Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mihál navrhuje zvýšiť príspevok pri náhradnej starostlivosti

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.10.2013

Poslanec Jozef Mihál (SaS) navrhuje zvýšiť jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti zo súčasných 368 eur na 829,86 eura.
Mihál navrhuje zvýšiť príspevok pri náhradnej starostlivosti
Zdroj obrázku: Internet
 

Poslanec Jozef Mihál (SaS) navrhuje zvýšiť jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti zo súčasných 368 eur na 829,86 eura.

Dostal by sa tak na rovnakú úroveň, akú dosahuje súčasný príspevok a príplatok pri narodení prvého až tretieho dieťaťa. Upozornil na to, že vláda navrhuje zvýšiť jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti na 500 eur. „Keď robíme zmeny, mali by sa robiť poriadne,“ povedal v parlamentnej rozprave k vládnemu návrhu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter upozornil na to, že pri náhradnej starostlivosti o dieťa dostávajú náhradní rodičia na rozdiel od biologických rodičov opakované príspevky počas celého obdobia trvania náhradnej starostlivosti. „To je odpoveď na to, prečo je tu ten rozdiel,“ povedal. Návrh zákona považuje poslanec Július Brocka (KDH) za premárnenú príležitosť. Vláda totiž zachováva vyplácanie príspevku pri narodení dieťaťa v sume takmer 830 eur pri narodení prvého až tretieho dieťaťa aj pre rodičov, ktorí sú na tom finančne relatívne dobre. „Je to nespravodlivé. Je to plytvanie verejnými zdrojmi,“ povedal. Návrh zákona, ktorý neberie príspevky a príplatky pri narodení dieťaťa lepšie zarábajúcim, považuje za prezidentský.

Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) požaduje nastaviť dávky pri narodení dieťaťa tak, aby motivovali k zodpovednosti. Do zákona podľa neho treba vložiť tzv. pracovný test, aby dávku dostali tí rodičia, z ktorých aspoň jeden v predchádzajúcich štyroch rokoch odpracoval aspoň 270 dní. Takýto návrh poslanci Smeru-SD už viackrát odmietli.

Príspevok a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa sa majú podľa vládneho návrhu zákona zlúčiť do jednej dávky a jej výška sa má odstupňovať podľa poradia pôrodu, z ktorého sa dieťa narodilo. Pri prvom až treťom pôrode má ísť o sumu 829,86 eura a pri štvrtom a ďalšom má dávka dosiahnuť 151,37 eura. Tento návrh zohľadňuje súčasnú výšku príspevku pri narodení dieťaťa v sume 151,37 eura a príplatku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa na úrovni 678,49 eura.

Krátko po 19:00 predsedajúci schôdze Ján Figeľ ukončil piaty rokovací deň 25. schôdze parlamentu. Poslanci budú v rokovaní pokračovať v stredu od 09:00 prerokovávaním legislatívnych návrhov z rezortu školstva.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Poslanec Jozef Mihál (SaS) navrhuje zvýšiť jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti zo súčasných 368 eur na 829,86 eura. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/mihal-navrhuje-zvysit-prispevok-pri-nahradnej-star/

neruzemiem podstste toho pôrodného??? načo vôbec podporovať nejakú pôrodnosť takou vysokou sumou. Veď rodičia ktorí sa rozhodnú mať dieťa by mali byť aj finančne zabezpečení na to aby to dieťa uživili. Potom je jasné, že rómovia nám rodia jak o preteky, keď za prvé tri deti dostanú niečo nad 800€ /pri každom jednom. Veď z toho majú zárobkovú činnosť. choréééé ako celý tento štát. Ak na to nemáš tak ani neroď aby si nedostal ďalšieho človiečika do nešťastia. mám jedno dieťa a vždy som si plánovala dve, ale uvedomujem si že mám čo robiť aby aspoň to moje jedno malo aký taký dôstojný život a tomu druhému by som pravdepodobne nebola schopná taký život zabezpečiť tak nerodím!!! Zahrávame sa s ľudským životom.. porodia a potom odhodia a nie len rómovia. trestala by som to. Preboha veď sa tu jedná o ľudské životy !!!! to nie je že dnes na tom zarobím a potom to odhodím a buď sa štát postará, alebo niekto sa zľutuje a dochová toho jedinca... Všetci sa vžime do ich dušičiek od narodenia nevedia kto vlastne sú, prečo sú raz tam a potom zasa tam. aké to je mať mamu, otca, izbičku a pod... veď z tých detičiek nemôže vyrásť nič normálne,,, Nikto ale nikto na toto ohľad neberie. Sterilizovať ženy ktoré odmietnu alebo nie sú nejakým spôsobom schopné starať sa už o prvé dieťa. a nie že ich uskladnia niekde v nejakom ústave potom sa prídu na to dieťa pozrieť a kotia ďalej a ďalej a stále s iným chlapom. v takomto prípade by sa interupcia mala robiť zadarmo ... a sterilizácia automaticky.

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
SÚHLAS !!!! Neprispôsobivý občania majú z toho biznis. Už aj v Británii idú na nervy ľuďom aj politikom !
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Škót Calvin Harris je najúspešnejším skladateľom v minuloročnom britskom singlovom rebríčku.
pred 6 rokmi
Stratu našej koruny krásy ovplyvňuje aj kozmetika, ktorú používame. Laky na vlasy, gély, vosky, farby... toto všetko mení vlasovú štruktúru a pokožku.
pred 3 rokmi
Toto nie je hra, toto je vojna o všetko. Výpravné sci - fi podľa slávnej rovnomennej knihy, ktorá sa stala ultimátnou klasikou žánru a ktorá dodnes zvyšuje tep.
pred 3 rokmi
Úspešný autor bestsellerov Roman Roklina sa zamiluje do atraktívnej Lily, ktorá sa vyznačuje zvláštnou fyzickou anomáliou: každé oko má inej farby.
pred 2 rokmi
Legenda o prsteni znovu ožíva.
pred 6 rokmi
Režisérka Phyllida Lloyd (Mamma Mia) natočila pútavý životopisný film o najvýznamnejšej političke 20. storočia.
pred 5 rokmi
Optimalizovaný motor v kombinácii s kompletnou technickou prestavbou umožňuje vozidlu za 3,9 sekundy zrýchliť z pokoja na rýchlosť 100 km/h.
pred 6 rokmi
Podľa prieskumu zamestnávatelia trpia predsudkami o tom, že podriadení s nadváhou sú leniví, pažraví a nešikovní.