Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. mája 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Maturanti môžu písať úvahu o sociálnych sieťach

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 12.03.2013

Okrem toho si môžu vybrať umelecký opis Slovenska, či rozprávanie alebo príspevok o spolužití človeka a zvieraťa.
Maturanti môžu písať úvahu o sociálnych sieťach
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Úvaha na tému Sociálna internetová sieť - náš sluha či pán, alebo umelecký opis Slovenska - Kam len oko dovidí... - sú dve zo štyroch tém, ktoré si môžu vybrať maturanti pri dnešnej písomnej skúške zo slovenského jazyka a literatúry.

Okrem toho boli v Slovenskom rozhlase vyžrebované rozprávanie na tému I malé meškanie môže spôsobiť veľké problémy a diskusný príspevok o spolužití človeka a zvieraťa - "Kto teba, pes, smie nazvať psom? Ty si môj priateľ milý. Dobre by bolo, keby ťa dejiny pochopili" (Ján Smrek). Tieto štyri témy písomnej formy internej časti maturitnej skúšky boli dnes vyžrebované v Slovenskom rozhlase a študenti majú na napísanie prác k dispozícii 150 minút.

Písomné maturity zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry dnes píšu aj žiaci zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským a ukrajinským. Tí si môžu vybrať tiež štyri témy písomnej časti. Majú k dispozícii úvahu na tému "Múdry je ten, kto sa vie od každého niečo naučiť" (Vladimír Godár), charakteristiku na tému "Sme naozaj príbuzní?", diskusný príspevok na vyučovacej hodine - Človek musí byť zodpovedný voči sebe, životu, svojmu okoliu a ľudstvu a štvrtou vyžrebovanou je rozprávanie na tému Konečne začalo svitať...

Zo slovenského jazyka a literatúry dnes maturuje 54 449 študentov a skúšku zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry absolvuje 2 230 žiakov zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským a 31 žiakov zo stredných škôl s vyučovacím jazykom ukrajinským. Písomná časť maturitnej skúšky sa skladá z externej časti - štátom zadaných jednotných testov, a internej časti - slohovej práce na centrálne zadanú tému. V rámci externej časti zo slovenského jazyka a literatúry maturanti písali 90-minútový test, ktorý obsahuje 40 úloh s výberom odpovede a 24 úloh s krátkou odpoveďou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Správna výživa je základným predpokladom zdravého vývoja človeka a hlavnou podmienkou prevencie i liečby najvýznamnejších pochorení.
pred 7 rokmi
Úrad splnomocnenca pre rómske komunity vlani vypracoval výzvu Štandardy komunitných centier zameraných na prácu s marginalizovanými komunitami. Výzva špecifikuje a identifikuje služby a aktivity, ktoré by mali centrá poskytovať.
pred 17 rokmi
Dnešný vrcholový šport kladie veľké nároky na dospelého človeka, a čo potom na dieťa?
pred 12 rokmi
Odborníci na výživu, lekári, aktivisti za zdravý životný štýl a v neposlednom rade aj médiá nás neustále presviedčajú o pozitívach bio stravy.
pred 8 rokmi
Bývalému internetovému gigantovi by akvizícia mohla priniesť omladenie imidžu a lepšiu ziskovosť.
pred 9 rokmi
Knihou roka sa stali Nekonečné horizonty kardinála Korca od Mariána Gavendu.
pred 9 rokmi
Štúdia Audi Crosslane Coupé naznačuje dizajn novej generácie typov Q
pred 7 rokmi
Neuveriteľných 50 rokov je na scéne slovenskej a českej populárnej hudby. Na konte má množstvo ocenení, vystúpení či úspešné pôsobenie v zahraničí. Má za sebou desiatky úspešných albumov a ešte viac hitov, ktoré si pospevujú ľudia u nás aj v cudzine.