Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mimoriadna schôdza o emisiách bude v utorok

Zdroj: SITA, redaktor: nanin, pridané: 03.02.2014

Vyšetrovatelia sa od roku 2009 zaoberali kauzou predaja slovenských emisných limitov garážovej firme Interblue Group.
Mimoriadna schôdza o emisiách bude v utorok
Zdroj obrázku: Internet
 

Parlament bude rokovať o predaji emisií počas vlády Roberta Fica v rokoch 2006 – 2010 na mimoriadnej schôdzi od utorka 9:00. Na tento termín zvolal schôdzu predseda NR SR Pavol Paška po tom, čo o to požiadala skupina opozičných najmä z KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd.

Opozičné strany podali návrh na zvolanie schôdze NR SR v piatok. Predseda NR SR Pavol Paška bol povinný zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu minimálne 30 poslancov. Ide o druhú mimoriadnu schôdzu v priebehu niekoľkých dní. Minulý týždeň poslanci mimoriadne rokovali o postoji vlády k ombudsmanke. Niektorí opoziční poslanci tiež uvažujú o zvolaní ďalšej schôdze, na ktorej by mal čeliť odvolávaniu z postu predsedu Národnej rady SR Pavol Paška.

Ako povedal pre agentúru SITA predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, trojica strán je znepokojená, že vláda tají menný zoznam osôb, ktoré sa údajne obohatili na kauze emisie, teda nevýhodnom predaji emisií spoločnosti Interblue Group v roku 2008. Podľa neho občania majú právo vedieť, kto sa obohatil na úkor daňových poplatníkov. Opozícia žiada predsedu vlády SR Roberta Fica, aby predložil Národnej rade SR správu o vyšetrovaní kauzy emisie vrátane menného zoznamu osôb, ktoré si rozdelili 47 miliónov eur z tohto pre Slovensko nevýhodného predaja.

Podľa Freša je namieste, aby Národná rada Slovenskej republiky využila svoju kontrolnú právomoc voči vláde a kauzou a jej dôsledkami sa zaoberali poslanci NR SR na samostatnej schôdzi. „A je na predsedovi vlády, aby verejne aj pred poslancami NR SR urobil všetko pre vyvrátenie podozrení z korupčného pozadia pri predaji emisií za jeho vlády v rokoch 2006 – 2010,“ povedal. Pripomenul, že švajčiarske vyšetrovacie orgány Slovensku poslali zoznam osôb, ktoré si rozdelili finančné prostriedky z kauzy pochybného predaja emisií spoločnosti Interblue Group. „Verejnosť má tak konečne možnosť dozvedieť sa, kde skončili desiatky miliónov eur, o ktoré prišla Slovenská republika vďaka skutočnosti, že prvá vláda Roberta Fica nepredala emisné kvóty priamo, ale prostredníctvom prostredníka – garážovej firmy Interblue Group,“ konštatoval.

Vyšetrovatelia sa od roku 2009 zaoberali kauzou predaja slovenských emisných limitov garážovej firme Interblue Group. Slovensko jej v závere roka 2008, keď rezort životného prostredia ovládala SNS, predalo 15 miliónov ton emisných limitov AAU za približne 75 miliónov eur. Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura. Kritici predaja vyčítajú jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami, štát podľa nich v obchode prerobil zhruba 47 miliónov eur. Na jeseň 2013 vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom. Envirorezort podal proti rozhodnutiu o zastavení kauzy sťažnosť, ale prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju koncom roka 2013 zamietol. Polícia v januári potvrdila, že od justičných orgánov Švajčiarska prijala požadované materiály, išlo o výpisy z účtov, prevodné príkazy a výpisy k obchodným spoločnostiam. Dokumenty v súčasnosti analyzujú v trestnom konaní pre podozrenie z legalizácie príjmu z trestnej činnosti
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Keby nebolo nahrávky The Marshall Mathers z roku 2000, zrejme by nebolo Eminema. Určite nie v tak komerčnom ponímaní, ako ho poznáme dnes.
pred 5 rokmi
Okrem speváka si v snímke zahrali aj Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula.
pred 8 rokmi
Nechce sa vám cvičiť nudné cviky a posilňovňa je ďaleko? Možno by sa vám zišiel pomocník, vďaka ktorému vás bude cvičenie baviť.
pred 6 rokmi
Supraphon z rozsiahleho archívu nahrávok Divadla Spejbla a Hurvínka skompletizoval na CD dva úspešné tituly, ktoré sa tešili v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch veľkej popularite.
pred 3 rokmi
„Ticho okolo mňa sa končí“
pred 13 rokmi
Meky Žbirka je legenda. Dokonca taká, že si môže dovoliť experimentovať. A on to aj urobil. Opätovne vydal svoj minuloročný album Dúhy a keďže nie je trochár, pridal k nemu ďalší nosič . Tento raz ide o DVD, plné zaujímavých prekvapení.
pred 10 rokmi
Hypnóza nás môže vyliečiť, odbúrať zlozvyky a obohatiť náš život poznaním.
pred 7 rokmi
Na to, aby bol náš mozog neustále v dobrej kondícii, aby sme si ľahšie pamätali, mali bohatšou slovnú zásobu a vedeli sa správne vyjadriť existuje pomoc.