Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Lajčák hovoril v Moldavsku o spolupráci

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.07.2013

Významným posunom v rozvoji vzťahov a spolupráce medzi Slovenskom a Moldavskom je dnešné otvorenie Veľvyslanectva SR v Kišiňove.
Lajčák hovoril v Moldavsku o spolupráci
Zdroj obrázku: Internet
 

Rozvoj vzájomných vzťahov Slovenska a Moldavska dominoval dnešnej oficiálnej návšteve podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v Moldavskej republike.

Návšteva sa konala na pozvanie podpredsedníčky vlády a ministerky zahraničných vecí a európskej integrácie Moldavska Natalie Ghermanovej. Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, obaja ministri zhodnotili dosiahnutý stav dvojstrannej spolupráce a vyjadrili spokojnosť s dynamikou rozvoja vzťahov medzi oboma krajinami. Zároveň sa vyslovili za vytvorenie efektívneho mechanizmu konzultácií medzi ministerstvami zahraničných vecí oboch krajín od riaditeľskej až po ministerskú úroveň.

Lajčák verí, že sa Slovensku a Moldavsku podarí zintenzívniť aj rozvoj obchodno-ekonomickej spolupráce. Potenciál je najmä v energetike, strojárstve, elektronike a elektrotechnike, IT, automobilovom a potravinárskom priemysle, vo výrobe vína a v agrárnom sektore. Ministri sa vyslovili za čo najskoršie zvolanie porady Slovensko-moldavskej medziministerskej komisie pre hospodársku spoluprácu. Spolupráca oboch krajín sa prehlbuje aj v medzinárodných organizáciách. Minister Miroslav Lajčák v tejto súvislosti zdôraznil, že naša rozvojová pomoc bude aj naďalej vo vzťahu k Moldavsku prednostne nasmerovaná do oblastí, ako je podpora integračných ambícií, budovanie administratívnych kapacít a aproximácia práva a noriem krajiny k normám EÚ.

Významným posunom v rozvoji vzťahov a spolupráce medzi Slovenskom a Moldavskom je dnešné otvorenie Veľvyslanectva SR v Kišiňove. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil za prítomnosti oboch šéfov diplomacií - Miroslava Lajčáka a Natalie Ghermanovej.

Lajčák potvrdil podporu Slovenska približovaniu sa Moldavska k európskym štruktúram. Minister ocenil, že proeurópskym politickým silám v Moldavsku sa podarilo vyriešiť vnútropolitickú krízu, nájsť konsenzus ako aj skutočnosť, že nová vláda premiéra Iurieho Leancu získala podporu v parlamente. Verí, že vládnej koalícii v Moldavsku sa podarí udržať reformný pokrok a eurointegračný proces. "Slovenská republika podporuje európsku perspektívu Moldavska a je pripravená naďalej odovzdávať vašej krajine svoje transformačné a integračné skúsenosti," uviedol.

Ministri zahraničných vecí Slovenska a Moldavska sa venovali aj Podnesterskej otázke. Miroslav Lajčák v tejto súvislosti zdôraznil, že Slovensko podporuje politické riešenie problému pri zachovaní územnej integrity Moldavska a dialógu medzi Kišiňovom a Tiraspoľom.

Ministerka Natalia Ghermanová odovzdala Miroslavovi Lajčákovi zoznam slovenských obetí z druhej svetovej vojny, ktorí boli väznení v koncentračnom tábore na území dnešného Moldavska, kde zahynuli, ako aj tých, ktorí boli deportovaní na Sibír a už sa nevrátili späť do vlasti. "Je to významný príspevok moldavskej strany v rámci odhaľovania našej spoločnej histórie, ktorý zároveň môže po rokoch objasniť príbuzným smutný a tragický osud, ktorý postihol ich blízkych ďaleko od domova," uviedol Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie ďalej rokoval aj s predsedom vlády Moldavskej republiky Iuriem Leancom, s podpredsedom vlády pre reintegráciu Podnesterska Eugenom Carpovom, prijal ho predseda parlamentu Igor Corman ako aj moldavský prezident Nicolae Timofti. Minister Lajčák sa v Kišiňove stretol taktiež s predsedom koaličnej Liberálno-demokratickej strany Moldavska Vladom Filatom. Počas pobytu v Kišiňove sa Miroslav Lajčák zúčastnil aj na otvorení slovensko-moldavského podnikateľského fóra, ktoré zorganizovala Slovenská atlantická komisia, dodal tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Nové BMW X6, vyzbrojené ešte potentnejším dizajnovým výrazom a presvedčivejšou dynamikou, upevňuje svoju pozíciu popredného predstaviteľa exkluzívnej radosti z jazdy.
pred 8 rokmi
Mirka Ábelová. Možno si na toto meno mnohí spomenú z televíznej reality Dievča za milión spred pár rokov. Po debutovej zbierke poézie s ďalšími ôsmimi autormi vydáva vlastnú knihu.
pred 5 rokmi
Ešte nikdy, na žiadnom zvukovom nosiči nevyšli historické nahrávky z rozhlasového archívu v takom rozsahu a v tak rozmanitom výbere. Rozhlasová história prináša takmer 12 hodín záznamov vo formáte mp3.
pred 5 rokmi
V snímke Odhalený prístav Louhimies rozpráva príbeh o fínskej láske. Sleduje niekoľko paralelných príbehov postáv, ktoré počas jedného šedivého a chladného zimného týždňa túžia nájsť lásku a uznanie.
pred 7 rokmi
Svoje hlasy obľúbeným postavičkám prepožičali Elena Podzámska, Michal Domonkoš, Peter Sklár, Ľuboš Kostelný či Henrich Platek.
pred 8 rokmi
Samsung tvrdí, že komunikačné zariadenia iPhone a iPad amerického konkurenta Apple porušujú jej patenty v oblasti bezdrôtových technológií zaregistrované v Austrálii.
pred 3 rokmi
Po Rusku, Estónsku, Nemecku a ďalších európskych krajinách vystúpi už zajtra v Bratislave kapela Hollywood Undead.
pred 7 rokmi
Legendárna heavymetalová kapela sa v rámci svojho posledného svetového turné predstavila aj na Slovensku.