Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Knižnice dostanú moderné pravidlá

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.01.2015

Navrhovaný nový zákon o knižniciach definuje Slovenskú národnú knižnicu ako základný prvok knižničného systému.
Knižnice dostanú moderné pravidlá
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Knižnice na Slovensku majú dostať nové pravidlá. Ako upozorňuje Ministerstvo kultúry (MK) SR v návrhu zákona o knižniciach, ktorý dnes schválila vláda, doterajšia právna úprava (zákon o knižniciach z roku 2000) bola v čase svojho vzniku pokroková a knižnice sa ňou riadili 14 rokov.

Ministerstvo v novej norme reaguje najmä na nástup nových informačných a komunikačných technológií v knižniciach, tiež na nové služby knižníc a na nové formy sprístupňovania a ochrany písomného kultúrneho dedičstva. Navrhovaný nový zákon o knižniciach v porovnaní so súčasne platným zákonom "komplexnejšie a progresívnejšie rieši problematiku vytvorenia moderného a efektívneho knižničného systému," tvrdí MK SR v dôvodovej správe k návrhu.

Ministerstvo v návrhu definuje medzi iným základnú knihovnícku terminológiu, podmienky zakladania knižníc, úlohy jednotlivých typov knižníc a viaceré odborné činnosti knižníc, ako sú napríklad princípy a spôsob dopĺňania a budovania knižničného fondu, poskytovanie medziknižničnej výpožičnej služby či medzinárodnej medziknižničnej výpožičnej služby. Slovenskú národnú knižnicu (SNK) určuje MK SR ako základný prvok knižničného systému. V samostatnom paragrafe o SNK sa hovorí o jej poslaní a hlavných úlohách. To podľa ministerstva umožní, aby svoju činnosť vykonávala ako národné knižnice v iných krajinách. Návrh zákona tiež spresňuje postupy pri vyhlasovaní dokumentu alebo súboru dokumentov za historický knižničný dokument a historický knižničný fond, tiež práva a povinnosti jeho vlastníka alebo správcu. Pre zaistenie ochrany takýchto dokumentov ministerstvo navrhuje zakázať ich trvalý vývoz a umožniť len dočasný vývoz historických dokumentov. "V oblasti ochrany a správy historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov alebo vzácnych rukopisov, starých a vzácnych tlačí a významných slovacík sa pôsobenie návrhu zákona neobmedzuje len na knižnice, pretože ich vlastníkmi alebo správcami sú aj iné subjekty, najmä cirkvi, rôzne korporácie, ale aj súkromné osoby," upozorňuje MK SR v osobitnej časti dôvodovej správy k návrhu. Upravuje i povinnosti zriaďovateľa alebo zakladateľa knižnice pri zápise knižnice do Zoznamu knižníc SR. Právo založiť knižnice by okrem orgánov štátnej správy a územnej samosprávy mali dostať aj iné subjekty. Ministerstvo chce zákonom zaviesť štátny odborný dohľad, ktorý má byť novým spôsobom kontroly odborných činností. V návrhu sa venuje napokon i sankciám za porušenia povinností vyplývajúcich zo zákona.

Návrh zákona o knižniciach novelizuje zároveň zákon o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty. Dôvodom sú úpravy v terminológii týkajúcej sa všetkých foriem vizuálneho umenia, ktoré tvoria zbierkové fondy galérií. Spresňujú sa pojmy expozícia a výstava. Ak návrh prejde v parlamente v podobe navrhovanej MK SR, mal by začať platiť 1. júla tohto roka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Vzácny automobil s krídlovými dverami a trojlitrovým šesťvalcom s priamym vstrekovaním vzali na testovaciu jazdu 26-ročný mechanik a jeho 19-ročný kamarát.
pred 4 rokmi
Ondřej Brzobohatý dokončil pred pár dňami v poradí už tretí videoklip k ďalšej piesni z úspešného albumu Identity.
pred 6 rokmi
Členov kapely vo videu ku skladbe Hopeless Wandererparoduje štvorica komikov Jason Sudeikis, Will Forte, Jason Bateman a Ed Helms.
pred rokom a pol
Cigánski Diabli na Vianoce
pred 15 rokmi
Zdá sa, že súrodenci Jacksonovci sa dohodli.
pred 4 rokmi
Alica Bartková je slovenským čitateľom dobre známa teraz opäť prekvapila – prichádza s výborne napísanou detektívkou, ktorej nechýba nadhľad, dynamika, nevtieravý humor a štýl jej vlastný.
pred 7 rokmi
Med je obľúbený najmä vďaka sladkastej chuti a pozitívnym zdravotným účinkom.
pred 5 rokmi
Ďalšia alternatívna pohonu pre Mazdu 3