Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 06. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Matky s deťmi do 10 rokov budú môcť flexibilne pracovať

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.02.2015

Matky, ktoré majú dieťa mladšie ako desať rokov, budú mať možnosť flexibilného pracovného času.
Matky s deťmi do 10 rokov budú môcť flexibilne pracovať
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Matky, ktoré majú dieťa mladšie ako desať rokov, budú mať možnosť flexibilného pracovného času. Umožní im to národný projekt Rodina a práca, ktorého autorom je ministerstvo práce. Na zosúladenie rodinného a pracovného života žien, resp. ľudí s rodičovskými povinnosťami, pôjde 22 959 999,98 eura z Európskeho sociálneho fondu.

Zamestnávatelia môžu o podporu na novovytvorené pracovné miesta pre matky s deťmi do 10 rokov žiadať do 31. júla. Na stránke rezortu práce nájdu všetky potrebné dokumenty i žiadosť o poskytnutie financií. V rámci projektu však môžu zamestnávatelia dostať tiež príspevok na tých zamestnancov, ktorí sa vracajú späť do práce po rodičovskej dovolenke a majú záujem o flexibilný pracovný čas. Ako ďalej informuje rezort práce na svojej internetovej stránke, projekt Rodina a práca prispeje k zlepšeniu podmienok pre zosúladenie rodinného a pracovného života. O prostriedky sa môžu uchádzať zamestnávatelia zo všetkých krajov, s výnimkou Bratislavského.

Realizátorom projektu je Implementačná agentúra pre Operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia. "Ženy s malými deťmi sú na trhu práce ohrozenou skupinou," píše ministerstvo. Cieľom národného projektu je tak podporiť tvorbu prorodinného pracovného prostredia a podmienok pre zosúladenie rodinného a pracovného života. Takisto má pomôcť vytvoriť flexibilné formy práce pre ženy s malými deťmi.

Cieľových skupín projektu je viac. Jednak sú to najmä ženy s deťmi v predškolskom veku, ale aj uchádzači či záujemcovia o zamestnanie s rodičovskými povinnosťami. Projekt sa taktiež zameriava na zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby či malých a stredných podnikateľov.

Medzi špecifické ciele patrí podpora zamestnanosti žien s deťmi vo veku najmä do šesť rokov cez vytváranie flexibilných foriem práce, podpora služieb starostlivosti o deti ľudí s rodičovskými povinnosťami, informačná kampaň na tému zosúladenia rodinného a pracovného života a expertná podpora vytvárania podmienok pre zosúladenie rodiny a práce pre rodičov u zamestnávateľov.

"Ak nevytvoríme dostatočné podmienky pre ženy, aby boli ekonomicky nezávislé, aby plnohodnotne pracovali a aby boli súčasťou plnohodnotnej práce, nebude tendencia ďalšieho znižovania rozdielu medzi nimi a mužmi,“ povedal štátny tajomník rezortu Jozef Burian. Prvou fázou projektu je vytvorenie podmienok pre tzv. detské kútiky, firemné jasle či družiny. Podľa jeho slov ide v podstate o vytvorenie podmienok, aby boli ženy-matky bez problémov zaradené do pracovného procesu a zároveň aby neboli v dôchodkovom veku vystavené ekonomickej nestabilite či chudobe. Ďalšou fázou je vytvorenie či umožnenie flexibilného pracovného času pre mamu, ktorá má deti, aby dokázala zosúladiť pracovný a rodinný život. Ide o vytváranie čiastkových pracovných úväzkov, zdieľanie pracovného miesta či možnosti práce z domu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Nový svieži román Jany Benkovej s množstvom iskrivých dialógov, v ktorom zároveň odkrýva aj niektoré praktiky zo slovenského politického zákulisia.
pred 6 rokmi
Slovákom káva uľahčuje vstávanie, Česi si ju doprajú najmä pri stretnutiach s priateľmi.
pred 9 rokmi
Odhalením konceptu BMW Vision ConnectedDrive prináša verejnosti pohľad do budúcnosti inteligentného prepojenia medzi vodičom, vozidlom a okolím.
pred 7 rokmi
Pôjde o záznam jedného vystúpenia, ktoré formácia odohrala v rámci aktuálneho turné 30 rockov.
pred 9 rokmi
Fiat 500 First Edition model populárnej „päťstovky“ určenej výhradne pre čínsky trh a jeho grafiku navrhli piati čínski umelci.
pred 8 rokmi
Americká speváčka Beyoncé Knowles len niekoľko týždňov po pôrode dcérky Blue Ivy plánuje dva štúdiové albumy.
pred 5 rokmi
Pravá rocková kapela bez bicích je ako Veľká noc bez údeného mäsa so šalátom – dá sa to prežiť, ale nemá to svoje čaro.
pred 8 rokmi
Cieľom je poskytnúť členom Akadémie filmových umení a vied viac času na to, aby si pozreli nominované filmy.