Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Knižnice dostanú moderné pravidlá

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.01.2015

Navrhovaný nový zákon o knižniciach definuje Slovenskú národnú knižnicu ako základný prvok knižničného systému.
Knižnice dostanú moderné pravidlá
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Knižnice na Slovensku majú dostať nové pravidlá. Ako upozorňuje Ministerstvo kultúry (MK) SR v návrhu zákona o knižniciach, ktorý dnes schválila vláda, doterajšia právna úprava (zákon o knižniciach z roku 2000) bola v čase svojho vzniku pokroková a knižnice sa ňou riadili 14 rokov.

Ministerstvo v novej norme reaguje najmä na nástup nových informačných a komunikačných technológií v knižniciach, tiež na nové služby knižníc a na nové formy sprístupňovania a ochrany písomného kultúrneho dedičstva. Navrhovaný nový zákon o knižniciach v porovnaní so súčasne platným zákonom "komplexnejšie a progresívnejšie rieši problematiku vytvorenia moderného a efektívneho knižničného systému," tvrdí MK SR v dôvodovej správe k návrhu.

Ministerstvo v návrhu definuje medzi iným základnú knihovnícku terminológiu, podmienky zakladania knižníc, úlohy jednotlivých typov knižníc a viaceré odborné činnosti knižníc, ako sú napríklad princípy a spôsob dopĺňania a budovania knižničného fondu, poskytovanie medziknižničnej výpožičnej služby či medzinárodnej medziknižničnej výpožičnej služby. Slovenskú národnú knižnicu (SNK) určuje MK SR ako základný prvok knižničného systému. V samostatnom paragrafe o SNK sa hovorí o jej poslaní a hlavných úlohách. To podľa ministerstva umožní, aby svoju činnosť vykonávala ako národné knižnice v iných krajinách. Návrh zákona tiež spresňuje postupy pri vyhlasovaní dokumentu alebo súboru dokumentov za historický knižničný dokument a historický knižničný fond, tiež práva a povinnosti jeho vlastníka alebo správcu. Pre zaistenie ochrany takýchto dokumentov ministerstvo navrhuje zakázať ich trvalý vývoz a umožniť len dočasný vývoz historických dokumentov. "V oblasti ochrany a správy historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov alebo vzácnych rukopisov, starých a vzácnych tlačí a významných slovacík sa pôsobenie návrhu zákona neobmedzuje len na knižnice, pretože ich vlastníkmi alebo správcami sú aj iné subjekty, najmä cirkvi, rôzne korporácie, ale aj súkromné osoby," upozorňuje MK SR v osobitnej časti dôvodovej správy k návrhu. Upravuje i povinnosti zriaďovateľa alebo zakladateľa knižnice pri zápise knižnice do Zoznamu knižníc SR. Právo založiť knižnice by okrem orgánov štátnej správy a územnej samosprávy mali dostať aj iné subjekty. Ministerstvo chce zákonom zaviesť štátny odborný dohľad, ktorý má byť novým spôsobom kontroly odborných činností. V návrhu sa venuje napokon i sankciám za porušenia povinností vyplývajúcich zo zákona.

Návrh zákona o knižniciach novelizuje zároveň zákon o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty. Dôvodom sú úpravy v terminológii týkajúcej sa všetkých foriem vizuálneho umenia, ktoré tvoria zbierkové fondy galérií. Spresňujú sa pojmy expozícia a výstava. Ak návrh prejde v parlamente v podobe navrhovanej MK SR, mal by začať platiť 1. júla tohto roka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Dostatočne temné a s dostatočne hustou hmlou k tomu, aby si divák vychutnal príjemný, napínavý, dobový film. Čerešňou na torte je niekoľko málo, ale za to vydarených pokusov o čierny humor.
pred 9 rokmi
V dnešnej rýchlej dobe už pomaly zabúdame na potraviny našich starých mám, aj napriek tomu, že supermarkety sú ich plné, akoby prehliadneme...
pred 5 rokmi
Bratislavská skupina Para má nový klip. Dnes má premiéru videoklip na rómsku skladbu E daj nasvali, ktorú Para nahrala spoločne so skupinami Sendrejovci a Moja reč. V klipe si všetky spriatelené kapely zahrali pod taktovkou režiséra Braňa Vinczeho.
pred 10 rokmi
V posledných rokoch akoby ľuďom už nestačili tradičné športy, skúšajú stále viac experimentovať na tejto parkete.
pred 7 rokmi
Americký režisér Martin Scorsese dostane na Medzinárodnom filmovom festivale v Santa Barbare American Riviera Award.
pred 5 rokmi
Vďaka individualizačným možnostiam Suzuki Concept iV-4 si zákazník môže vytvoriť vozidlo, ktoré presne zodpovedá jeho životnému štýlu a potrebám.
pred 9 rokmi
Púšť Kalahari na juhozápade Afriky pokrýva územie s rozlohou 520 000 km2. Domorodci, ktorí žijú prevažne na okraji buše...
pred 6 rokmi
Je príjemné zistiť, že Arnold Schwarzenegger poňal svoj návrat na strieborné plátno tak, že sa tomu dá uveriť.