Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kvalita demokracie sa vďaka Kiskovi zlepšuje

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 10.07.2014

Inštitút pre verejné otázky pozitívne hodnotí najmä kroky novej hlavy štátu v oblasti súdnictva.
Kvalita demokracie sa vďaka Kiskovi zlepšuje
Zdroj obrázku: Internet
 

Úroveň demokracie na Slovensku sa aj vďaka novému prezidentovi Andrejovi Kiskovi mierne zlepšuje, tvrdí Inštitút pre verejné otázky (IVO).

Analytici inštitútu hodnotia v rámci projektu IVO Barometer kvalitu demokracie na Slovensku za druhý štvrťrok tohto roku priemernou známkou 3,1. Oproti predchádzajúcemu hodnotenému obdobiu je tak úroveň demokracie u nás kvalitnejšia o 0,1 bodu.

"Mierne zlepšenie štvrťročného hodnotenia súvisí s pozitívnym posunom v oblasti demokratické inštitúcie a právny štát," povedal na dnešnej tlačovej besede výkonný riaditeľ IVO Miroslav Kollár. Za pozitívnym posunom v tejto oblasti stojí podľa politológa Grigorija Mesežnikova práve nový prezident Andrej Kiska.

"Mierne zlepšenie spočíva v tom, že prezident začal pri výkone svojej funkcie realizovať kroky, ktoré reálne ovplyvňujú fungovanie demokratických inštitúcií," tvrdí Mesežnikov. Politológ vyzdvihuje najmä počiny nového prezidenta v oblasti súdnictva. Pozitívne hodnotí Kiskovo promptné rozhodnutie o vymenovaní či nevymenovaní kandidátov na ústavných sudcov, zmeny prezidenta v súdnej rade, ale aj posun v kauze Čentéš vďaka stiahnutiu námietok predchádzajúcej hlavy štátu Ivana Gašparoviča. "Toto všetko sme považovali za dostatočný dôvod na zlepšenie ratingu za minulý štvrťrok," dodal Mesežnikov. Oblasť demokratických inštitúcií a právneho štátu má dnes podľa IVO známku 3,25 oproti 3,50 v minulom hodnotenom období.

Na druhej strane podľa analytikov IVO na kvalitu demokracie negatívne vplývala zmena ústavy v máji. "Na margo novelizácie ústavy si dovoľujeme podotknúť, že k podobným legislatívnym iniciatívam by sa malo pristupovať inak, než to urobili Smer a KDH," konštatoval Kollár. O vážnych právnych zmenách sa majú podľa IVO viesť vážne odborné diskusie. Oblasť legislatívy však IVO ohodnotila rovnakou známkou ako v minulom štvrťroku – 2,75. Stagnuje aj kvalita demokracie v sfére ľudských a menšinových práv (známka 3,50) a v oblasti nezávislosti médií (známka 3,00).

Cieľom projektu IVO Barometer je pravidelne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovensku v piatich kľúčových oblastiach: demokratické inštitúcie a právny štát, legislatíva, ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv, nezávislé médiá a médiá verejnej služby a od roku 2012 občianska spoločnosť a tretí sektor. Hodnota ratingu/známky IVO Barometra sa pohybuje na škále 1,00 – 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov a porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde Európskej únie a Rady Európy v oblasti stability inštitúcií, politickej demokracie, ľudských práv a slobôd.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Inštitút pre verejné otázky pozitívne hodnotí najmä kroky novej hlavy štátu v oblasti súdnictva. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/kvalita-demokracie-sa-vdaka-kiskovi-zlepsuje/

IVO sú posluhovači Bruselu , USA a Izraelu - to čo oni diktujú to je " správne " a to sa musí vydávať za pravdu a takto sa masíruje verjná mienka a myslenie nesamostatných ľudí. Čitajte necunzúrovanú pravdu: http://www.zemavek.sk/articles/view/trust-for-civil-society-in-central-and-eastern-europe http://www.zemavek.sk/articles/view/vyzva-aby-prezident-andrej-kiska-hovoril-o-ludskych-pravach

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Už tento piatok a sobotu 10. a 11.augusta sa koná Festival Červeník – najstarší festival na Slovensku s podtitulom Festival s tradíciou...
pred 6 rokmi
Film je napínavým príbehom elitných vojakov, ktorí majú jedno z najnebezpečnejších povolaní na svete - uprostred bojov deaktivujú bomby.
pred 6 rokmi
19-ročný Angus T. Jones vo videu, ktoré vzniklo pre kresťanskú organizáciu Forerunner Christian Church, hovorí, že vďaka štúdiu Biblie ho začal znepokojovať oplzlý humor jedného z najsledovanejších televíznych seriálov v USA.
pred 7 rokmi
Grape festival predstavuje prvé zahraničné mená: The Bloody Beetroots, The Subways a Wolf Gang.
pred 7 rokmi
Kompaktná Kia Ray ponúka praktickosť, individuálny a inovatívny dizajn
pred 12 rokmi
Každý športovec si jedálniček kombinuje podľa fázy prípravy.
pred 5 rokmi
Helena Vondráčková vydáva po štyroch rokoch nový štúdiový album s názvom Touhy.
pred 4 rokmi
Zdravý životný štýl, inak povedané zdravý spôsob života, sú cieľavedomé a naučené činnosti, ktoré človek vykonáva pre svoje zdravie systematicky.