Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Menšiny môžu žiadať o peniaze na svoju kultúru

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.12.2013

V budúcoročnom rozpočte sa na túto kapitolu počíta so sumou 3 829 250 eur.
Menšiny môžu žiadať o peniaze na svoju kultúru
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Národnostné menšiny môžu opäť získať peniaze na svoju kultúru z dotačného programu úradu vlády. V budúcoročnom rozpočte sa na túto kapitolu počíta so sumou 3 829 250 eur. Ako agentúru SITA informovala Mária Jedličková, ktorá je poverená plnením úloh splnomocnenca pre národnostné menšiny, táto čiastka je nižšia ako v aktuálnom roku, pretože úrad vlády šetrí. Žiadosti o dotáciu možno podať do 31. januára 2014.

Peniaze na kultúru menšín sa budú rozdeľovať podľa nového modelu. Päťdesiatimi percentami zaváži po novom počet príslušníkov národnostnej menšiny, pre ktorých je národnostný jazyk materinským jazykom. Po tejto množine sa bude 45 percentami prihliadať na počet príslušníkov národnostnej menšiny hlásiacich sa k národnostnej menšine. Na výšku dotácie bude mať vplyv aj to, či má konkrétna národnostná menšina materskú krajinu alebo nie. Pri počtoch príslušníkov menšín bude úrad splnomocnenca vychádzať zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov Štatistického úradu SR z roku 2011.

Jedličková pre agentúru SITA povedala, že nový matematický model prispeje k väčšej transparentnosti prerozdeľovania financií na kultúru národnostných menšín. "Nedostatočná objektivita pri prerozdeľovaní peňazí viedla k nespokojnosti zástupcov národnostných menšín," vysvetľuje Jedličková. Výbor pre národnostné menšiny a etnické skupiny preto podľa jej slov inicioval vypracovanie transparentných pravidiel v tejto oblasti. Model, ktorý schválili samotné menšiny, sa stane súčasťou všeobecne záväzného právneho predpisu. Za návrh nových pravidiel prideľovania peňazí z dotačného programu Kultúra národnostných menšín hlasovalo jedenásť z 13 menšín. Zmene predchádzala riadna diskusia na výbore, hovorí Jedličková.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár hovorí, že reči o subjektivite v doterajšom rozdeľovaní dotácií sú klamstvom. "Splnomocnenec mal možnosť zasiahnuť, ale málokedy sa na to prihliadalo," dodáva. Vláda podľa neho takto len podniká kroky proti najväčšej menšine na Slovensku, ktorú i napriek úbytku stále tvoria Maďari. Bugár tiež kritizuje, že status quo menšín, ktorého zachovanie premiér Robert Fico prisľúbil, sa mení, ale nie k lepšiemu.

Viac informácií o výzve sa nachádza na stránke splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny - http://www.narodnostnemensiny.gov.sk/
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
V budúcoročnom rozpočte sa na túto kapitolu počíta so sumou 3 829 250 eur. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/mensiny-mozu-ziadat-o-peniaze-na-svoju-kulturu/

Prečítajte si v decembrovom čísle, ako nás naši euroúradnici v európe obmedzujú chorými zákonmi cez mimovládnu organizáciu s názvom ECTR - európska rada pre toleranciu a zmierenie - ktorej účelom je naočkovať európanom sérum poslušného myslenia. V niektorých krajinách vďaka prisťahovlcom už ľudia nemôžu vystavovať verejne symboly vianoc a verejene oslavovať vianoce, aby neurazili náboženské cítenie menšín. Skúste napríklad moslimom zakázať v ich vlasnej krajine oslavovať napr. konoec ramadánu..... čo by povedali svojím politikom. A naši skorumpovaný europapaláši prehnitý to robia európanom v rámci multikulturality. http://www.zemavek.sk/2013/12/decembrove-cislo-prinasa/

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
V pestrom výbere pesničiek, scénok, paródií a veselých vystúpení z roku 1980 môžete počuť Felixa Holzmanna, Lubomíra Lipského, Ivu Janžurovú, Miroslava Horníčka a ďalších.
pred 9 rokmi
Kopy malých zelených duchov, strašidlá a paranormálne javy sa začínajú objavovať v New Yorku.
pred 6 rokmi
Ženský román Čistá láska, nová kniha úspešnej slovenskej autorky Jany Benkovej sa zaradil po dvoch týždňoch predaja medzi najúspešnejšie tituly.
pred 7 rokmi
18-ročný spevák odohrá od 29. septembra do 26. januára celkovo 46 koncertov, na ktorých ako predskokanka vystúpi Carly Rae Jepsen.
pred 8 rokmi
Útek zo sveta reality sa stáva čím ďalej, tým viac lákadlom a hlavným „ťahákom“ do sveta kinematografie.
pred 6 rokmi
Dokonalá kombinácia rýchlosti, výkonu a konektivity pre perfektné snímky v každej situácii
pred 5 rokmi
Dôvodom je porucha zadných dverí.
pred 6 rokmi
Vstupenky na oba koncerty sa začnú predávať v piatok 1. marca o 09:00.