Významným posunom v rozvoji vzťahov a spolupráce medzi Slovenskom a Moldavskom je dnešné otvorenie Veľvyslanectva SR v Kišiňove.
Zdroj obrázku: Internet
Rozvoj vzájomných vzťahov Slovenska a Moldavska dominoval dnešnej oficiálnej návšteve podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v Moldavskej republike.
Návšteva sa konala na pozvanie podpredsedníčky vlády a ministerky zahraničných vecí a európskej integrácie Moldavska
Natalie Ghermanovej. Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, obaja ministri zhodnotili dosiahnutý stav dvojstrannej spolupráce a vyjadrili spokojnosť s dynamikou rozvoja vzťahov medzi oboma krajinami. Zároveň sa vyslovili za vytvorenie efektívneho mechanizmu konzultácií medzi ministerstvami zahraničných vecí oboch krajín od riaditeľskej až po ministerskú úroveň.
Lajčák verí, že sa Slovensku a Moldavsku podarí zintenzívniť aj rozvoj obchodno-ekonomickej spolupráce. Potenciál je najmä v energetike, strojárstve, elektronike a elektrotechnike, IT, automobilovom a potravinárskom priemysle, vo výrobe vína a v agrárnom sektore. Ministri sa vyslovili za čo najskoršie zvolanie porady Slovensko-moldavskej medziministerskej komisie pre hospodársku spoluprácu. Spolupráca oboch krajín sa prehlbuje aj v medzinárodných organizáciách. Minister
Miroslav Lajčák v tejto súvislosti zdôraznil, že naša rozvojová pomoc bude aj naďalej vo vzťahu k Moldavsku prednostne nasmerovaná do oblastí, ako je podpora integračných ambícií, budovanie administratívnych kapacít a aproximácia práva a noriem krajiny k normám EÚ.
Významným posunom v rozvoji vzťahov a spolupráce medzi Slovenskom a Moldavskom je dnešné otvorenie Veľvyslanectva SR v Kišiňove. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil za prítomnosti oboch šéfov diplomacií -
Miroslava Lajčáka a
Natalie Ghermanovej.
Lajčák potvrdil podporu Slovenska približovaniu sa Moldavska k európskym štruktúram. Minister ocenil, že proeurópskym politickým silám v Moldavsku sa podarilo vyriešiť vnútropolitickú krízu, nájsť konsenzus ako aj skutočnosť, že nová vláda premiéra
Iurieho Leancu získala podporu v parlamente. Verí, že vládnej koalícii v Moldavsku sa podarí udržať reformný pokrok a eurointegračný proces.
"Slovenská republika podporuje európsku perspektívu Moldavska a je pripravená naďalej odovzdávať vašej krajine svoje transformačné a integračné skúsenosti," uviedol.
Ministri zahraničných vecí Slovenska a Moldavska sa venovali aj Podnesterskej otázke.
Miroslav Lajčák v tejto súvislosti zdôraznil, že Slovensko podporuje politické riešenie problému pri zachovaní územnej integrity Moldavska a dialógu medzi Kišiňovom a Tiraspoľom.
Ministerka
Natalia Ghermanová odovzdala
Miroslavovi Lajčákovi zoznam slovenských obetí z druhej svetovej vojny, ktorí boli väznení v koncentračnom tábore na území dnešného Moldavska, kde zahynuli, ako aj tých, ktorí boli deportovaní na Sibír a už sa nevrátili späť do vlasti.
"Je to významný príspevok moldavskej strany v rámci odhaľovania našej spoločnej histórie, ktorý zároveň môže po rokoch objasniť príbuzným smutný a tragický osud, ktorý postihol ich blízkych ďaleko od domova," uviedol
Lajčák.
Šéf slovenskej diplomacie ďalej rokoval aj s predsedom vlády Moldavskej republiky
Iuriem Leancom, s podpredsedom vlády pre reintegráciu Podnesterska
Eugenom Carpovom, prijal ho predseda parlamentu
Igor Corman ako aj moldavský prezident
Nicolae Timofti.
Minister Lajčák sa v Kišiňove stretol taktiež s predsedom koaličnej Liberálno-demokratickej strany Moldavska
Vladom Filatom. Počas pobytu v Kišiňove sa
Miroslav Lajčák zúčastnil aj na otvorení slovensko-moldavského podnikateľského fóra, ktoré zorganizovala Slovenská atlantická komisia, dodal tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.