Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Komisia rozhodne o detskom ombudsmanovi

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 15.02.2013

Jedným z výsledkov dnešného zasadnutia vládneho Výboru pre deti a mládež je rozhodnutie o pracovnej komisii, ktorá vyberie najschodnejšiu alternatívu fungovania detského ombudsmana na Slovensku.
Komisia rozhodne o detskom ombudsmanovi
Zdroj obrázku: Internet
 

Na svojho ombudsmana si deti na Slovensku ešte počkajú. Výbor pre deti a mládež pôsobiaci pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť na dnešnom zasadnutí odhlasoval vznik pracovnej komisie, ktorá má vyhodnotiť najlepšiu alternatívu verejnej ochrany detí. Toto rozhodnutie prichádza po októbrovom mimoriadnom zasadnutí výboru, kde jeho členovia konštatovali potrebu zriadiť inštitút detského ombudsmana u nás.

Spolu s výberom najlepšej alternatívy sa komisia bude zaoberať aj zriadením ombudsmana pre osoby so zdravotným postihnutím. Na rozhodovanie má viac ako mesiac. Podľa verejnej ochrankyne práv (VOP) Jany Dubovcovej tento krok zbytočne odďaľuje reálne zriadenie detského ombudsmana, ku ktorému nás zaväzuje niekoľko medzinárodných dokumentov.

Na zasadnutí výboru odznelo niekoľko alternatív, ako by mohol detský ombudsman na Slovensku pôsobiť. Fungovať by mohol pod kanceláriou VOP, ako samostatná inštitúcia alebo pod Slovenským národným strediskom pre ľudské práva, vysvetlil štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Burian. Za samostatnú inštitúciu sa prihovoril aj riaditeľ organizácie Úsmev ako dar Jozef Mikloško. Ministerstvu spravodlivosti SR sa táto alternatíva zdá rovnako najschodnejšia. Dubovcová tvrdí, že ešte v októbri na mimoriadnom zasadnutí výboru ponúkla "racionálne a ústretové riešenie", keď navrhla začleniť ombudsmana pre deti do organizačnej štruktúry Kancelárie VOP. "Toto podporil nielen Výbor pre deti a mládež, ale následne svojim uznesením zo 17. októbra 2012 aj Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, čo nás utvrdilo v presvedčení, že táto otázka je už v podstate vyriešená, a že kompetentní majú jasno v tom, akým spôsobom má tento inštitút vzniknúť," píše Dubovcová vo vyjadrení.

Dnešné uznesenie výboru pre deti podľa nej zbytočne vracia problematiku na začiatok a chce riešiť už de facto vyriešené. V princípe je jedno, pre aké riešenie sa nakoniec kompetentní rozhodnú, vysvetľuje ombudsmanka. "My len zdôrazňujeme a prajeme si, aby to bolo čím skôr," dodala. V alternatíve, ktorá by detského ombudsmana posunula pod Kanceláriu VOP, vidí ministerstvo spravodlivosti niekoľko výhod. Okrem šetrenia verejných financií by sa inštitút právne zakotvil do už existujúcej vlastnej iniciatívy VOP v oblasti ochrany práv detí.

V krátkom čase chce riešenie vidieť aj Burian. Pre pracovnú komisiu detský výbor stanovil termín rozhodnutia na 31. marec. V komisii majú sedieť zástupcovia z rezortov spravodlivosti, diplomacie a práce, dvaja podpredsedovia Výboru pre deti a mládež, podpredseda Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím a člen z mimovládneho sektora. Minister spravodlivosti Tomáš Borec členom Výboru pre deti a mládež odkázal, že je odhodlaný prijať zodpovednosť za plnenie všetkých záväzkov, ktoré Slovensku vyplývajú vo vzťahu k Dohovoru o právach dieťaťa.

Inštitút detského ombudsmana možno chápať ako národnú ľudskoprávnu inštitúciu, k zriadeniu ktorej nás opakovane vyzýva Výbor OSN pre práva dieťaťa. Od roku 1989 nás k tomuto kroku nabáda aj Dohovor o právach dieťaťa. Fungoval by ako mechanizmus s mandátom prijímať a preskúmavať sťažnosti od detí alebo v ich mene, konkrétne sťažnosti týkajúce sa porušenia ich práv.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
V roku 1974 spáchal francúzsky povrazolezec Philippe Petit „umelecký zločin storočia“.
pred 9 rokmi
Pavol Hammel & Prúdy – Zvoňte zvonky / Dnes už viem (Opus 100)
pred 8 rokmi
Hollywoodsky herec Leonardo DiCaprio sa predstaví hneď v dvoch filmoch, ktoré budú mať premiéru v amerických kinách počas Vianoc 2012.
pred 6 rokmi
Športový, elegantný a kompaktný kabriolet.
pred 7 rokmi
Sú v najlepšej forme! Skupina Horkýže slíže odohrala vo štvrtok v Bratislave dvojhodinový koncert, ktorým odštartovala svoje jarné turné.
pred 5 rokmi
Nahrávka If You're Reading This It's Too Late obsahuje sedemnásť skladieb.
pred 10 rokmi
Radošínske naivné divadlo prináša záznam z divadelného predstavenia z 31.5.2008, z poslednej hry RND,...
pred 7 rokmi
Spisovateľ voľné pokračovanie bestselleru Kód 9 (2010) vydá v septembri.