Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kiska sa ujal úradu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.06.2014

V kresle hlavy štátu nahradil desať rokov úradujúceho Ivana Gašparoviča.
Kiska sa ujal úradu
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovensko má od poludnia novú hlavu štátu Andreja Kisku, ktorého v bratislavskej Redute inaugorvali za v poradí štvrtého prezidenta Slovenskej republiky.

Sľub predpísaný Ústavou SR zložil na slávnostnej schôdzi parlamentu do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej. V kresle hlavy štátu nahradil desať rokov úradujúceho Ivana Gašparoviča. „Dokázali ste svoju profesionalitu a ľudskosť. Dbali ste na uplatňovanie úcty štátu, ktorá je predpokladom na dobrú správu vecí verejných. Kládli ste silný dôraz na sociálny a národný princíp a história si vás bude pamätať ako prezidenta všetkých občanov Slovenskej republiky,“ zhodnotil predseda NR SR Pavol Paška pôsobenie Gašparoviča.

Kiska dnes v inauguračnom prejave ubezpečil vládu aj parlament, že chce byť ich oporou a partnerom vždy vtedy, keď budú môcť spoločne pomáhať Slovensku. "Budem podporovať všetky dobré nápady a riešenia bez ohľadu na to, z ktorého politického tábora pochádzajú," vyhlásil Kiska v prejave na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR po zložení sľubu. Sľub, ktorý zložil, a silný mandát občanov, ktorý dostal, považuje za záväzok, ktorý si bude uvedomovať každý jeden deň funkčného obdobia. Kiska pripomenul, že bude prvou slovenskou hlavou štátu bez politickej minulosti. V prejave zdôraznil, že hoci sa dnes na Slovensku žije materiálne lepšie a bezpečnejšie ako kedykoľvek predtým, ľudia nemajú pocit, že by boli súčasťou úspechu. Ako prezident chce preto podporovať tých ľudí, ktorí nie sú spokojní s tým, čo sa podarilo dosiahnuť. V zahraničnej politike je pripravený spolupracovať s vládou, premiérom, ministrom zahraničných vecí aj celou diplomaciu a chce presadzovať záujmy Slovenska v kontinuite doterajších vlád po roku 1998. "Budem pokračovať v tradícii doterajších prezidentov, ktorí vždy, ak vznikli pochybnosti spôsobené vnútropolitickými príčinami, sa prejavili ako pevní zástancovia euroatlantickej spolupráce vrátane posledných desiatich rokov prezidenta Gašparoviča," ukončil.

Ľudia, ktorí chceli vidieť inaugurovaného prezidenta na vlastné oči, ho pred Redutou privítali búrlivým potleskom. Tam nový prezident absolvoval svoju prvú prehliadku čestnej stráže v pozícii hlavy štátu. Hneď potom si prezident Kiska začal podávať ruky s ľuďmi, čo u mnohých vzbudilo nadšenie, niektorí ho s radosťou aj objali. "Aj ty si Andrej? Možno tiež raz budeš prezident," vtipkoval prezident s malým chlapcom, ktorý mu podal ruku. Pomedzi ľudí prešiel prezident cez celé Hviezdoslavovo námestie a priľahlé ulice až na ekumenickú pobožnosť v Katedrále sv. Martina.

Prezident Andrej Kiska už ako nová hlava štátu popoludní prvýkrát zavítal aj do svojho nadchádzajúceho sídla – prezidentského paláca v Bratislave. Na nádvorí ho čakal jeho predchodca Ivan Gašparovič. Symbolické odovzdanie úradu sledovali spoza plota desiatky ľudí, nového prezidenta vítali potleskom. Kiskov program pokračoval v záhrade paláca, kde vo veľkom stane podával obed ľuďom bez domova, seniorom využívajúcim opatrovateľské služby a mladým ľuďom, ktorí vyrastali v detských domovoch. "Je to pekné od neho, že myslel aj na nás, na takýchto ľudí bez domova," povedal agentúre SITA jeden z pozvaných bezdomovcov Dušan. Kiskovi chcel osobne zapriať všetko dobré. "Nech sa mu darí, veľa vecí by mohol vybaviť, čo nevybavili tí predtým, čo boli," dodal Dušan.

Podvečer ešte Kiska položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam železnej opony v Devíne. Deň inaugurácie prezidenta ukončí slávnostná recepcia, na ktorú boli podľa protokolu pozvaní predseda parlamentu, premiér, poslanci Národnej rady SR a Európskeho parlamentu, členovia vlády, predstavitelia ústavných inštitúcií a cirkví, diplomatický zbor či rektori vysokých škôl. Kiska na slávnostnú recepciu pozval aj hostí, ktorí reprezentujú úspešné slovenské firmy, start-up komunitu, filantropické a mimovládne organizácie či kultúrne inštitúcie. Prídu aj ocenené Biele vrany, rodiny z Dobrého anjela a zdravotníci či celosvetovo úspešní študenti.

Dnešný potlesk ľudí po inaugurácii berie Kiska ako povzbudenie aj záväzok. „S tým, že od pondelka musíme začať tvrdo pracovať,“ povedal. Už v pondelok ide Kiska na stretnutie prezidentov krajín V4 a Nemecka, zatiaľ však neodhaduje, ktorý z týchto prezidentov mu bude najbližší. „Každý z týchto prezidentov je výraznou osobnosťou,“ povedal.

Jedným z jeho prvých krokov bude aj vyjadrenie sa k justícii. Dnes nekomentoval skutočnosť, že jeho predchodca mu ponechal vymenovanie troch nových ústavných sudcov. „Ešte chvíľočku vydržte, teraz máme slávnostnú udalosť,“ povedal novinárom. Koncom nasledujúceho týždňa plánuje výjazd do Banskej Bystrice a Košíc. „Ja chcem byť medzi ľuďmi čo najčastejšie, chcem sa s nimi rozprávať o problémoch a potom sa pýtať kompetentných a zodpovedných, ako tieto problémy v našej spoločnosti dokážeme riešiť,“ povedal nový prezident. Sľubuje, že bude prezidentom všetkých ľudí bez ohľadu na to, akú majú politickú príslušnosť alebo národnosť, teda prezidentom všetkých občanov Slovenska.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
V kresle hlavy štátu nahradil desať rokov úradujúceho Ivana Gašparoviča. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/kiska-sa-ujal-uradu/

http://www.hlavnespravy.sk/prevoz-tomasa-zaplati-boris-kollar-hlavne-ze-dobry-anjel-musi-lietat-do-popradu/814305

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Mimoriadne výkonná limuzína individualizovaná pre náročných zákazníkov
pred 8 rokmi
Denník zo života novinára, ktorého každý záznam má jedno spoločné – pár pohárikov rumu a v nich utopený cynizmus...
pred 6 rokmi
Už od dnešného dňa, 6.5. sa môžete tešiť na druhý album Martina Haricha pod názvom „NECH“, ktorý vychádza pod hlavičkou Universal Music!
pred 7 rokmi
Podľa prieskumu slovenské deti obľubujú sladké raňajky – jogurty, sladké pečivo, alebo rôzne cereálie s mliekom.
pred 7 rokmi
Štvormiestny kabriolet najvyššej triedy by sa mal onedlho začať aj sériovo vyrábať, dostupný bude za 300.000 eur.
pred 8 rokmi
Otec zosnulej britskej speváčky Amy Winehouse začal po jej smrti písať memoáre o jej živote. Kniha s názvom Amy, My Daughter sa na trh údajne dostane v roku 2012.
pred 8 rokmi
Podporuje veľký komerčný úspech...
pred 7 rokmi
V týchto dňoch nie je vhodné sa dlhšie zdržiavať na priamom slnku. Ak sa teplota vzduchu blíži teplote tela, športovci by si počas dňa mali odpustiť korčuľovanie či bicyklovanie.