Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Malý azyl sa z jedného roka predĺži na dva

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 20.11.2013

Návrh rozširuje okruh miest, kde cudzinec môže po vstupe na územie Slovenska požiadať o azyl.
Malý azyl sa z jedného roka predĺži na dva
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Takzvaný malý azyl sa predĺži z jedného roka na dva. Vyplýva to z novely zákona o azyle, ktorú dnes ústavnoprávny výbor odporučil parlamentu schváliť.

Návrh súvisí s potrebou zosúladiť slovenskú legislatívu s európskou. Transpozícia európskej smernice vyrovnáva postavenie azylantov a cudzincov s malým azylom. Aby utečenci dostali na Slovensku azyl, musia spĺňať predpoklady Ženevskej konvencie z roku 1951. Znamená to, že musia dokázať ich prenasledovanie v krajine pôvodu. Ak prenasledovanie cudzinec nepreukáže, ale zároveň pochádza z krajiny, do ktorej ho nie je možné vrátiť, ako je napríklad Somálsko, Irak či územie Palestíny, tak sa mu môže udeliť doplnková ochrana, známa aj pod názvom malý azyl. Momentálne platí na jeden rok a cudzinec má vtedy rovnaké práva ako s udeleným azylom. Schválením novely sa tento malý azyl predĺži na dva roky.

Liga za ľudské práva požaduje prepracovať ustanovenia o integrácii osôb, ktorým bola poskytnutá doplnková ochrana tak, aby ich práva boli v podstate na úrovni práv osôb, ktorým bol udelený azyl. Mimovládka tiež požaduje, aby trovy v azylových konaniach v plnom rozsahu uhrádzalo ministerstvo vnútra. Ministerstvo vnútra považuje ustanovenia o integrácii dotknutých osôb za postačujúce a vo vzťahu k uhrádzaniu trov konania považuje za vhodnejšiu všeobecnú úpravu trov konania ustanovenú v správnom poriadku. Hlavným cieľom pripravovaných zmien je transpozícia takzvanej Kvalifikačnej smernice, ktorá vyrovnáva postavenie azylantov a cudzincov s doplnkovou ochranou a transpozícia smernice o jednotnom vybavovaní povolenia na pobyt a na zamestnanie. Smernica jednoznačne stanovuje, že s výnimkou odchýlok, ktoré sú nevyhnutné a objektívne odôvodnené, mali by sa osobám s doplnkovou ochranou poskytnúť rovnaké práva a výhody, aké majú utečenci a mali by byť viazané na rovnaké podmienky oprávnenosti.

Návrh rozširuje okruh miest, kde cudzinec môže po vstupe na územie Slovenska požiadať o azyl. V súčasnosti môžu žiadosti o azyl prijať len niektoré oddelenia hraničnej kontroly na slovensko-ukrajinskej hranici, čo spôsobuje problémy v prípadoch, ak žiadatelia o azyl prekračujú pozemnú hranicu mimo územnú pôsobnosť oddelenia príslušného na prijatie ich žiadosti o azyl. Novela tiež spresňuje, kedy sa začína konanie o udelenie azylu v prípade, ak sa na území Slovenskej republiky narodí dieťa žiadateľke, azylantke alebo cudzinke, ktorej sa poskytla doplnková ochrana. Nanovo upravuje možnosť použiť inštitút vnútroštátnej ochrany. Ministerstvo vnútra dopĺňa materiál o prípady, keď existuje spojenie medzi dôvodmi prenasledovania a činmi prenasledovania.

Za prvých päť mesiacov tohto roku požiadalo u nás o azyl 184 cudzincov. Pochádzali najmä z krajín ako Somálsko, Eritrea, Gruzínsko, Pakistan, Ukrajina či Afganistan, ale aj Čína, Irán a Sýria. "Azyl udelili v dvoch prípadoch," informovala Zuzana Miškolci z ministerstva vnútra. Ako dodala, 14 cudzincom poskytli doplnkovú ochranu. O azyl žiada u nás čoraz menej cudzincov. Kým v roku 2004 vstúpilo do azylového konania asi 11 500 ľudí, vlani registrovali len 732 prípadov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Talianska tuningová firma Aznom so sídlom v Monze sa odvážila na radikálnu úpravu Abarthu 500
pred 7 rokmi
V súťaži o divácku cenu Ružový balónik zvíťazil kanadský film Margarita (2012).
pred 8 rokmi
Oreo Prieskum rodinných rituálov zisťoval, aké jesenné rodinné rituály okrem nakupovania školských pomôcok dodržiavajú slovenské rodiny.
pred 9 rokmi
V rámci Letných návratov si zmapujeme ďalší album interpreta, ktorý je stálicou na talianskom hudobnom trhu a kedysi často znela aj z nášho éteru.
pred 8 rokmi
Film, nakrúcaný na Sečskej priehrade a v okolí priehradnej nádrže Souš, rozpráva dobrodružný príbeh skauta Edy a jeho junáckych bratov na letnom tábore.
pred 9 rokmi
Hudobníci z amerických Atén už iba ťažko prekročia tieň svojho hitu Everybody Hurts.
pred 8 rokmi
Para nejde na Kozel Žákovic Open iba preto, aby si dobre zahrala na pódiu, ale aj pod ním.
pred 7 rokmi
V závode BMW v Berlíne sa spustila sériová výroba prvého maxiskútra s výlučne elektrickým pohonom v prémiovom segmente.