Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Každý druhý hovor na číslo 112 je falošný

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.02.2013

Na tiesňovú linku 112 prišlo vlani viac ako 1,5 milióna hovorov, čo je denne v priemere asi 4 275 telefonátov
Každý druhý hovor na číslo 112 je falošný
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zo všetkých hovorov na tiesňové číslo 112 bola minulý rok asi polovica neoprávnených. "Znamená to, že nešlo o ohrozenie života, zdravia, majetku alebo životného prostredia. Išlo teda o tzv. volania bez udalosti," uviedla pre agentúru SITA Marta Fabianová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra.

Ľudia volali podľa nej aj vtedy, ak chceli len zistiť, či tiesňové volanie funguje, chceli ohlásiť vymyslenú udalosť, len sa pobaviť alebo sa chceli len o niečom informovať, napríklad o telefónnych číslach či cestovnom poriadku. Počet takýchto hovorov sa znížil po zavedení oznamov pred hovorom v júli 2011. "Dovtedy bolo 80 percent hovorov na číslo 112 falošných," dodala Fabianová.

Na linku 112 bolo vlani denne uskutočnených v priemere asi 4 275 telefonátov. "Počet hovorov pravidelne stúpa počas víkendov, prázdnin a sviatkov. Najčastejšie sa ľudia obracajú na linku 112 so zdravotnými problémami," doplnila Fabianová. Na linku prišlo vlani viac ako 1,5 milióna hovorov. Najviac volaní zaznamenali v Košickom kraji, naopak najmenej ich bolo v Trenčianskom.

Za zneužitie čísla tiesňového volania 112, ak niekto úmyselne vyžiada poskytnutie pomoci, ktorá nebola potrebná, alebo úmyselne linku blokuje, hrozí pokuta do 1 659 eur. Ak niekto na číslo tiesňového volania 112 oznámi poplašnú správu, ktorá nie je pravdivá a spôsobí tak nebezpečenstvo vážneho znepokojenia, dopúšťa sa trestného činu šírenia poplašnej správy a hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Číslo 112 slúži na privolanie zložiek integrovaného záchranného systému v tiesni, ako sú napríklad hasiči, záchranná zdravotná služba, polícia či horskí záchranári. Volať naň možno bezplatne 24 hodín denne z akéhokoľvek telefónu – pevnej linky, mobilu či telefónneho automatu. Výhodou oproti národným číslam tiesňového volania (150,155,158) je existencia lokalizácie volajúceho a možnosť volať z mobilu aj bez SIM karty a taktiež v prípade, ak mobilný užívateľ je mimo pokrytia mobilnou sieťou. Číslo 112 funguje vo všetkých štátoch EÚ a okrem toho aj v Chorvátsku, Turecku, Nórsku, Srbsku a na Islande. Na Slovensku funguje už takmer desať rokov, od júla 2003.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Peter Krištúfek získal sfilmom Viditeľný svet cenu za najlepšiu réžiu na 21. Medzinárodnom filmovom festivale Arsenáls vRige.
pred 8 rokmi
Khaled Hosseini, autor bestsellerov Majster šarkanov a Tisíc žiarivých sĺnk, prichádza s novým nevšedným románom A hory odpovedali ozvenou.
pred 10 rokmi
Od roku 2013 bude Yeti vyrábaný aj v Číne
pred 9 rokmi
Eric Erlandson zo skupiny Hole prezradil, že Cobain nahral niekoľko dosiaľ nezverejnených piesní. Gitarista z nich bol podľa jeho slov nadšený.
pred 7 rokmi
Dievča s maskou je zaujímavý a dynamický príbeh od autorky Jany Šulkovej určený dievčatám – je to príbeh jednej z nich o spoznaní samej seba. O tom, že maska, ktorú Mima nosí, ju zabíja, a že odraz, ktorý každé ráno vidí v zrkadle, nie je jej.
pred 11 rokmi
Za normálnych okolností je náš dýchací systém veľmi odolný a má dobre vyvinutú schopnosť samočistenia.
pred 10 rokmi
Na filmovom festivale v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne budú môcť diváci vidieť filmy ocenené na medzinárodných filmových festivaloch.
pred 10 rokmi
Už zakrátko, po úspešnej ceste kinami, sa na náš DVD trh dostane pokračovanie filmu Cars 2.