Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

KDH chce, aby lobing bol na Slovensku upravený zákonom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 19.08.2014

Poslanci môžu návrhy zákonov podávať do 22. augusta, aby sa stihli prerokovať na septembrovej schôdzi.
KDH chce, aby lobing bol na Slovensku upravený zákonom
Zdroj obrázku: Internet
 

KDH predložilo do parlamentu vlastný návrh zákona o lobingu. Podobný návrh predložili aj nezaradení poslanci NR SR z NOVA.

Poslanecký klub KDH predložil ten istý návrh, ktorý nebol schválený minulý rok v septembri. „Oprášil som len termíny,“ povedal pre agentúru SITA jeden z predkladateľov návrhu Pavol Hrušovský. Zákon o lobingu podľa neho zapadá do antikorupčnej politiky, ktorá by mala mať za cieľ stransparentniť kontakty najvyšších ústavných činiteľov so záujmovými skupinami alebo lobistami. Hrušovský si myslí, že návrhy KDH a NOVA budú identické. „Dôležitý je zámer vstúpiť do tohto priestoru, nie kto čo predkladá,“ konštatoval Hrušovský.

Poslanci môžu návrhy zákonov podávať do 22. augusta, aby sa stihli prerokovať na septembrovej schôdzi. Parlament rokoval naposledy o lobingu v septembri 2013, keď návrh zákona predložilo KDH. Poslanci Národnej rady SR ho neposunuli do druhého čítania. V zákone kresťanskí demokrati definovali, kto môže byť lobista a za akých podmienok môže lobing vykonávať. Návrh definoval pojem lobing, stanovil podmienky, za akých sa môže uskutočniť a zároveň určil práva a povinnosti lobistov a verejných funkcionárov. Zároveň by stanovil sankcie za porušenie príslušných ustanovení. Lobista podľa odmietnutého návrhu vykonáva lobing na základe žiadosti klienta alebo vo svoj prospech. Lobovať by mohli u verejných funkcionárov, ktorých taxatívny výpočet ustanovuje zákon. Podmienkou pre výkon lobingu je zaregistrovanie lobistu do zoznamu, ktorý vedie ministerstvo vnútra. Lobista okrem zákonom stanovených náležitostí mal podľa návrhu uviesť i informáciu, v akej oblasti vykonáva alebo plánuje vykonávať lobing.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Nový telefón kombinuje hardvér LG, ktorý je najlepší vo svojej triede, a skúsenosti Google
pred 6 rokmi
Kiná Cinemax uvedú neskrátený balet v choreografii Christophera Wheeldona na motívy obľúbenej klasiky Lewisa Carrola v priamom prenose z londýnskej Royal Opera House už 16. decembra o 20:10.
pred 9 rokmi
Na trhu sa objavil aj dvojalbum s dvoma legendárnymi LP platňami Laca Dedziho – Sentimentálna trúbka a Jazz Cellula.
pred 8 rokmi
Tento extrémne nesúrodý manželský pár dostáva druhú šancu vo svojom živote a ako sa jej zhostí, to je príbeh sto minútovej komédie s výborným hereckým koncertom oboch hlavných hrdinov.
pred 8 rokmi
Ovocie a zelenina ako prirodzené zdroje vitamínov a minerálnych látok majú veľký význam ako zložka správnej výživy každého jednotlivca.
pred 9 rokmi
Český výrobca automobilov Škoda Auto, ktorý je dcérskou spoločnosťou automobilky Volkswagen, zvýšil v roku 2011 predaj vozidiel o 15 %.
pred 7 rokmi
Prezident Inštitútu pre výskum bunkových terapií v Lyone verí, že kmeňové bunky v budúcnosti významne pomôžu zlepšiť kvalitu života s mnohými ochoreniami.
pred 8 rokmi
O novom albume je známe to, že ho produkoval Adam Noble a že na ňom hudobníci pracovali v londýnskych RAK Studios. Nahrávka bude obsahovať 10 piesní.