Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

KDH chce, aby lobing bol na Slovensku upravený zákonom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 19.08.2014

Poslanci môžu návrhy zákonov podávať do 22. augusta, aby sa stihli prerokovať na septembrovej schôdzi.
KDH chce, aby lobing bol na Slovensku upravený zákonom
Zdroj obrázku: Internet
 

KDH predložilo do parlamentu vlastný návrh zákona o lobingu. Podobný návrh predložili aj nezaradení poslanci NR SR z NOVA.

Poslanecký klub KDH predložil ten istý návrh, ktorý nebol schválený minulý rok v septembri. „Oprášil som len termíny,“ povedal pre agentúru SITA jeden z predkladateľov návrhu Pavol Hrušovský. Zákon o lobingu podľa neho zapadá do antikorupčnej politiky, ktorá by mala mať za cieľ stransparentniť kontakty najvyšších ústavných činiteľov so záujmovými skupinami alebo lobistami. Hrušovský si myslí, že návrhy KDH a NOVA budú identické. „Dôležitý je zámer vstúpiť do tohto priestoru, nie kto čo predkladá,“ konštatoval Hrušovský.

Poslanci môžu návrhy zákonov podávať do 22. augusta, aby sa stihli prerokovať na septembrovej schôdzi. Parlament rokoval naposledy o lobingu v septembri 2013, keď návrh zákona predložilo KDH. Poslanci Národnej rady SR ho neposunuli do druhého čítania. V zákone kresťanskí demokrati definovali, kto môže byť lobista a za akých podmienok môže lobing vykonávať. Návrh definoval pojem lobing, stanovil podmienky, za akých sa môže uskutočniť a zároveň určil práva a povinnosti lobistov a verejných funkcionárov. Zároveň by stanovil sankcie za porušenie príslušných ustanovení. Lobista podľa odmietnutého návrhu vykonáva lobing na základe žiadosti klienta alebo vo svoj prospech. Lobovať by mohli u verejných funkcionárov, ktorých taxatívny výpočet ustanovuje zákon. Podmienkou pre výkon lobingu je zaregistrovanie lobistu do zoznamu, ktorý vedie ministerstvo vnútra. Lobista okrem zákonom stanovených náležitostí mal podľa návrhu uviesť i informáciu, v akej oblasti vykonáva alebo plánuje vykonávať lobing.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
V časoch vyspelej filmovej technológie – 88 rokov po prvom vydaní románu – sa Kaurismäki rozhodol nakrútiť film o Juhovi ako nemý.
pred 3 rokmi
Fanúšikovia festivalov mieria tento víkend do Veľkých Ripnian. Na Ripfeste zaznie extra dávka skvelej popovej aj rockovej hudby.
pred 6 rokmi
Sedemnásťnásobná držiteľka Grammy v skladbe Bow Down/I Been On vyzýva ľudí, aby sa jej klaňali.
pred 7 rokmi
V reakcii na zatknutie vedúcich predstaviteľov servera Megaupload.com pristúpilo viacero stránok k zmenám v poskytovaní služieb.
pred 6 rokmi
Radami, ako možno v domácnostiach ušetriť energiu, chce spoločnosť Osram prispieť do sobotnej kampane Hodina Zeme 2013.
pred 7 rokmi
V tradičnom čínskom športe Wushu (u nás známejšom pod názvom Kungfu) súťažilo celkovo 95 súťažiacich z desiatich klubov zo Slovenska, Česka a Ruska.
pred 4 rokmi
Tretí závodný víkend z Audi TT Sport Cup bude mať nádych zimy - obrazne povedané.
pred 4 rokmi
Teória všetkého ponúka výnimočný a neuveriteľný životný príbeh Stephena Hawkinga, ktorý na svojom veľmi chorom tele nosí jednu z najchytrejších hláv, akú kedy ľudstvo poznalo.