Aktivačné práce môžu nezamestnaní robiť iba pre samosprávu, KDH chce do hľadania práce pre nezamestnaných zapojiť aj štátne podniky
Zdroj obrázku: SXC/free
Čistenie a vysádzanie štátnych a vojenských lesov, čistenie povodí riek alebo odstraňovanie následkov živelných katastrof a povodní by sa malo môcť vykonávať v rámci aktivačných prác.
Umožniť to má návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý do parlamentu predkladajú poslanci za KDH
Pavol Zajac a
Ján Hudacký. Právna norma rozširuje možnosť aktivovať poberateľov dávky v hmotnej núdzi pri tvorbe, ochrane a zlepšovaní životného prostredia, ako aj pri odstraňovaní následkov živelných pohrôm tiež prostredníctvom vykonávania menších služieb pre podniky vo vlastníctve štátu. V súčasnosti tieto práce môžu nezamestnaní robiť iba pre samosprávu.
Hoci v súčasnosti Slovenská republika vlastní 20 štátnych podnikov, predkladatelia novely predpokladajú, že túto možnosť využijú hlavne štátne a vojenské lesy, Slovenský vodohospodársky podnik a jeho odštepné závody a povodia, alebo aj štátny podnik Hydromeliorácia.
„Na základe návrhov a podnetov starostov obcí hlavne z východného Slovenska sme sa rozhodli predložiť do parlamentu návrh, ktorý by aj štátne podniky vtiahol do hľadania práce pre nezamestnaných,“ vysvetľujú poslanci za KDH. V obciach, kde je väčšia skupina ľudí na
aktivačných prácach, niekedy viac ako sto, pre nich starosta ťažko nájde dostatok práce.
„No v našich lesoch, hlavne tých štátnych, je jej však dostatok. Napríklad pri ich čistení, čím by sa získala biomasa, alebo pri odstraňovaní nelegálnych skládok v lesoch, pri riekach a potokoch. Ďalej pri úpravách lesných chodníkov alebo stavaní protipovodňových hrádzok. Taktiež pri úprave a čistení viac ako päťtisíc kilometrov melioračných odvodňovacích kanálov a 277 kilometrov závlahových kanálov,“ povedal Zajac. Zároveň by sa tak podľa neho zastavil kolotoč výhovoriek, kto je zodpovedný za záplavy spôsobené nevyčistením zanesených a zarastených riek a vodných tokov popri obciach.
„Samosprávy totiž nemôžu zasahovať a robiť úpravy na majetku štátu a vedenie odštepných závodov a jednotlivých správ povodí sa zase vyhovárajú, že nemajú ľudí a peniaze na údržbu. Potom príde veľká voda a vinníka niet,“ dodal
Novela rozširuje
rozsah aktivačných prác aj pre obec o pomoc pri mimoriadnych udalostiach a odstraňovaní ich následkov a pre samosprávny kraj pri starostlivosti o ochranu a zachovanie kultúrneho dedičstva, rozvoj a poskytovanie sociálnych služieb a ďalších činností v sociálnej oblasti. Zavádza tiež povinnosť pre získanie aktivačného príspevku vykonávať aktivačnú činnosť v rozsahu najmenej 16 hodín týždenne. Zamedzí sa tak, aby sa príspevok v krajnom prípade získal aj za odpracovanie jednej hodiny týždenne.
V súčasnosti môže dlhodobo nezamestnaný občan, ktorý je poberateľ dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, získať príspevok na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb pre obec alebo formou menších služieb pre samosprávny kraj vo výške
63,07€ mesačne. Aktivačná činnosť formou menších služieb pre obec alebo samosprávny kraj má podporovať udržiavanie pracovných návykov dlhodobo nezamestnaného občana, ktorý je poberateľom dávky v hmotnej núdzi.