úspechu turné zo začiatku tohto roku nevydržal dlho odpočívať a už plánuje ďalšie koncerty.
pred 9 rokmi
Keď Andrea Bocelli pred dvoma rokmi vydával album Amore, zaradil naň aj skladbu Because We Believe a na záver albumu ju zaradil...
pred 5 rokmi
Kapela odohrá na budúci rok v rámci The Best Of Vol. 2 tri koncerty v Českej republike.
pred 11 rokmi
Keď ešte na sklonku roku 2006 vyšiel ďalší skvelý album dvojice Petr Hapka (autor hudby) a Michal Horáček (autor textov),...
pred 5 rokmi
Nočný prúd Českého rozhlasu udelil v uplynulých dňoch Výročné hudobné ceny Legenda Nočného prúdu za rok 2013.
pred 5 rokmi
Sólista zoskupenia Cirque du Soleil sa predstaví aj so svojimi tanečníkmi v rámci turné Cigánskych diablov.