Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Minister Mihál prezentoval projekt Práca namiesto dávok

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 07.03.2012

Do upratovania prešovskej autobusovej stanice sa zapojilo 50 nezamestnaných z piatich obcí kraja, zarobili si za osem hodín 16 €.
Minister Mihál prezentoval projekt Práca namiesto dávok
Zdroj obrázku: Internet
 

Strana Sloboda a Solidarita demonštrovala dnes na Autobusovej stanici v Prešove jeden bod svojho volebného programu Práca namiesto dávok. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál uviedol, že dnes na prešovskej stanici a v jej okolí pracovalo okolo 50 poberateľov sociálnych dávok z piatich obcí a miest Prešovského kraja.

Určili im dve eurá na hodinu, čo je prepočet sumy minimálnej mzdy. Pri upratovaní a farbení lavičiek si tak za osem hodín zarobili dlhodobo nezamestnaní 16 €. Išlo o ľudí, ktorí boli ochotní pracovať a sú poberateľmi dávok v hmotnej núdzi. Presadením tohto projektu do praxe by nezamestnaní urobili pre spoločnosť kus potrebnej práce a na mesiac by si zarobili 280 – 290 €. „Nie je to veľa, ale je to lepšie, ako živoriť zo sociálnych dávok,“ uviedol Mihál. Navyše by mali sociálne a dôchodkové zabezpečenie. Preto strana SaS navrhuje vo svojom volebnom programe zrušiť súčasné sociálne dávky a namiesto toho ponúknuť prácu všetkým za minimálnu mzdu.

Mihál je presvedčený, že na Slovensku je práce dosť, každý, kto by chcel robiť, prácu dostane. Okrem upratovania formou verejnoprospešných prác sa pre nezamestnaných naštartovali aj nové projekty. Do protipovodňových opatrení sa zapojilo 500 obcí a miest, kde sa podarilo vytvoriť 11 tisíc dočasných pracovných miest. Rozbehol sa projekt opravy hradov, kde si slušne zarobilo 50 ľudí. Práca pre nezamestnaných sa ponúka aj pri čistení lesov, v poľnohospodárstve pri sadení ovocných stromov.
 
Minister zdôraznil, že kto prácu bezdôvodne odmietne, dostane len jedno teplé jedlo denne. Pre nezamestnaných ľudí s vyšším vzdelaním bude práca pri organizovaní verejnoprospešných prác, chýbajú asistenti učiteľov, týka sa to vzdelávania detí zo sociálne vylúčených spoločenstiev z rómskych osád. Dnes nie je dobre nastavené financovanie týchto asistentov, preto tento systém kolabuje. Asistentov učiteľov by mala zamestnávať štátna agentúra. Mihál zdôraznil, že tento projekt je pre ľudí v prvom rade prestupnou stanicou k tomu, aby si prostredníctvom neho dokázali nájsť zamestnanie na odbornom trhu práce.

Podľa jeho slov na Slovensku je bez práce 190 tisíc ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky 60 až 100 € viac-menej bez akejkoľvek námahy. Z nich približne 150 tisíc poberateľov pracovať môže. Strana SaS chce sociálne dávky zrušiť, všetkým poberateľom chce ponúknuť prácu vo verejnoprospešnej oblasti. Pre tých, ktorí objektívne pracovať nemôžu, dávky ostanú v dnešnej podobe. Mihál predpokladá, že nie všetci nezamestnaní ponuku práce prijmú. Odmietnu ju ľudia, ktorí pracujú v zahraničí alebo u nás na čierno. Preto o dávky prídu a štát ušetrí. Reálne bude potrebné vytvoriť asi 120 tisíc pracovných miest.

Predseda strany Richard Sulík povedal, že ponúkajú reálne riešenia, ktoré nie sú vymyslené spoza stola, ale reálne fungujú v praxi, čo ukázal aj dnešný deň v Prešove.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Obelisk
pred 7 rokmi
Do upratovania prešovskej autobusovej stanice sa zapojilo 50 nezamestnaných z piatich obcí kraja, zarobili si za osem hodín 16 €. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/minister-mihal-prezentoval-projekt-praca-namiesto-/

Myslím, že tento nápad z prácou nezamestnaných je celkom seriózny je síce malo platený, ale treba brať v úvahu, že sa jedná o práce malo kvalifikované. Nezamestnaných je treba využiť na upratanie potokov, riek, vodných nádrži lebo to čo sa tam nachádza hyzdí cele Slovensko.

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Keď sa nad tým tak zamyslím, napadá ma len jeden jediný kolobeh. Títo poberatelia soc. dávok vlastne upracú po sebe, a na to aby, opätovne mohli niečo upratať, budú musieť urobiť znova neporiadok... Neviem, ale toto riešenie sa mi nepozdáva vôbec, mali by ich radšej priučiť nejakým poľnohospodárskym prácam, nech pestujú vo veľkom rajčiaky napríklad, špenát a podobne.
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Nerozumiem - tí ľudia majú pracovať toľko ako normálne zamestnaní ľudia a iba za maximum 290 eur? Veď je to vykorisťovanie! Ako z toho majú žiť? Dnes nie že žijú, ale biedne prežívajú tí, čo majú minimálnu mzdu a nie ešte toto! Ako je vôbec možné v 21. storočí takto tlačiť ľudí ku dnu a nedať im možnosť zabezpečiť si základné ľudské potreby zo mzdy za ich prácu? A potom, že rastie kriminalita! Za takých životných podmienok musí!
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Po vydarenom letnom hite Swing prichádza AMO & Band s novým singlom Zlaté časy. Len pár dní po jeho premiére vyráža na celoslovenské jesenné turné AMO & Band SPACE Tour 2012.
pred 3 rokmi
Kiná Cinemax pripravili pre operných nadšencov po prvýkrát priamy prenos z parížskej opery (Opéra Bastille).
pred 8 rokmi
Uznávaný režisér Christopher Nolan vytvoril s medzinárodným obsadením výborné akčné sci-fi,...
pred 5 rokmi
Známa rakúska režisérka Jessica Hausner po snímke Lurdy (2009), ktorá zozbierala viacero cien na MFF v Benátkach a iných prestížnych festivaloch, prináša komediálnu drámu inšpirovanú samovraždou romantického básnika Heinricha von Kleista.
pred 6 rokmi
Jiří Korn, napriek tomu, že dlhé roky predtým bol mnohými zaškatuľkovaný ako ten, čo stepuje s Helenou, mal vždycky nadhľad a bol o krok vpred pred ostatnými.
pred 16 rokmi
Legendárna skupina Pink Floyd vydá na DVD svoj koncertný film Live at Pompei, ktorý natočila v roku 1971 na historickom mieste v talianskych Pompejach.
pred 7 rokmi
Patríte aj vy k ženám, ktoré sa každé ráno budia polámané a unavené? Premýšľali ste o tom, čo všetko sa dá stihnúť za jednu minútu? Bebe má pre nás výzvu!
pred 12 rokmi
Správne volená po kvalitatívnej a kvantitatívnej stránke plne vyhovujúca diéta je nevyhnutným predpokladom k dosiahnutiu vrcholnej športovej výkonnosti...