Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Migráciu vtákov na juh sledovalo 64-tisíc ľudí

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.10.2012

V rámci podujatia Európske dni vtáctva 2012 sledovali ľudia ťah takmer šiestich miliónov vtákov počas svojej jesennej púte na južné zimoviská.
Migráciu vtákov na juh sledovalo 64-tisíc ľudí
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Viac ako 64-tisíc dospelých a detí prijalo pozvanie Birdlife organizácií po celej Európe a Strednej Ázií k účasti na podujatí Európske dni vtáctva 2012.

Ako ďalej agentúru SITA informoval Ján Gúgh z SOS/Birdlife Slovensko, uplynulý víkend sledovali účastníci podujatia ťah takmer šiestich miliónov vtákov počas svojej jesennej púte na južné zimoviská. K záveru víkendu reportovalo výsledky 33 krajín z viac ako 2 500 podujatí.

Európske dni vtáctva predstavujú podľa Gúgha najväčšie podujatie BirdLife International, ku ktorému partnerské organizácie prizývajú každého záujemcu a nadšenca vtáctva na podujatia s cieľom sledovať fascinujúcu vtáčiu migráciu. „Cieľom je popri pozorovaní najmä upozorniť na potrebu ochrany vtáctva a biotopov, obzvlášť sťahovavých vtákov, ktoré pozdĺž svojich migračných trás potrebujú počas náročného preletu vhodné územia na zastávky a odpočinok,“ priblížil pre agentúru SITA.

Práve čas jesennej migrácie je vhodným obdobím na sledovanie nápadného ťahu, kedy sa vtáky zhromažďujú a kŕdle rôznych druhov putujú na juh. "Na Slovensku sme pre záujemcov pripravili v spolupráci s ornitológmi niekoľko podujatí v každom regióne,“ uviedol Gúgh s dodatkom, že na exkurziách sa zúčastnilo viac ako 210 účastníkov a zaznamenali viac ako 22-tisíc jedincov. Medzi najpočetnejšie druhy vtákov patrila kačica divá, chochlačka sivá a chochlačka vrkočatá. Ornitológovia zaznamenali aj pre aktuálne obdobie neskoré pozorovania lastovičiek a belorítok. „Východným Slovenskom tiahli žeriavy popolavé a pozorované boli aj prvé kane sivé zo severu,“ doplnil.

Po víkendových podujatiach zasielali organizátori akcií výsledky z jednotlivých pozorovaní národným koordinátorom, ktorí ich následne zaslali za svoje krajiny do Európskej centrály - Českej společnosti ornitologickej. Najviac podujatí zorganizovalo Rusko - 1 500, čím sa zaslúžilo aj o najvyšší počet zapojených, viac než 37-tisíc účastníkov. Najviac vtákov - 1,7 milióna pozorovali vo Švédsku.

Najpočetnejšími pozorovanými vtákmi v Európe počas víkendu bol holub hrivnák, škorec obyčajný a pinka obyčajná. V južnej Európe patrili medzi najobdivovanejšie vtáky plameniaky, v severských krajinách boli pozorované vzácne druhy ako brežník dlhozobý, modravec červenoboký či pobrežník škvrnitý. V krajinách východnej Európy boli zaznamenané vzácne orly kráľovské a orly stepné, prieložníky čiernokrídle, dropy veľké a dropy malé.

Gibraltár bol jedným z najatraktívnejších oblastí na sledovanie morských druhov. Pozorovali tu víchrovníky plavé a víchrovníky baleárske, ako aj suly biele loviace ryby v blízkosti delfínov. Ornitológovia z Fínska zaznamenali 400-tisíc jedincov bernikle bielolícej, zo Švédska reportovali ornitológovia 275-tisíc jedincov bernikle bielolícej a takmer 370-tisíc holubov hrivnákov. V Turecku boli zaznamenané globálne ohrozené cíbiky stepné v neuveriteľnom počte 1 350 jedincov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
29. septembra 2012 sa bratislavská Incheba premení na miesto veľkolepých narodeninových osláv. Už po druhýkrát zavíta na Slovensko americká narodeninová párty Jack Daniel‘s.
pred 7 rokmi
Na trhu sa okrem iného objavil aj dvojalbum s dvoma legendárnymi LP platňami Deža Ursinyho Pevnina detstva a Nové mapy ticha.
pred 3 rokmi
Dwayne Johnson a Kevin Hart sú hviezdami akčnej komédie, v ktorej sa títo dvaja bývalí spolužiaci zo strednej školy po rokoch znovu stretávajú.
pred 7 rokmi
Američan MARCUS MILLER patrí medzi najlepších basgitaristov na svete.
pred 8 rokmi
Madonna je údajne veľmi nahnevaná, že sa demoverzia jej pripravovaného singla Give Me All Your Love dostala na internet niekoľko mesiacov pred jeho oficiálnym vydaním.
pred 7 rokmi
Rozhovor s hercom, režisérom a scenáristom v jednej osobe nielen o tomto filme...
pred 4 rokmi
Milé prekvapenie pre priaznivcov kvalitnej hudby a Topfestu! Aj pripravovaný 12. ročník rockového open air festivalu bude napokon trojdňový, návštevníci sa tak môžu tešiť na zvýšenú porciu zábavy.
pred 7 rokmi
Otvorený dvojmiestny automobil ako stelesnenie formy osobnej mobility s rovnakou mierou športovosti a emotívnosti.