Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

KDH chce, aby lobing bol na Slovensku upravený zákonom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 19.08.2014

Poslanci môžu návrhy zákonov podávať do 22. augusta, aby sa stihli prerokovať na septembrovej schôdzi.
KDH chce, aby lobing bol na Slovensku upravený zákonom
Zdroj obrázku: Internet
 

KDH predložilo do parlamentu vlastný návrh zákona o lobingu. Podobný návrh predložili aj nezaradení poslanci NR SR z NOVA.

Poslanecký klub KDH predložil ten istý návrh, ktorý nebol schválený minulý rok v septembri. „Oprášil som len termíny,“ povedal pre agentúru SITA jeden z predkladateľov návrhu Pavol Hrušovský. Zákon o lobingu podľa neho zapadá do antikorupčnej politiky, ktorá by mala mať za cieľ stransparentniť kontakty najvyšších ústavných činiteľov so záujmovými skupinami alebo lobistami. Hrušovský si myslí, že návrhy KDH a NOVA budú identické. „Dôležitý je zámer vstúpiť do tohto priestoru, nie kto čo predkladá,“ konštatoval Hrušovský.

Poslanci môžu návrhy zákonov podávať do 22. augusta, aby sa stihli prerokovať na septembrovej schôdzi. Parlament rokoval naposledy o lobingu v septembri 2013, keď návrh zákona predložilo KDH. Poslanci Národnej rady SR ho neposunuli do druhého čítania. V zákone kresťanskí demokrati definovali, kto môže byť lobista a za akých podmienok môže lobing vykonávať. Návrh definoval pojem lobing, stanovil podmienky, za akých sa môže uskutočniť a zároveň určil práva a povinnosti lobistov a verejných funkcionárov. Zároveň by stanovil sankcie za porušenie príslušných ustanovení. Lobista podľa odmietnutého návrhu vykonáva lobing na základe žiadosti klienta alebo vo svoj prospech. Lobovať by mohli u verejných funkcionárov, ktorých taxatívny výpočet ustanovuje zákon. Podmienkou pre výkon lobingu je zaregistrovanie lobistu do zoznamu, ktorý vedie ministerstvo vnútra. Lobista okrem zákonom stanovených náležitostí mal podľa návrhu uviesť i informáciu, v akej oblasti vykonáva alebo plánuje vykonávať lobing.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Radosť z jazdy Open Air
pred 8 rokmi
Málokto však vie, že jeden z najväčších umelcov v dejinách ľudstva nebol jediný z rodiny, ktorý mal až zázračný talent. Jeho staršia sestra bola taktiež veľmi talentovaná...
pred 7 rokmi
Rodák z Krupiny pôsobil počas svojej kariéry v divadle, filme, televízii, dabingu aj rozhlase.
pred 5 rokmi
Štúdiovka s názvom Little Red by sa mala dostať do predaja začiatkom februára.
pred 5 rokmi
Ebola si v západnej Afrike už vyžiadala viac ako 1000 obetí
pred 6 rokmi
V našej krajine žije približne 400 tisíc ľudí s týmto ochorením. Riziko diabetu pritom môžeme znížiť už v detstve, na čo sa zameral aj edukačný projekt Modrý kruh.
pred 7 rokmi
Americký herec Patrick Dempsey podľa vlastných slov zotrvá v seriáli Klinika Grace (2005), ak bude mať čas na automobilové preteky, ktoré sú jeho veľkou vášňou.
pred 6 rokmi
Úspešná moderátorka Kveta Horváthová sa pridala k známym slovenským osobnostiam, ktoré podporujú projekt AVON proti rakovine prsníka.